Македонија

Вести и новости од Македонија.

Стејт департмент: Неказнивоста останува најголем проблем во Македонија

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на прекумерна сила, но „неказнивоста останува широко распространет проблем“, се наведува во најновиот извештај на Стејт департментот на САД за почитувањето на човековите права во 2017 година, а пренесува Радио Слободна Европа. …

Прочитајте повеќе »

„3Д“ пешачки премини на улиците во Скопје

“3Д“ пешачки премини на скопските улици. Ова е пилот – проект, кој ќе се користи на неколку места, за да се спречат сообраќајните незгоди. Тридимензионалната форма на пешачките премини се нацртани кај Музејот на современата уметност. Директорот на улици и патишта, Сенад Смаиловиќ, вели дека овие цртежи создаваат оптичка илузија …

Прочитајте повеќе »

Поголеми инвестиции во текстилната индустрија со ист број на вработени

Речиси не постои текстилна компанија во Македонија што може да го зголеми бројот на вработени, а тоа е еден од двата услова за добивање поддршка за инвестиции согласно законските измени кои се во собраниска процедура. Текстилците денеска предупредија дека е голем недостигот на работна сила, а можат да опстанат само …

Прочитајте повеќе »

Анѓушев: Прогресивниот данок претставува порамномерен товар на даночната политика

Во државата во моментов се води само дискусија за промена на персоналниот данок, а сите останати даноци и понатаму остануваат исти, одговори на новинарско прашање вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев на „Конференцијата за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија со цел подобрување на нивната соработка со …

Прочитајте повеќе »

Шекеринска: Можно е годинава да добиеме покана од НАТО, очекувам поддршка од САД

Фокусирани сме до крајот на јуни да најдеме решение за спорот за името, со цел во јули да се случи пресврт и Македонија да добие покана за членство во НАТО. За нашиот прием во НАТО очекувам безрезервна поддршка од САД, рече вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната …

Прочитајте повеќе »

Продолжуваат активностите за инфраструктурно уредување на „Три багреми“

Денеска градоначалникот Илија Јованоски ја посети населбата „Три багреми“, каде што во изминатите неколку месеци се работи на инфраструктурно уредување на населбата. „Го тампониравме патот што води до „Три багреми“, организиравме автобуски превоз за учениците од овој дел на населбата, што учат во ООУ „Добре Јованоски“, го зајакнавме напонот на …

Прочитајте повеќе »

Македонската дијаспора – Важен сегмент на шведското општество

Денес во Гетеборг, министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, оствари средба со претседателката на Совет на Град Гетеборг, Лена Малм. На средбата министерот Адеми ја запозна г-ѓа Малм со неговите активности во изминативе десетина месеци, при што ја истакна посветеноста во институционалното поврзување на дијаспората со државата. Дополнително, Адеми истакна …

Прочитајте повеќе »

Се чисти каналот од Дабничка река

Во населбата „Тризла 2“ се чисти речниот канал на Дабничка Река од насобраниот смет. Прилепската фирма „Алфа и Омега“ во рамките на своите активности за општествена одговорност со сопствена механизација го отстранува сметот, го чисти речното корито. Денеска градоначалникот Илија Јованоски изврши увид на теренот и како што рече, оваа …

Прочитајте повеќе »