Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Форум на жени на ОО на СДСМ Прилеп: НЕ за насилство врз жени и девојчиња!

Форум на жени на ОО на СДСМ Прилеп: НЕ за насилство врз жени и девојчиња!

Членките на Форумот на жени на Општинската организација на СДСМ Прилеп, кажаа НЕ за насилството врз жени и девојчиња! Од Форумот на жени на ОО на СДСМ Прилеп, апелираат и порачуваат: Борбата против насилство зависи од сите нас. Една од три жени е жртва на насилство. Доста е! Затоа реагираме! …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски да одговори за чии интереси работи, да не чека друг да прозбори за неговото подмолно одработување

Мицкоски да одговори за чии интереси работи, да не чека друг да прозбори за неговото подмолно одработување

Изјава за медиуми, Стефан Васев од СДСМ Почитувани граѓани и граѓанки, Нервозата во белиот дворец зад мене кулминира откако во јавноста се дозна дека самопрогласениот хистеричен политичар Христијан Мицкоски одработувал за странски центри и интереси. Затоа Мицкоски се крие и се уште не дава одговор на јавно поставените прашања. Какви …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Секој има право на свое мислење и став, но граѓаните и СДСМ одамна избраа иднина

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ: Секој има право на свое мислење и став, дури и кога доаѓа после години молк. Но граѓаните и СДСМ, одамна и на време избраа европска иднина. Избраа да носат храбри и патриотски одлуки, кои конечно и практично ја движат македонската држава и целиот наш македонски …

Прочитајте повеќе »

Со Буџетот за 2021 продолжуваме со социјалната реформа и санирање на последиците од коронакризата

Со Буџетот за 2021 продолжуваме со социјалната реформа и санирање на последиците од коронакризата

Прес-конференција, Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Предлог Буџетот за 2021 година доставен до Собранието од страна на Владата ја потврдува заложбата на СДСМ за силна и навремена помош и поддршка на сите погодени од коронакризата. Грижата за сите продолжува, а доказ за тоа е и Буџетот …

Прочитајте повеќе »

Предлог-Буџетот за 2021 година предвидува вложувања во јавното здравство, спас на работните места и реализација на капиталните инвестиции

СДСМ лого

Соопштение за јавност Предлог-Буџетот за 2021 година, подготвен од Владата предводена од СДСМ, е структуиран да одговори и на здравствените и на економските предизвици од коронакризата, но истовремено нуди можности за рестарт на македонската економија. Клучни сегменти во Предлог-Буџетот, кој од денеска е во собраниска процедура, се инвестициите во јавното …

Прочитајте повеќе »

Само атниевропскиот Мицкоски се радува на постапката на Бугарија, ДПМНЕ да не одмага

Само атниевропскиот Мицкоски се радува на постапката на Бугарија, ДПМНЕ да не одмага

Прес-конференција, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Одлуката за неодобрување на преговарачката рамка за Република Северна Македонија од страна на Бугарија, наиде на осуда и несогласување од целата Европска Унија, од целиот демократски свет. Но таквата постапка на Бугарија, наиде на радост, на славје и …

Прочитајте повеќе »

Заев на средба со лидерот на СПД Германија, Борјанс: Силна и недвосмислена поддршка за европските интеграции на Северна Македонија

Заев на средба со лидерот на СПД Германија, Борјанс: Силна и недвосмислена поддршка за европските интеграции на Северна Македонија

Соопштение за јавност Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Берлин се сретна со лидерот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Норберт Волтер Борјанс. На средбата се разговараше за повеќе актуелни теми, како справувањето со пандемијата од Ковид 19, процесот на интеграција на Република Северна Македонија во ЕУ, како и …

Прочитајте повеќе »

Марко Михаилоски е избран за нов претседател на СДММ

Марко Михаилоски е избран за нов претседател на СДММ

Соопштение за јавност на СДСМ: Социјалдемократската младина на Македонија денеска ја одржа 23. Конференција, дигитално, почитувајќи ги целосно протоколите за заштита од коронавирусот. На Конференцијата, која за нов претседател на СДММ, едногласно беше избран Марко Михаилоски, досегашен член на ИО на СДММ и долгогодишен член на СДСМ. На Конференцијата, покрај …

Прочитајте повеќе »