Македонија

Вести и новости од Македонија.

Во Прилеп означен почетокот на изградбата на ИКТ Центарот

Во Прилеп означен почетокот на изградбата на ИКТ Центарот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар, министрите за внатрешни работи, за финансии и за транспорт и врски, Оливер Спасовски, Драган Тевдовски и Горан Сугарески, како и градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски присуствуваа на денешниот настан на којшто беше означен почетокот на …

Прочитајте повеќе »

Предадена во употреба пречистителната станица за урбани отпадни води во Прилеп

Предадена во употреба пречистителната станица за урбани отпадни води во Прилеп

Во присуство на премиерот Зоран Заев, шефот на Делегацијата на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар, министерот за финансии Драган Тевдовски, градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, како и на претставници на Владата, Советот на Општина Прилеп, вработените во ЈКП „Водовод и канализација“ и поголем број граѓани, денеска беше предадена во …

Прочитајте повеќе »

Заев од Прилеп: Македонија го фати европскиот чекор

Заев од Прилеп: Македонија го фати европскиот чекор

„Дозволете ми да изразам огромна благодарност во името на граѓаните на Република Македонија, за посветениот пристап и огромната поддршка, со кои што ЕУ и амбасадорот Самуел Жбогар, помагаат во инфрастуктурниот и долгорочниот развој на Република Македонија. Ова секако е голем придонес на даночните обврзници на ЕУ, кои што ги плаќаат …

Прочитајте повеќе »

Министерката за правда најави нов модел на антикорупциска комисија

Министерката за правда најави нов модел на антикорупциска комисија

Во Министерството за правда е формирана работна група којашто работи на измените на Законот за спречување корупција, а наскоро се очекува и нов модел на aнтикорпуциска комисија, соопшти министерката за правда Рената Дескоска на Втората сесија на Работната група – III (Првосудство и основни права – Поглавјето 23) од Националната …

Прочитајте повеќе »

Резултати од истражување на „Метаморфозис“: Владата на Македонија најотворена меѓу владите од регионот

Резултати од истражување на „Метаморфозис“: Владата на Македонија најотворена меѓу владите од регионот

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска оствари средба со претставници на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, предводени од програмскиот директор Филип Стојановски и м-р Лилјана Пецова-Илиеска, проект координаторка, кои ги презентираа резултатите од истражувањето „Action SEE- Одговорност, технологија и мрежа на институционална отвореност …

Прочитајте повеќе »

Хан и Димитров во Лондон ќе говорат што носи следната деценија за Западниот Балкан

Хан и Димитров во Лондон ќе говорат што носи следната деценија за Западниот Балкан

На маргините на Лондонскиот самит, кој ќе се одржи в понеделник и вторник во Четам хаус, британскиот Кралски институт за меѓународни односи, ќе се одржи и трибина на темата „По Берлин: Што носи следната деценија за Западниот Балкан?“. Трибината заеднички ја организираат Четам хаус, Европскиот фонд за Балканот и Генералниот …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев и ЕУ амбасадорот Жбогар, утре ќе го посетат Прилеп

Премиерот Заев и ЕУ амбасадорот Жбогар, утре ќе го посетат Прилеп

Утре, вторник 3.јули, премиерот Зоран Заев, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на ЕУ во земјава, Самуел Жбогар, ќе го посетат Прилеп и ќе извршат увид во изградбата на ИКТ центар за опоравување од катастрофи и обезбедување на континуитет во работата. Проектот е финансиран со средства од фондовите …

Прочитајте повеќе »

Забранет увоз на месо, млеко од овци и кози, како и на животни од Бугарија

Забранет увоз на месо, млеко од овци и кози, како и на животни од Бугарија

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) донела Решение со кое се забранува увоз од Бугарија и транзит преку македонска територија на живи домашни и диви мали преживари (овци и кози), како и сперма, јајце клетки и ембриони од домашни и диви мали преживари со потекло од оваа земја. АХБ забранува …

Прочитајте повеќе »