Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Проектот за реконструкција на Старата чаршија презентиран пред прилепските дуќанџии

Проектот за реконструкција на Старата чаршија презентиран пред прилепските дуќанџии

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, заедно со претставници на ЈП за ПУП и ЈКП „Водовод и канализација“, вчера одржа неформална средба со сопствениците и закупците на дуќани во Старата чаршија. Целта на средбата беше презентирање на идејното решение за реконструкција на Старата прилепска чаршија и собирање мислења, предлози и …

Прочитајте повеќе »

Зоран Заев денеска во посета на Прилеп

Зоран Заев денеска во посета на Прилеп

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска ќе го посети Прилеп. Притоа, покрај средбата со прилепските стопанственици во Регионалната канцеларија на Стопанската комора за Прилеп закажана за 17.00 часот, првиот социјалдемократ ќе присуствува на отворањето на месен штаб на Општинската организација на СДСМ, во урбаната заедница „Гоце Делчев“. Отворањето на месниот …

Прочитајте повеќе »

Нов вандалски чин во Прилеп – во градската река фрлени контејнери и скеле за сушење тутун

Нов вандалски чин во Прилеп – во градската река фрлени контејнери и скеле за сушење тутун

После вчерашниот чин на вандализам, кога два контејнера беа фрлени во градската река, синоќа во доцните часови му се надоврзаа уште два. На истото место, во Дабнички канал, ноќеска повторно беа фрлени три контејнери за селекција на отпад, а истата „судбина“ го снајде и едно скеле за сушење тутун, кое …

Прочитајте повеќе »

СОУ „Ристе Ристески-Ричко“ и Делегацијата на германското стопанство во нашата држава, потпишаа меморандум за соработка

СОУ „Ристе Ристески-Ричко“ и Делегацијата на германското стопанство во нашата држава, потпишаа меморандум за соработка

СОУ „Ристе Ристески-Ричко“ од Прилеп денеска потпиша меморандум за соработка со Делегацијата на германското стопанство во нашата држава, претставувана од нејзиниот директор, Патрик Мартенс. Со чинот на потпишување на Меморандумот и формално се официјализира досегашната, но и понатамошната соработка на СОУ „Ристе Ристески-Ричко“ со Делегацијата на германското стопанство. Станува збор …

Прочитајте повеќе »

Со премиера на претставата „Лажговци“, прилепскиот театар ја одбележа 70 годишнината од постоењето

Со премиера на претставата „Лажговци“, прилепскиот театар ја одбележа 70 годишнината од постоењето

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ синоќа премиерно ја изведе претставата „Лажговци“ од Антони Нелсон а во режија на Коле Ангеловски, со што започна одбележувањето на 70 годишнината од неговото постоење. Претставата ја води најстарата генерација актери во театарот, со цел симболично да се одбележи седумдецениското постоење на оваа институција. Во преполната …

Прочитајте повеќе »

Какви се’ фактури потпишувал поранешниот директор на прилепскиот Здравствен дом, Петар Ристески?

Какви се’ фактури потпишувал поранешниот директор на прилепскиот Здравствен дом, Петар Ристески?

„Трагите од недомаќинското и криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ, можат да се најдат во сите институции со кои раководеле нивните кадри. Една од нив е и Здравствениот дом, на чие чело повеќе години се наоѓаше сегашниот претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески. Она што Ристески и неговата наследничка го оставија …

Прочитајте повеќе »

„100 раритети на руската државност”, изложба на документи на Руската федерација во Прилеп

„100 раритети на руската државност”, изложба на документи на Руската федерација во Прилеп

Денеска во просториите на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, беше отворена изложбата “100 раритети на руската државност”. Се работи за уникатна збирка на документи, претставени на 36 паноа, кои ги отсликуваат најзначајните периоди на историјата на Русија за период од околу илјада години, односно од 11 до 21 век. Изложбата …

Прочитајте повеќе »

Неславниот крај на „експериментот Мизрахи“

Неславниот крај на „експериментот Мизрахи“

Пишува: Зоран Милошески За помалку од 48 часа, Љупчо Николовски и Оливер Спасовски покажаа „заби“ и цврста решителност да ги задржат работите под своја контрола. Првиот, од позиција на партиски генерален секретар, како ниеден функционер од редовите на СДСМ досега, упати јасна порака до ДУИ: Ако сакате да кокетирате со …

Прочитајте повеќе »