Македонија

Вести и новости од Македонија.

САД: Лидерите да се издигнат над партиските интереси за посветла иднина на земјата

САД: Лидерите да се издигнат над партиските интереси за посветла иднина на земјата

Американскиот Стејт департмент, синоќа преку соопштение ги поздрави резултатите од вчерашниот референдумот во Македонија на кој граѓаните изразија поддршка за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција. „САД силно ја поддржуваат целосната имплементација на Договорот од Преспа, кој и овозможува на Македонија да го …

Прочитајте повеќе »

Заев: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат волјата на граѓаните кои гласале “ЗА“, во спротивно одиме на избори

Заев: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат волјата на граѓаните кои гласале “ЗА“, во спротивно одиме на избори

Во вечерашната изјава за медиумите дадена 30 минути после затворањето на гласачките места, премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ја даде следната изјава: „Гласот даден на референдумот е конечен, а волјата на граѓаните е неприкосновена и мора да биде почитувана од сите. Во демократијата, одлуките се носат со гласање. …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: Верувам дека граѓаните ќе го одберат вистинскиот пат

Јованоски: Верувам дека граѓаните ќе го одберат вистинскиот пат

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска го оствари своето избирачко право, излегувајќи на референдум и гласајќи на гласачкото место број 1454, во ООУ „Добре Јованоски“. Градоначалникот Јованоски рече дека денешниот ден е од голема важност за граѓаните на општина Прилеп и на Македонија, од причина што тие треба да …

Прочитајте повеќе »

Во 56 општини ќе се вработат 650 асистенти за инклузија на децата со посебни потреби

Во 56 општини ќе се вработат 650 асистенти за инклузија на децата со посебни потреби

15 нови асистенти за деца со посебни потреби ќе бидат ангажирани во училиштата во општина Тетово, како дел од проектот кој УНДП го реализира со општината, информираа од УНДП на денешната прес-конференција. Се работи за програма во која е вклучена корисна работа, чија цел е децата со посебни потреби да …

Прочитајте повеќе »

Османи: Македонија ќе остане посветена на европските вредности

Османи: Македонија ќе остане посветена на европските вредности

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, им се придружи на претставниците на Република Македонија и Европската комисија на вториот ден од работниот состанок за објаснувачки скрининг за Македонија и Албанија, за подготовка на преговорите за полноправно членство во Европската унија. Веднаш по …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Експресниот пат Градско – Прилеп ќе биде завршен во предвидениот рок

Сугарески: Експресниот пат Градско - Прилеп ќе биде завршен во предвидениот рок

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и  директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, извршија увид во изградба на експресниот пат Градско – Прилеп. Изградбата на експресниот пат се одвива во три фази и тоа:  Првата делница од Градско до Дреново во должина од 16 километри, втората делница …

Прочитајте повеќе »

Положено свежо цвеќе на гробот на Милтон Манаки

Положено свежо цвеќе на гробот на Милтон Манаки

Претставници на локалната самоуправа, делегација од Советот на Општина Битола, претставници на организаторот и дел од гостите на ИФФК „Браќа Манаки“, како и претставници на Комуната на Власите – Арманите и на Фестивалот на аматерски документарен филм „Камера 300“, денес положија свежо цвеќе на гробот на Милтон Манаки, на Влашките …

Прочитајте повеќе »

Заев: Бошњаците се нераздвоен дел од богатството во нашата мултикултурна и држава и концептот „Едно општество за сите“

Заев: Бошњаците се нераздвоен дел од богатството во нашата мултикултурна и држава и концептот „Едно општество за сите“

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Македонија, по повод празникот 28 септември – Меѓународен ден на Бошњаците, во која се вели: „Почитувани припадници на бошњачката заедница, Дозволете ми од мое лично име и од име на Владата на Република Македонија …

Прочитајте повеќе »