Почина поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони

Почина поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони

Поранешниот премиер на Италија и медиумски магнат, Силвио Берлускони, почина на 86 години, јави Ројтерс на 12 јуни, повикувајќи се на извори.

Берлускони боледувал од леукемија „подолго време“ и неодамна добил инфекција на белите дробови.

Партијата Форца Италија на Берлускони е дел од десничарската коалиција на премиерката Џорџа Мелони, и иако тој самиот немаше улога во владата, неговата смрт најверојатно ќе ја дестабилизира италијанската политика во наредните месеци.

Берлускони го искористи своето богатство и медиумската моќ за да се вклучи во политиката во 1994 година и предводеше четири влади до 2011.

Прочитајте повеќе

Запорожје нуклеарна централа

Украинско МНР: Русија е единствената држава во светот која се обидува да украде нуклеарна централа

Ги повикуваме нашите партнери да го зголемат притисокот врз државата агресор, вклучително санкциониот притисок во …