Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ Прилеп: Со реконструкцијата на градскиот булевар „Гоце Делчев“, ја заживуваме економијата во услови на криза

Прес конференција Миле Талевски – претседател на ОО СДСМ – Прилеп Почитувани, Кризата со коронавирусот, ни даде можност да видиме од колкаво значење е изградбата на инфраструктурата за справување со економските последици од коронвирусот. Затоа, и во вакви вонредни околности, со забрзана динамика ги реализираме капиталните инфраструктурни проекти во општина …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се во режимска матрица и се опасни по здравјето и безбедноста на граѓаните

Прес-конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ Почитувана јавност, Лажните вести, деструкциите и прекршувањата на мерките од страна на ВМРО-ДПМНЕ не се ниту случајни ниту инцидентни, туку тоа е свесно дејствување против здравјето и интересите на граѓаните. Од самиот почеток на здравствената криза јавноста е сведок на самоволие на непочитување прописи …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Под закрила на Чулев, Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ кршат мерки и протоколи за заштита од коронавирусот

сдсм

Соопштение за јавност на СДСМ: Христијан Мицкоски и функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, во време на криза, покажуваат самоволие, прекршуваат мерки и забрани и ги злоупотребуваат институциите за лични и партиски интереси. Иако целата јавност го виде Мицкоски како влегува во затворен фитнес центар во придружба на припадници на МВР од кои …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Крушево: Нова патна инфраструктура која создава потенцијал за развој на Крушево

Изјава на Оливера Чавкар, ОО на СДСМ Крушево: Почитувани, Градиме инфраструктура за сите и во време на пандемија. Во време на една нова нормалност со строго почитување на мерките, ги реализираме проектите кои ги ветивме пред граѓаните, а тоа создава нови можности за развој на туризмот, заживување на економијата, изградба …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Влегуваме во клучен период во борбата против коронавирусот, доследно да ги почитуваме мерките за заштита

Петра Лукароска – Координаторка на Форум на жени на ОО СДСМ Прилеп. Почитувани, Влегуваме во клучниот период во борбата против коронавирусот, кога е потребно секој од нас најодговорно и доследно да ги почитува мерките за лична заштита. Институциите и здравствените работници, без наша поддршка и наше одговорно и дисциплинирано однесување, …

Прочитајте повеќе »

Се гради и во услови на пандемија, досега инвестирани милијарда евра во патната инфраструктура, ќе се инвестираат дополнителни 2 милијарди

Прес-конференција, Диме Велковски, пратеник од СДСМ Почитувани, И во време на вонредни околности предизвикани од пандемијата со корона продолжува реализацијата на капиталните инвестиции. Капиталните проекти продолжија со изведба и тоа со забрзана динамика. Градиме инфраструктура за сите, во вонредни околности, почитувајќи ги мерките за заштита. Тоа е новото нормално, на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Градежните инвестиции придонесуваат за надминување на економските последици од коронавирусот

Прес конференција на Миле Талевски, претседател на ОО СДСМ – Прилеп Почитувани, И покрај пандемијата на коронавирусот, централната и локалната власт предводени од СДСМ, продолжија со силна реализација на инфраструктурните и капиталните проекти во интерес на граѓаните на општина Прилеп. Пред неколку денови, заврши изградбата на патот од Волково преку …

Прочитајте повеќе »

Заев: Да бидеме единствени во дисциплината и борбата со коронавирусот, ќе успееме!

Почитувани граѓани, Колку долго ќе трае битката против коронавирусот зависи од секој од нас. Зависи од нашата одлука дали ќе ги почитуваме мерките за лична заштита или ќе дозволиме да се изложиме себеси на ризик, а со тоа и нашите најблиски и целата наша околина. Затоа, апелирам до секого, носете …

Прочитајте повеќе »