Македонија

Вести и новости од Македонија.

Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ го означи стартот на кампањата референдумот: „Излези за европска Македонија“

Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ го означи стартот на кампањата референдумот: „Излези за европска Македонија“

Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ вчера ја промовираше кампањата за референдумот која ќе се спроведе под името „Излези за европска Македонија“. На настанот на кој присуствуваа претставниците на коалицијата „Заедно за европска Македонија“ во чиј состав се над триесеттина политички партии и голем број други политички организации, здруженија на граѓани …

Прочитајте повеќе »

Да ја донесеме Европа во Македонија, за младите да ни останат тука

Да ја донесеме Европа во Македонија, за младите да ни останат тука

„Македонија нема друга алтернатива освен членство во НАТО и ЕУ. За да ни останат младите во државата, Европа да ја донесеме во Македонија. За нови работни места и подобар животен стандард, за безбедност и стабилност на државата, на 30-ти септември ќе победи Македонија“. Ова го истакнаа градоначалникот Илија Јованоски и …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски и амбасадорот Бејли им порачаа на младите да излезат на референдум

Градоначалникот Јованоски и амбасадорот Бејли им порачаа на младите да излезат на референдум

Актуелните состојби во Општина Прилеп, работата на локалната самоуправа, граѓанскиот сектор, но и економската состојба во градот, беа дел од темите за кои денеска разговараа амбасадорот на САД, Џес Бејли и градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, којшто високиот гостин го прими во својот кабинет. Градоначалникот Јованоски, по средбата во изјава …

Прочитајте повеќе »

Членството во НАТО ќе значи помодерна и подобро платена Армија

Членството во НАТО ќе значи помодерна и подобро платена Армија

Состојбите во економскиот сектор и моменталната општествено – политичка ситуација во државата, во овој историски момент, пред влез на Македонија во НАТО и ЕУ. Овие теми беа во фокусот на денешната средба на градоначалникот Илија Јованоски, претседателот на Советот на Општина Прилеп, Миле Талевски со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, …

Прочитајте повеќе »

Советот на Општина Прилеп почнаа постапка за закуп на објект за нова детска градинка

Советот на Општина Прилеп почнаа постапка за закуп на објект за нова детска градинка

Прилеп ќе добие нова детска градинка. Советниците ја почнаа постапката за решавање на проблемот со сместување на дечињата. На денешната седница е донесена одлука за подигање на банкарска гаранција за ставање под закуп на објект од Тутунски Комбинат, којшто ќе биде наменет за детска градинка. Прилепските советници донесоа одлуки за …

Прочитајте повеќе »

МВР врши истрага за директорувањето на Дејан Пројковски во МНТ

МВР врши истрага за директорувањето на Дејан Пројковски во МНТ

Одделението за борба против организиран криминал од МВР по налог на Јавното обвинителство од минатата седмица вршат истрага во Македонски народен театар (МНТ), поради сомнение за злоупотреби направени во периодот од 2015 до 2017 година, кога директор бил Дејан Пројковски. Минатата седмица инспекторите одзеле документи од правната служба. Според информациите, …

Прочитајте повеќе »

Ќе се зголемуваат платите во основното и средното образование

Ќе се зголемуваат платите во основното и средното образование

Владата на вчерашната седница донесе одлука за зголемување на платите на вработените во основно и во средно образование за 5%, почнувајќи од исплатата на септемвриската плата годинава. На покачувањето ќе му претходно потпишување договор меѓу Министерството за образование и наука и Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК). Со …

Прочитајте повеќе »

Изложба на Александар Џинго во ЦК „Марко Цепенков“

Изложба на Александар Џинго во ЦК „Марко Цепенков“

Утре, петок 31 август во 20.00 часот, во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе биде отворена изложба на дела од прилепскиот уметник Александар Џинго, кој ќе се претстави со дваесетина дела – колаж. Џинго реализирал самостојни и групни изложби, член е на ДЛУП, а учествувал и на …

Прочитајте повеќе »