Македонија

Вести и новости од Македонија.

Влада на РМ: Нетранспарентното и неотчетно владеење на Претседателот Иванов е на штета на интересот на граѓаните

Влада на РМ: Нетранспарентното и неотчетно владеење на Претседателот Иванов е на штета на интересот на граѓаните

Одбивањето на предлогот за користење на алатката за транспарентност и отчетност од страна на Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов даден од Владата на Република Македонија претставува несериозен пристап и е на директна штета на демократските принципи за транспарентно и отчетно владеење и на интересот на граѓаните кои треба да …

Прочитајте повеќе »

Мијалков на судењето за „Трезор“ се изјасни како невин

Мијалков на судењето за „Трезор“ се изјасни како невин

Поранешниот директор УБК, Сашо Мијалков, кој е обвинет во случајот „Трезор“ на СЈО на денешното рочиште во Кривичниот суд рече дека го разбрал обвинението, но дека не се чувствува виновен. -Не сум виновен – рече Мијалков во судницата, а истото го изјавија и Небојша Стајковиќ и Тони Јакимовски. Сите тројца …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев – Моравјецки: Силна поддршка од Полска за Македонија

Средба Заев - Моравјецки: Силна поддршка од Полска за Македонија

Премиерот Заев имаше работен појадок со премиерот на Република Полска, Матеус Моравјецки, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. По работниот појадок на владините делегации на двете држави, премиерите Заев и Моравјецки имаа изјави за медиумите. Премиерот Моравјецки се заблагодари што со …

Прочитајте повеќе »

Локалните власти од Северна Грција бараат референдум за Договорот од Преспа

Локалните власти од Северна Грција бараат референдум за Договорот од Преспа

Префектурите и општините од северниот дел на Грција бараат да се распише референдум во земјата за Договорот од Преспа, „за да им се даде на граѓаните законското право да го одобрат или отфрлат“. На вчерашниот проширен состанок во Солун, организиран од Регионалниот совет на Централна Македонија, со присуство на градоначалници …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Утре чекаме официјална најава за покана во НАТО

Пендаровски: Утре чекаме официјална најава за покана во НАТО

Утре чекаме официјална најава од седиштето на НАТО во Брисел дека на Македонија ќе и биде доделена официјална покана на следниот Самит на Алијансата во Брисел на 11 и 12 јули, изјави денеска Националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, на 98. РОС-РОТ Семинар што се одржува во македонското Собрание. – …

Прочитајте повеќе »

Нови рочишта за предметите „Титаник 3“ и „Трезор“,

кривичен суд

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на СЈО „Титаник 3“ и „Трезор“. Во предметот „Титаник 3“ обвинети се Ејуп Аљими и Исмет Гури, затоа што како членови на Општинската изборна комисија во Чаир на локалните избори во 2013 година „уништувале изборен материјал“. Обвинетите на претходните …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев во дводневна работна посета на Брисел

Премиерот Заев во дводневна работна посета на Брисел

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, од денеска е во дводневна работна посета на Брисел. За време на оваа работна посета премиерот Заев, во придружба на владината делегација во чиј состав се Радмила Шекеринска, заменик претседателка на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Бујар Османи, заменик …

Прочитајте повеќе »

Триесетина уметници од земјата и странство се дел од колониите и работилниците на Центарот за современа ликовна уметност

Триесетина уметници од земјата и странство се дел од колониите и работилниците на Центарот за современа ликовна уметност

Од 25-ти јуни, па до 4-ти јули, триесетина уметници од Шпанија, Србија, Хрватска, Црна Гора и Македонија, ги создаваат своите уметнички дела во 5 работилници и колонии, кои веќе 61 година ги организира Центарот за современа ликовна уметност од Прилеп. Годинава тоа се сликарската колонија, скулпторскиот симпозиум, студиото за пластика …

Прочитајте повеќе »