Стејт департментот ги повика Американците да ја напуштат Украина
WASHINGTON, DC - SEPTEMBER 12: A sign stand outside the U.S. State Department September 12, 2012 in Washington, DC. U.S. Ambassador to Libya J. Christopher Stevens and three other Americans were killed in an attack on the U.S. Consulate in Benghazi, Libya. (Photo by Alex Wong/Getty Images)

Стејт департментот ги повика Американците да ја напуштат Украина

Американскиот Стејт департмент издаде нов совет во кој ги повикува Американците во Украина да ја напуштат земјата што е можно поскоро, зајакнувајќи ги претходните предупредувања кои ги повикуваа американските граѓани да „размислат“ за таква акција. „Не патувајте во Украина поради зголемените закани од руска воена акција и ковид-19“, се вели во советот од 10 февруари во кој се додава: „Оние во Украина треба да заминат сега преку комерцијални или приватни средства. Ако останете во Украина, бидете внимателни поради криминал, граѓански немири и потенцијални борбени операции доколку Русија преземе воена акција. Некои области имаат зголемен ризик“.

Пентагон: Руските сили продолжуваат да доаѓаат до границите на Украина

Официјален претставник на Белата куќа- руската инвазија на Украина може да се случи „секој ден“

Тензиите се високи во регионот поради напливот на дипломатски активности во кои се вклучени западните лидери и Русија по потезите на Москва да собере најмалку 100.000 војници во близина на нејзината граница со Украина. Западните лидери изразија загриженост за можна нова инвазија на Русија во нејзиниот сосед и ривал Украина. Русија негира дека планира да ја нападне Украина, иако одржува масовни воени маневри со сојузникот Белорусија во кои учествуваат околу 30.000 војници.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Макрон го отфрли обидот на левичарскиот сојуз да назначи премиер

Макрон го отфрли обидот на левичарскиот сојуз да назначи премиер

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека по завршувањето на Олимписките игри во Париз ќе именува …