Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Вознемиреноста на Вангеловски, познат како Јово превара е логична, нема спас за криминалците

сдсм

Соопштение за јавност на СДСМ:  Логична е вознемиреноста на Јово Вангеловски, познат во јавноста како Јово превара, главна инсталација на режимот на Никола Груевски во судството. Кумот на Трајко Велјаноски, познат како Јово превара, не може да бара политичка причина за неговото разрешување, затоа што беше разрешен поради одлука за …

Прочитајте повеќе »

Локвенец: ВМРО-ДПМНЕ има долг од 8 милиони евра, граѓаните нема да им дозволат пак да ја крадат државата

Локвенец: ВМРО-ДПМНЕ има долг од 8 милиони евра, граѓаните нема да им дозволат пак да ја крадат државата

Изјава за медиуми на Хари Локвенец од СДСМ: Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Криминалната ВМРО-ДПМНЕ самата призна дека има неплатен долг од огромни 8 милиони евра, направен во изминатите години. Признанието на висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ дека овој долг главно е направен за изборни цели, отвора сериозни сомнежи за незаконско работење. …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Медиумите кои штанцаат лажни вести, како Алфа, да не се однесуваат како режимска политичка партија

сдсм

Соопштение за јавност на СДСМ: Наместо како медиуми, дејствувањето на Телевизија Алфа, Република, Курир, Нетпрес и Лидер се повеќе наликува на режимска политичка партија, опонент на владејачкото мнозинство. СДСМ отсекогаш работела и ќе работи на заштита и унапредување на новианрските и медиумските слободи. Денес, сите медиуми критички ја следат работата …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Истражувачка сторија открива дека 2,5 милиони евра од Унгарија завршиле во ТВ Алфа и три портали

СДСМ: Истражувачка сторија открива дека 2,5 милиони евра од Унгарија завршиле во ТВ Алфа и три портали

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ: Еден медиум во Словенија неодамна објави истражувачка сторија во која откри дека сума од два и пол милиони евра од Унгарија завршиле во телевизија Алфа и во три интернет портали Курир, Лидер и Нетпрес, сите познати по ширењето лажни вести и манипулации. Тоа …

Прочитајте повеќе »

Кети Смилеска: Петар Ристески одобрил поправка на приватно возило со пари на Здравствениот дом

Кети Смилеска: Петар Ристески одобрил поправка на приватно возило со пари на Здравствениот дом

Прес конференција на Кети Смилеска, Општинска организација на СДСМ – Прилеп: Почитувани, Граѓаните бараат правда и одговорност за 11 годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Истражните и судски органи, имаат обврска итно да ги проверат сомнежите за злоупотреби на парите од Здравствениот дом – Прилеп, кои вчера беа обелоденети …

Прочитајте повеќе »

Заев: Успеавме, доаѓа правда и силна правна држава, ја обезбедивме европската иднина на земјата

Заев: Успеавме, доаѓа правда и силна правна држава, ја обезбедивме европската иднина на земјата

Прес-конференција на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Почитувани граѓани, Успеавме! Ставивме уште еден темел на неселективната правда и на правосудство кое гарантира одговорност и казнивост за секој којшто го прекршил законот. Правда и борба против криминалот и корупцијата – за тоа се заложивме, тоа бараат македонските граѓани, за тоа се …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

Соопштение за јавност на СДСМ: СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална политика од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи. Со ова зашитетен е Уставот, европската перспектива на државата, интересите на граѓаните, правата на стечајците и …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мизрахи да биде разрешена, работи против интересите на граѓаните и го крши Уставот

СДСМ: Мизрахи да биде разрешена, работи против интересите на граѓаните и го крши Уставот

Прес конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ: Почитувани граѓани, Техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи вчера го одби предлогот да се зголеми опфатот на стечајни работници кои ќе добиваат месечен надомест до пензионирање. Се потврди уште еднаш, Мизрахи не работи во интерес на граѓаните. …

Прочитајте повеќе »