Македонија

Вести и новости од Македонија.

Општините ќе може да искористат 6,5 милиони евра за инфраструктура и градинки

Општините ќе може да искористат 6,5 милиони евра за инфраструктура и градинки

Општините ќе можат да аплицираат за 6,5 милиони евра за капитални проекти преку Проектот за подобрување на општински услуги – МСИП, информираат од Министерство за финансии. Општинските власти треба да подготват предлог-проекти со кои ќе аплицираат на јавниот повик, кој Министерството за финансии ќе го објави во септември и истиот …

Прочитајте повеќе »

Продолжува судењето за „Титаник“, Груевски и Јанкулоска повторно на обвинителна клупа

Продолжува судењето за „Титаник“, Груевски и Јанкулоска повторно на обвинителна клупа

Во четврток, по еден месец пауза, продолжува рочиштето за случајот „Титаник“, а на обвинителна клупа се враќаат Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко и други 12 лица. Според обвинението од СЈО, тие се товарат за злосторничко здружување, поткуп при избори, уништување на …

Прочитајте повеќе »

Панел „Патот до Брисел преку Охрид“ по повод 17 години од Рамковниот договор

Панел „Патот до Брисел преку Охрид“ по повод 17 години од Рамковниот договор

Тематски панел „Патот до Брисел преку Охрид“ во рамки на одбележувањето 17 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор ќе се одржи денеска во Клубот на пратеници во организација на Секретаријатот за европски прашања. „Денес, Република Македонија е исправена пред еден од најважните предизвици во својата понова историја – да …

Прочитајте повеќе »

Зоран Заев: Гласот на младите е гласот на иднината, честит 12 август – Меѓународен ден на младите!

Зоран Заев: Гласот на младите е гласот на иднината, честит 12 август - Меѓународен ден на младите!

Меѓународниот ден на младите најдобро се одбележува преку постојан ангажман и посветеност на младинските прашања во текот  на сите 365 денови во годината. Младите се изборија да седнат на владина маса за да ги кројат политиките кои се за нив најважни, а институциите дадоа поддршка и ги отворија ширум вратите …

Прочитајте повеќе »

Јован Митревски: Обезбеден и зајакнат е македонскиот идентитет, македонскиот јазик е признаен засекогаш

Јован Митревски: Обезбеден и зајакнат е македонскиот идентитет, македонскиот јазик е признаен засекогаш

Изјава на пратеникот на СДСМ, Јован Митревски: Пред нас е историска, најдобра и фер шанса, која што имаме заедничка одговороност да ја искористиме. Со македонско-грчкиот договор вложуваме во нашата заедничка иднина. Обезбедуваме членство во НАТО и ЕУ со зајакнат и признаен македонски идентитет, еднаш-засекогаш. Нашата татковина станува сојузиник на НАТО …

Прочитајте повеќе »

Тевдовски: До крајот на годинава граѓаните ќе имаат увид во исплатите од државната каса

Тевдовски: До крајот на годинава граѓаните ќе имаат увид во исплатите од државната каса

До крајот на годината граѓаните ќе можат да ги видат исплатите од државната каса. Секој потрошен денар ќе биде објавен, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски. Во тек е подготовка на платформа со која јавноста ќе има увид во сите трошења од Трезорот, информираа од Министерството за финансии и додаваат …

Прочитајте повеќе »

И денеска сончево и топло време

И денеска сончево и топло време

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло, со умерена облачност во западните и јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Tемпературата ќе се движи од 29 до 36 степени, а УВ индексот ќе изнесува 9.

Прочитајте повеќе »

Семејството чии дечиња загинаа во пожар доби социјален стан во Велес

Семејството чии дечиња загинаа во пожар доби социјален стан во Велес

Марина и Никола од Велес, родители на трите малолетни дечиња кои во месец јуни изгореа во пожар во нивниот дом, еднособна колиба без струја и вода на ридот Вршник, добија на користење стан од државата пишува Фокус. Станува збор за двособен стан во зграда во комплекс за лица со ниски …

Прочитајте повеќе »