Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Јанески: „Водовод и канализација“ е финансиски стабилно претпријатие кое поседува најсовремена техничка опрема

Јанески: „Водовод и канализација“ е финансиски стабилно претпријатие кое поседува најсовремена техничка опрема

ЈКП „Водовод и канализација“- Прилеп во изминатиот период реализираше неколку крупни проекти, меѓу кои и преземањето на пречистителната станица и нејзино успешно ставање во функција. Паралелно со тоа, се реализираше проект од програмата Balkan mediterranean water enegry circle, а во овој момент во јавното претпријатие функционира и географски информациски систем. …

Прочитајте повеќе »

(ФОТО ДОКАЗ) Блискоста на полицаецот што шмркаше кокаин со челниците на ВМРО-МВРО во Прилеп?!

(ФОТО ДОКАЗ) Блискоста на полицаецот што шмркаше кокаин со челниците на ВМРО-МВРО во Прилеп?!

Вчера, Талевски од СДСМ на прес конференција обвини дека функционирањето на Министерството за внатрешни работи под палката на техничкиот министер Наќе Чулев, во ништо не се разликува од начинот на кој Гордана Јанкуловска раководеше со ВМРО-МВРО. “Фотографиите објавени во медиумите, на кои според нив полициски службеник вработен во прилепската полиција …

Прочитајте повеќе »

„Спонтаноста“ на протестот и бесмисленоста на „незадоволните“ тутунопроизводители во 14 секунди

„Спонтаноста“ на протестот и бесмисленоста на „незадоволните“ тутунопроизводители во 14 секунди

Во знак на протест против, како што рекоа, незадоволството од ниските откупни цени на тутунот, вчера дваесетина тутунопроизводители од прилепскиот и долненскиот регион, ги блокираа влезовите во Прилеп. Еве како еден од протестантите, преку личниот пример, ја образложи „оправданоста“ на протестот: Тутунопроизводител: Че дојди тутуно, че ти кажи пресметката денеска …

Прочитајте повеќе »

Миле Талевски: Наќе Чулев го враќа ВМРО-МВРО

Миле Талевски: Наќе Чулев го враќа ВМРО-МВРО

Прес конференција на Миле Талевски, претседател на ОО СДСМ – Прилеп: Почитувани, Само триесеттина дена беа доволни за јавноста да се потстети на 11 годишното владеење на Никола Груевски и неговото злосторничко здружување. Функционирањето на Министерството за внатрешни работи под палката на техничкиот министер Наќе Чулев, во ништо не се …

Прочитајте повеќе »

Нов лик на централното градско подрачје – започна реконструкцијата на булеварот „Гоце Делчев“

Нов лик на централното градско подрачје – започна реконструкцијата на булеварот „Гоце Делчев“

„Започна реконструкцијата на булеварот ‘Гоце Делчев’, од споменикот ‘Карпалак’, односно раскрсницата со улицата ‘Браќа Ламески’, до маркетот ‘Тинекс’. Проектот опфаќа реконструкција и на дел од улицата ‘Прилепски бранители’, од некогашната Градска кафеана, до кружниот тек пред Поштата. Булеварот ќе има две коловозни ленти во едниот правец и две во другиот …

Прочитајте повеќе »

Трајан Димковски: До завршување на откупната сезона ќе биде откупен секој килограм произведен тутун

Трајан Димковски: До завршување на откупната сезона ќе биде откупен секој килограм произведен тутун

„Секој килограм произведен тутун од реколтата 2019-та ќе биде откупен“, порача на денешната прес-конференција, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски. Досега 93,4 отсто од произведениот тутун е откупен, а до крај на месецот, додека е и законскиот рок остануваат уште околу 7 отсто тутун за откуп, којшто во …

Прочитајте повеќе »

Приватна иницијатива за поголем туристички развој на Крушево

Приватна иницијатива за поголем туристички развој на Крушево

Пишува: Сотир Габелоски На Крушево му претстои уште многу работа во областа на туризмот, но направениот напредок во изминатите две години веќе дава видливи резултати, што е нотирано од различни институции и организации од оваа област. Со причина велам дека на Крушево, како град, општина, му треба уште труд и …

Прочитајте повеќе »

Заев по седницата на ЦО на СДСМ: Започнуваме постапки за избор на најодговорните кандидати за пратеници

Заев по седницата на ЦО на СДСМ: Започнуваме постапки за избор на најодговорните кандидати за пратеници

Изјава за медиуми на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: Почитувани, Вечерва ја одржавме 14-та седница на Централниот одбор на СДСМ на која донесовме важни одлуки за делувањето во пресрет на предвремените парламентарни избори. Започнуваме постапки за избор на НАЈОДГОВОРНИТЕ КАНДИДАТИ ЗА ПРАТЕНИЦИ во историјата на НЕЗАВИСНА Македонија! Процесот на избор …

Прочитајте повеќе »