Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

Соопштение за јавност на СДСМ: СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална политика од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи. Со ова зашитетен е Уставот, европската перспектива на државата, интересите на граѓаните, правата на стечајците и …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мизрахи да биде разрешена, работи против интересите на граѓаните и го крши Уставот

СДСМ: Мизрахи да биде разрешена, работи против интересите на граѓаните и го крши Уставот

Прес конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ: Почитувани граѓани, Техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи вчера го одби предлогот да се зголеми опфатот на стечајни работници кои ќе добиваат месечен надомест до пензионирање. Се потврди уште еднаш, Мизрахи не работи во интерес на граѓаните. …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Милошоски е очаен криминалец, исплашен од независен судски систем

сдсм

Реакција на СДСМ на обраќањето на Антонио Милошоски од ВМРО- ДПМНЕ: Паника и нервоза владее во ВМРО-ДПМНЕ од носењето на Законот за јавно обвинителство и од тоа што не успеаја да го одбранат криминалот на Никола Груевски. Ако се толку уверени во своите лаги, итно нека поднесат се што имаат …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Законот за ЈО е темел на реформите во правосудството, гарантира неселективна правда и не дозволува скриена амнестија

СДСМ: Законот за ЈО е темел на реформите во правосудството, гарантира неселективна правда и не дозволува скриена амнестија

Прес-конференција, Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка и координаторка на Форумот на Жени на СДСМ Почитувани новинари, почитувани граѓани Пред граѓаните ветивме правда, силна правна држава и независно судство. Законот за јавно обвинителство, кој веќе е во собраниска процедура гарантира независно и професионално јавно обвинителство кое е темел на силна правна држава. …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски преку негови кадри во обвинителство ја заташкува истрагата

СДСМ: Мицкоски преку негови кадри во обвинителство ја заташкува истрагата

Изјава за медиуми на Коста Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ: Почитувани, Сите факти во врска со скандалот со медицинскиот отпад покажуваат дирекнта поврзаност со ВМРО-ДПМНЕ и криминалот на Никола Груевски, кој до денеска го брани Христијан Мицкоски. Режимската ВМРО-ДПМНЕ не само што го загрозувала здравјето на граѓаните и животната …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат да го загрозуваат членството во НАТО

сдсм

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски упорно работат против интересите на граѓаните и државата и се обидуваат да го вратат режимот на Груевски. Последна потврда за тоа се ставовите на членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски кој заговара поништување на Договорот од Преспа. Со поништувањето на Договорот од Преспа се поништува …

Прочитајте повеќе »

Заев: Aко ВМРО-ДПМНЕ се обидува да го блокира Законот за ЈО, тогаш Парламентот нема да се распушти

Заев: Aко ВМРО-ДПМНЕ се обидува да го блокира Законот за ЈО, тогаш Парламентот нема да се распушти

На новинарско прашање, што ќе се случи доколку не се донесе Законот за јавно обвинителство, односно дали е можно одложување на изборите, претседателот на СДСМ, Зоран Заев го даде следниот одговор:   „Не, законот за мене е многу важно да се гласа во парламентот, значи кога ќе се гласа во …

Прочитајте повеќе »

СДСМ ќе го поддржи и ќе гласа „ЗА“ по предлог законското решение за забрана за увоз на отпад

СДСМ ќе го поддржи и ќе гласа „ЗА“ по предлог законското решение за забрана за увоз на отпад

Изјава на Јован Митревски, координатор на пратеничката група на СДСМ и коалицијата: СДСМ како одговорна партија се грижи за заштита и унапредување на животната средина, и со тоа за заштита на здравјето на граѓаните. Изминатиов период се преземени низа мерки преку кои го унапредивме тој процес, а во периодот што …

Прочитајте повеќе »