Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Се реконструира целиот Коридор 8, дури и во време на пандемија забрзано се реализираат капиталните инвестиции

сдсм

Соопштение за јавност на СДСМ: Кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот не ги попречи капиталните инвестиции, туку напротив во целата државаа се гради со забрзано темпо и со почитување на сите протоколи за заштита. Целиот Коридор 8 се реконструира, патните правци се обновуваат и за една година граѓаните ќе …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: АВМУ работи под диктат, краде минути од партиите во корист на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: АВМУ работи под диктат, краде минути од партиите во корист на ВМРО-ДПМНЕ

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, ВМРО ДПМНЕ никако да се одвикне да злоупотребива државни институции и органи за лична и партиска корист. Последниот пример е одлуката на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, со којашто партијата ВМРО ДПМНЕ спротивно на Законот е ставена во повластена …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Создадовме функционално и квалитетно здравство за сите, обновивме повеќе од 30 јавни здравствени установи, инвестираме во опрема и квалитет

СДСМ: Создадовме функционално и квалитетно здравство за сите, обновивме повеќе од 30 јавни здравствени установи, инвестираме во опрема и квалитет

Прес-конференција, Јагода Шахпаска, носителка на кандидатската листа на СДСМ од ИЕ 3 Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Со вистинска статегија, со инвестиции во сите сегменти од здравствениот сектор овозможуваме подобри услови за работа на здравствените работници и за лекување и нега на пациентите. Нашиот здравствен систем со децении наназад беше заборавен, …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Инвестициите во училиштата и градинките, се влог во нашата младина и иднината на татковината

СДСМ Прилеп: Инвестициите во училиштата и градинките, се влог во нашата младина и иднината на татковината

Прес конференција на Гордана Макалоска, Општинска организација на СДСМ Прилеп: Почитувани, Инвестициите во инфраструктурата се одвиваат со несмален интензитет, иако сме соочени со глобална пандемија на вирусот Ковид-19. Покрај силното темпо на изградба на улици и патишта, како никогаш досега се реализираат инфраструктурни проекти и во училиштата и градинките. Во …

Прочитајте повеќе »

Претседателот на СДСМ Зоран Заев ја доби наградата за човекови права 2020 од Фондацијата Фридрих Еберт

Претседателот на СДСМ Зоран Заев ја доби наградата за човекови права 2020 од Фондацијата Фридрих Еберт

Претседателот на СДСМ Зоран Заев по повод втората годишнина од потпишувањето на Преспанскиот договор, од Фондацијата Фридрих Еберт ја доби Наградата за човекови права за 2020 година. Фондацијата Фридрих Еберт ја цени личната посветеност на претседателот Заев за склучувањето на Договорот од Преспа, како и неговите напори за европска иднина …

Прочитајте повеќе »

Талевски: СДСМ е носител на одговорна власт, изборите на 15 јули се за спас на државата

Талевски: СДСМ е носител на одговорна власт, изборите на 15 јули се за спас на државата

Миле Талевски – претседател на ОО СДСМ – Прилеп Почитувани, Секогаш кога било најтешко, кога државата се наоѓала во комплицирани моменти, СДСМ покажувал одговорност и преземал храбри и важни чекори за доброто на нашиот народ и нашата земја. Нашата одговорност ја потврдуваме и сега. Презедовме уште еден чекор за да …

Прочитајте повеќе »

Николовски: На 15 јули ќе победат политиките на СДСМ, граѓаните му ќе кажат збогум на неодговорниот Мицкоски

Николовски: На 15 јули ќе победат политиките на СДСМ, граѓаните му ќе кажат збогум на неодговорниот Мицкоски

Прес-конференција, Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, На 15 јули продолжуваме да одиме НАПРЕД. Имаме ИЗБОР. Граѓаните ќе изберат да продолжиме напред, уште повеќе и уште подобро. Граѓаните ќе го одберат СДСМ за ЗГОЛЕМЕНА минимална плата, за НОВИ работни места, за зголемена ПРОСЕЧНА плата, за недела …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Функционери на ВМРО-ДПМНЕ масовно ги кршат мерките и забраните, а партијата глуми загриженост за здравјето на граѓаните

СДСМ: Функционери на ВМРО-ДПМНЕ масовно ги кршат мерките и забраните, а партијата глуми загриженост за здравјето на граѓаните

Соопштение за јавност на СДСМ Функционери на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со незрело и несериозно однесување, опасно за здравето и масовно ги прекршуваат мерките и задолженијата за заштита од коронавирусот. Претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп Петар Ристески, веројатно инспириран од својот шеф Христијан Мицкоски, вчера ги прекшрил забраните за масовни собири. Ристески …

Прочитајте повеќе »