СДСМ: Пописот е статистичка операција, никаде во светот нема повик за бојкот на попис, тоа е спротивно на законот

Одговор на Богданка Кузевска, портпарол на СДСМ, на новинарско прашање за иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за собирање потписи за поништување на Законот за попис:

  • Пописот е статистичка операција, пописот не е избори и не се гласа и затоа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ нема потреба да имаат страв од одржувањето на пописот. Бојкотот и повикувањето за бојкот на пописот значи и повикување на непочитување на законите. Тоа е апсолутно апсурдно и секако прв случај што можеме да го видиме во Европа и светот.

Прочитајте повеќе

Ковачевски од Министерскиот совет на ОБСЕ: Северна Македонија е за инклузивен и отворен дијалог, заснован на принципите на мултилатерализмот

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска се обрати и го отвори 30-от Министерски совет на …