Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ Прилеп: Новата кривична пријава против екс градоначалникот Марјан Ристески, доказ за криминалното владеење на ДПМНЕ

СДСМ Прилеп: Новата кривична пријава против екс градоначалникот Марјан Ристески, доказ за криминалното владеење на ДПМНЕ

Прес кононференција на Филип Попоски, портпарол на ОО на СДСМ-Прилеп Последниот случај со кривичната пријава која ОВР-Прилеп ја поднесе против поранешниот градоначалник на општина Прилеп, Марјан Ристески, е уште еден во низата докази за 12-годишното криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Екс градоначалникот Ристески, е дел од случајот во кој девет физички …

Прочитајте повеќе »

Заедно со граѓаните ќе работиме да се спроведе пописот, блокадите и саботажите на Мицкоски повторно да бидат поразени

Заедно со граѓаните ќе работиме да се спроведе пописот, блокадите и саботажите на Мицкоски повторно да бидат поразени

Прес-конференција,Снежана Калеска Ванчева, пратеничка и координаторка на Форум на жени на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Со усвојувањето на Законот за попис и потпишувањето на Указот од страна на Претседателот на државата, создадени се сите нормативни услови за спроведување на оваа важна статистичка операција за развој на земјата. Државниот завод …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Државата ќе спроведе попис по 19 години, ВМРО-ДПМНЕ залудно се обидува да го саботира

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Пописот на населението е од клучно значење за развојот на државата, за граѓаните, а по него ќе може да се креираат мерки и политики кои одговараат на вистинските потреби на народот – економски, здравствени, образовни, социјални, културни, со што ќе се унапредат и нивните права …

Прочитајте повеќе »

Пописот ќе се одржи на пролет, ВМРО-ДПМНЕ ги лаже граѓаните и ги поттикнува на прекршување на законите

СДСМ лого

Соопштение за јавност Пописот на населението што за прв пат по цели 19 години ќе се одржи на пролет, е од исклучителна важност за нашата држава и за креирањето на идните државни, економски, здравствени, образовни, културни политики и стратегии, суштински за напредокот на државата. Законот за попис, усвоен во Собранието, …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Лажна е загриженоста на Мицкоски, со комбинираниот модел е обезбедена непречена настава за сите деца

СДСМ

Соопштение на СДСМ: Христијан Мицкоски има најмалку право да зборува за образованието затоа што неговата партија за 11 години режимско владеење образованието го донесе на дното во Европа, наставниот кадар беше понижуван, а врз учениците се вршеа експерименти преку погубни политики и таканаречени реформи. Лажна и лицемерна е загриженоста на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Субвенции за сончеви колектори, за ПВЦ или алуминиумски прозорци, за печки на пелети, продолжува борбата за заштита на животната средина

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ: Силна, бескомпромисна борба за заштита на животната средина и засилен ангажман во акцијата за чиста и здрава животна средна, е еден од приоритетите на СДСМ, преточена во стратешката рамка на Владата „Акција 21“. Во рамките на заложбите за заштита на животната средина и обезбедување на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Усвоен е Законот за попис, одново е поразена деструкцијата на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски

СДСМ

Соопштение за јавност на СДСМ Собранието на Република Северна Македонија денеска го усвои Законот за попис на населението, со што државата ќе спроведе попис по цели 19 години од последниот успешен попис реализиран во 2002 година. Ја поздравуваме одговорноста на пратениците преку носењето на ова законско решение. Државата, институциите, пред …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата како последна фаза од борбата против коронавирусот

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Состојбата со пандемијата со коронавирусот во државата се стабилизира, бројот на новорегистрирани случаи и на починати е намален, расте бројот на оздравени. Бројот на хоспитализирани пациенти во државата е намален двојно, со што значително се намалува притисокот врз здравствениот систем и медицинскиот персонал. Стабилизирањето на …

Прочитајте повеќе »