Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Филипче и Адеми: Се намалува бројот на новозаболени и починати, состојбата налага комбиниран пристап за наставата

Филипче и Адеми: Се намалува бројот на новозаболени и починати, состојбата налага комбиниран пристап за наставата

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и министерот за образование и наука Арбер Адеми денеска одржаа заедничка прес-конференција на која информираа за состојбата со коронавирусот, болничките капацитети и почетокот на учебната година. „Веќе неколку недели во континуитет во нашата земја има намалување на бројот на новозаболени и починати лица …

Прочитајте повеќе »

Заев по средбата со Ахмети: Постигнат е коалициски договор за создавање парламентарно мнозинство

Заев по средбата со Ахмети: Постигнат е коалициски договор за создавање парламентарно мнозинство

Изјава за медиуми на претседателот на СДСМ, Зоран Заев:   Почитувани граѓани, Денеска заедно со претседателот на Демократската унија за интеграција, господинот Али Ахмети и со генералните секретари на СДСМ и ДУИ, Николовски и Груби, имавме успешна работна средба на која ја прецизиравме и потврдивме рамката за идна соработка во …

Прочитајте повеќе »

Не ни треба ни Албанец, ни Македонец за премиер – ни треба добар премиер!

Не ни треба ни Албанец, ни Македонец за премиер - ни треба добар премиер!

Пишува: Зоран Милошески Не постои партија во светот која после 17 години континуирано практикување на власта, може на гласачите да им вети и понуди нешто ново. Нешто кое во изминатиот период не можело да биде реализирано. Ако знаеле и ако ги бидувало, тогаш и можеле, и морале. Оттаму, ДУИ имаше …

Прочитајте повеќе »

МТСП: Известување за корисниците на парични права од социјална и детска заштита и за згрижувачките семејства коишто биле клиенти на „Еуростандард банка“ АД Скопје

МТСП: Известување за корисниците на парични права од социјална и детска заштита и за згрижувачките семејства коишто биле клиенти на „Еуростандард банка“ АД Скопје

Министерството за труд и социјална политика ги известува корисниците на парични права од социјална и детска заштита и згрижувачките семејства кои биле клиенти на „Еуростандард банка“ АД Скопје и средствата ги добивале на картичка, ги подигнувале на шалтерите на Банката, или ги добивале во својот дом, како и оние што …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски ќе го врачи мандатот за состав на Влада

стево прендаровски претседател

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, утре – 13 август 2020 година, четврток, во 12:00 часот, мандатот за состав на Владата на Република Северна Македонија ќе му го довери на Зоран Заев, претседател на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Северна Македонија. Зоран Заев, во име на коалицијата …

Прочитајте повеќе »

РК „Прилеп“ учествува на најпрестижниот домашен ракометен турнир „Струга 2020“

РК „Прилеп“ учествува на најпрестижниот домашен ракометен турнир „Струга 2020“

Ракометарите на РК „Прилеп“ денеска го започнуваат учеството на најпрестижниот ракометен турнир во нашата држава „Струга 2020“. Под водство на тренерите Горан Кузманоски и Адриано Котевски, во Струга отпатуваа 18 играчи на прилепскиот суперлигаш. Дел од екипата се и шестемина нови ракометари, меѓу кои и тројцата интернационалци од Грузија, кои …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: 19 години подоцна, со истата болка стоиме пред паметникот „Карпалак“

Јованоски: 19 години подоцна, со истата болка стоиме пред паметникот „Карпалак“

На 19 годишнината од најтрагичниот настан од поновата историја на Прилеп, загинувањето на десеттемина прилепски припадници на резервниот армиски состав кај месноста Карпалак на 8 август 2001 година, Градот Херој со највисоки почести се поклони пред ликот и делото на своите загинати бранители. Во нивна чест, пред спомен обележјето „Карпалак“ …

Прочитајте повеќе »

Започна чествувањето на 19 годишнината од трагичниот настан кај месноста Карпалак

Започна чествувањето на 19 годишнината од трагичниот настан кај месноста Карпалак

Вечерва започна чествувањето на 19 годишнината од трагичниот настан кај месноста Карпалак, каде на 8 август 2001 година животот го загубија десеттемина прилепчани, припадници на резревниот армиски состав: Сашо Китаноски, Нане Наумоски, Бранко Секулоски, Марко Деспотоски, Ердован Шабаноски, Љубе Грујоски, Дарко Вељаноски, Веби Рушитоски, Горан Миноски и Пеце Секулоски. Со …

Прочитајте повеќе »