Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Добивме професионална, независна Комисија за заштита од дискриминација со засилен капацитет и проширени надлежности

Добивме професионална, независна Комисија за заштита од дискриминација со засилен капацитет и проширени надлежности

Прес-конференција, Бисера Костадинова, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ преку усвојувањето на Законот за спречување и заштита од дискриминација на дело ја потврди својата заложба на градење фер, праведно и правично општество за сите. Со ова законско решение кое е целосно усогласено со правото …

Прочитајте повеќе »

Финансиската поддршка за исплата на плати спаси стотици илјади работни места, грижата за сите продолжува

Финансиската поддршка за исплата на плати спаси стотици илјади работни места, грижата за сите продолжува

Соопштение за јавност Една од најуспешните економски мерки за помош на граѓаните и на компаниите погодени од пандемијата со коронавирусот е финансиската поддршка за исплата на плати, со која се спасени стотици илјади работни места во десетици илјади компании. Само во последниот квартал од 2020 година за оваа мерка исплатени …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Новата кривична пријава против екс градоначалникот Марјан Ристески, доказ за криминалното владеење на ДПМНЕ

СДСМ Прилеп: Новата кривична пријава против екс градоначалникот Марјан Ристески, доказ за криминалното владеење на ДПМНЕ

Прес кононференција на Филип Попоски, портпарол на ОО на СДСМ-Прилеп Последниот случај со кривичната пријава која ОВР-Прилеп ја поднесе против поранешниот градоначалник на општина Прилеп, Марјан Ристески, е уште еден во низата докази за 12-годишното криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Екс градоначалникот Ристески, е дел од случајот во кој девет физички …

Прочитајте повеќе »

Заедно со граѓаните ќе работиме да се спроведе пописот, блокадите и саботажите на Мицкоски повторно да бидат поразени

Заедно со граѓаните ќе работиме да се спроведе пописот, блокадите и саботажите на Мицкоски повторно да бидат поразени

Прес-конференција,Снежана Калеска Ванчева, пратеничка и координаторка на Форум на жени на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Со усвојувањето на Законот за попис и потпишувањето на Указот од страна на Претседателот на државата, создадени се сите нормативни услови за спроведување на оваа важна статистичка операција за развој на земјата. Државниот завод …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Државата ќе спроведе попис по 19 години, ВМРО-ДПМНЕ залудно се обидува да го саботира

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Пописот на населението е од клучно значење за развојот на државата, за граѓаните, а по него ќе може да се креираат мерки и политики кои одговараат на вистинските потреби на народот – економски, здравствени, образовни, социјални, културни, со што ќе се унапредат и нивните права …

Прочитајте повеќе »

Пописот ќе се одржи на пролет, ВМРО-ДПМНЕ ги лаже граѓаните и ги поттикнува на прекршување на законите

СДСМ лого

Соопштение за јавност Пописот на населението што за прв пат по цели 19 години ќе се одржи на пролет, е од исклучителна важност за нашата држава и за креирањето на идните државни, економски, здравствени, образовни, културни политики и стратегии, суштински за напредокот на државата. Законот за попис, усвоен во Собранието, …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Лажна е загриженоста на Мицкоски, со комбинираниот модел е обезбедена непречена настава за сите деца

СДСМ

Соопштение на СДСМ: Христијан Мицкоски има најмалку право да зборува за образованието затоа што неговата партија за 11 години режимско владеење образованието го донесе на дното во Европа, наставниот кадар беше понижуван, а врз учениците се вршеа експерименти преку погубни политики и таканаречени реформи. Лажна и лицемерна е загриженоста на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Субвенции за сончеви колектори, за ПВЦ или алуминиумски прозорци, за печки на пелети, продолжува борбата за заштита на животната средина

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ: Силна, бескомпромисна борба за заштита на животната средина и засилен ангажман во акцијата за чиста и здрава животна средна, е еден од приоритетите на СДСМ, преточена во стратешката рамка на Владата „Акција 21“. Во рамките на заложбите за заштита на животната средина и обезбедување на …

Прочитајте повеќе »