Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев прифати ТВ дуел со Мицкоски

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, ја прифати поканата за ТВ дуел од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тоа го соопштија од Владата вчера, кратко време откако Мицкоски по седницата на Централниот комитет на партијата упати таков предизвик до Заев. – Премиерот Зоран Заев е подготвен за ТВ дуел …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар на фестивал во Бугарија

Со претставата „Обѕрни се во гнев“, во режија на Kристина Димитрова, во петок на 18 мај 2018 прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ гостува на Фестивалот на малите театарски форми  во Враца, Бугарија, кој е еден од најстарите театарски фестивали со долгогодишна историја во Бугарија. Во претставата играат актерите Димитар Ѓорѓиевски, Катерина …

Прочитајте повеќе »

Бесплатно лекување и за лица до 18 години од семејства корисници на социјална помош

На вчерашната 68. седница на Владата, донесена е програмата за измени и дополнувања на Програмата за обезбедување средства за болничко лекување без наплата на учество (партиципација), која што покрај пензионерите ќе ги опфати и лица до 18 годишна возраст на семејства корисници на социјална парична помош за 2018 година. Исто …

Прочитајте повеќе »

Заев: Продолжуваат разговорите и со други политички субјекти за влез во Владата

Изјава за медиуми и одговори на новинарски прашања на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: Почитувани претставници на медиумите, денеска завршија судските рочишта по таканаречениот предмет “Поткуп” за којшто сум обвинет за поткуп. Среќен сум, што преку јавноста и транспарентноста на процесот, конечно македонската јавност ја дозна вистината, задоволен сум што …

Прочитајте повеќе »

Бившиот директор на „Нискоградба“ Битола осомничен за криминал од 250 илјади евра

Еден од најголемите соработници на ексградоначалникот Владимир Талески заработи куп кривични пријави од полицијата за „злоупотреба на службена положба и овластување“, „несовесно работење во службата“ и „фалсификување или уништување на деловни книги“. Советниците од власта, на седницата на Советот обелоденија дека Крстевски толерирал 800 илјади евра ненаплатени побарувања од граѓани …

Прочитајте повеќе »

Невреме со поројни дождови вечерва

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предмалку издаде предупредување за невреме со пороен дожд и грмежи попладнево и вечерва. Според метеоролозите, со невремето ќе бидат зафатени главно западните и северните делови на земјава, вклучително и Скопската котлина. Вистинскиот удар ќе биде вечерва, со пороен дожд на одредени места, силен ветер и …

Прочитајте повеќе »

Иванов го назначи генералот Нуредини за нов заменик-началник на генералштабот на АРМ

Врховниот командант на АРМ, претседателот Ѓорге Иванов, го смени заменик-началникот на Генералштабот, бригадниот генерал Мухамет Рацај, објави „Порталб.мк“. Информацијата ја потврдуваат и од кабинетот на претседателот, од каде велат дека декретот за смената на Рацај бил објавен во „Службен весник“. „Да, информациите се вистинити и декретот е објавен во „Службен весник“. …

Прочитајте повеќе »

Исплатата на субвенциите за тутунот ќе почне в четврток

Исплатата на субвенциите за тутунот од реколтата 2017, ќе почне в четврток информираат од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Според податоците од Агенцијата за финансиска поддршка, во земјоделството и руралниот развој зголемени субвенции ќе добијат над 23.400 тутунари, по просечна цена од 217,6 денари за килограм. „Со новиот начин …

Прочитајте повеќе »