Македонија

Вести и новости од Македонија.

Како е да се работи покрај крушевскиот градоначалник?

Пишува: Сотир Габелоски Изминаа два месеца откако почнав да работам во општина Крушево, под раководната палка на градоначалникот Томe Христоски. Се работи за период кој на мене делуваше позитивно и направи многу позитивни промени. Она што го учам, во иднина очекувам само да се интензивира. Работејќи како соработник на градоначалникот …

Прочитајте повеќе »

Одржување на турското културно наследство на Балканот

Во рамките на 4-та меѓународна културна манифестација на Балканот, која што го негува културното наследство од Република Турција, денеска во прилепското село Канатларци престојуваше турска делегација. Тројца пратеници: Кемал Ал Бајрак, Шабан Кардеш, Идаи Севен и претставникот на турското Министерство за култура,Сибел Ујгар на средба со градоначалникот Илија Јованоски ја …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Опозицијата обвинува за реваншизам, власта демантира

Со почетокот на Новата година без работа останале 270 лица, претходно вработени во училишта, градинки, болница и јавни претпријатија, обвини координаторот на прилепскиот општински комитет на најголемата опозициска партија, Петар Ристески. Пишува Зоран Милошески, Прилеп Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп ја обвини локалната власт дека со почетокот на Новата година …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски – Гарет: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во реформите, ама ако се создадат услови за тоа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорот на Велика Британија во Република Македонија, Чарлс Гарет со кого разговарал за стратешките приоритети на државата, актуелната политичка состојба и реформските процеси. На средбата, како што информираат од партијата, Мицкоски истакнал дека ВМРО-ДПМНЕ ќе биде конструктивен фактор во градењето на …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во Собрание зошто нема демократски амбиент

Христијан Мицкоски, претседателот на најголемата опозициска партија денеска пред Собранието изјави дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на законодавниот дом се додека не престане, како што, „рече политичкиот прогон на власта кон неистомислениците“ и не бидат ослободени притворените за насилствата од 27 април. – Во Македонија …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе одлучува за идните чекори на партијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за телевизијата „Алсат М“ вели дека партијата утре ќе одржи координативен состанок на кој ќе одлучува како понатаму ќе делува. Мицкоски не сакаше ниту да ја потврди, ниту да ја демантира информацијата во дел од медиумите дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ утре се враќаат во Парламентот. …

Прочитајте повеќе »

Одговорноста за подобро Крушево е голема

Пишува: Сотир Габелоски Со промената на власта, градоначалникот на Крушево Томе Христоски и новите раководители во образованието, културата, шумарството…, беа свесни со што ќе се соочат. Очекуваа хаос за кој чаре тие ќе мора да бараат, иако пакостите и глупостите ги правеле некои други. Но, изненадувањата после неколкумесечното раководење со …

Прочитајте повеќе »

Ципрас: Доколку соседите имаат искрена намера, постои прозорец за решение на името

Постои прозорец за решение доколку навистина има искрена намера од соседите, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговото обраќање пред министрите на денешната седница на грчката влада. Тој додаде дека во следните денови ќе се покаже колку е изводливо да се направат суштински чекори во таа насока. Грчкиот премиер истакна …

Прочитајте повеќе »