Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Васев: Политичкиот пироман Христијан Мицкоски седи на страна и се обидува да профитира од пожарите

Васев: Политичкиот пироман Христијан Мицкоски седи на страна и се обидува да профитира од пожарите

Изјава за медиуми, Стефан Васев од СДСМ Почитувани, Oчајната и загубена ВМРО-ДПМНЕ секојдневно ги поместува границите на своето деструктивно однесување. На полошо. Не постои друг пример на политичка партија која толку ги мрази сопствените граѓани само затоа што не ја добива нивната доверба. Без грам совест и елемнтарно чувство за …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Што и згрешиле на деструктивната ВМРО-ДПМНЕ наставниците и стручните работници па го блокира законот за поголеми плати?

Мицкоски

Соопштение за јавност Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ преку надлежната собраниска Комисија повеќе од 3 месеци блокираат законски измени со кои наставниците и стручните работници добиваат можности за постојано покачување на платите и подобар статус. Што и згрешиле на деструктивната ВМРО-ДПМНЕ наставниците и стручните работници па го блокира законот за поголеми плати? …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Студентите да се пријават за мерката субвенциониран оброк, обезбедуваме 2.400 денари месечно за секој студент

СДСМ: Студентите да се пријават за мерката субвенциониран оброк, обезбедуваме 2.400 денари месечно за секој студент

Прес-конференција, Марко Михаилоски, претседател на СДММ Убава вест за сите редовни студенти. Измената која ја иницираше и потекна токму од Социјалдемократската младина, субвенциониран студентски оброк за 40.000 активни студенти е во финална фаза на реализација. Од први август започнато е аплицирањето за остварување на правото на сите редовни студенти Министерството …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Синоќешниот митинг ја покажа безидејноста и очајот на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ Прилеп: Синоќешниот митинг ја покажа безидејноста и очајот на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Филип Попоски – портпарол на ОО СДСМ Прилеп Почитувани граѓани, Синоќа на истово ова место, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ одржаа партиски митинг, при што на виделина излезе безидејноста и очајот во кој се наоѓа најголемата опозициска партија. Синоќа, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ покажаа зошто се наоѓаат 4 години во опозиција …

Прочитајте повеќе »

Тасевска: Дополнителни 1.100 стечајци ќе добиваат месечен надомест од над 9.200 денари, се грижиме за сите

Тасевска

Прес-конференција на СДСМ, Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ постојано покажува што значи вистинска грижа за граѓаните. Помош и поддршка за ранливите категории е наш приоритет од кој не отстапуваме. Вчера, парламентарното мнозинство предводено од СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Деструктивното ВМРО-ДПМНЕ упорно го блокира Законот за наставници и стручни соработници

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ знае само да кочи да блокира и да работи против интересите на граѓаните. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во Комисијата за образование, повторно ги блокираат измените и дополнувањата на Законот за наставниците и стручните соработници во основните и средните училишта. Ништо не е променето во ВМРО-ДПМНЕ, …

Прочитајте повеќе »

Обезбедуваме целосна инклузија на децата со попреченост, вработување на 500 образовни асистенти

СДСМ лого

Соопштение за јавност Обезбедуваме целосна инклузија на децата со попреченост во редовна настава, градиме фер и правично општество со високо развиена свест за почитување и прифаќање на различностите. Завршија јавните огласи за вработување на 500 образовни асистенти кои од стартот на новата учебна година ќе бидат поддршка на децата по …

Прочитајте повеќе »

Инвестициите во инфраструктурата продолжуваат со засилена динамика, градиме патишта за побезбеден и побрз сообраќај

Сдсм знаме

Соопштение за јавност СДСМ останува силно посветена на спроведување на капитални инфраструктурни проекти кои го подобруваат квалитетот на животот на граѓаните. Низ целата држава се инвестира во развој на патната инфраструктура како никогаш досега. Владата предводена од СДСМ вложува преку една милијарда евра за подобрување на патната инфраструктура ширум државата …

Прочитајте повеќе »