Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Јованоски и Макрадули: Инвестирањето во заштитата на животната средина штеди пари и емисија на ПМ 10 честички

Јованоски и Макрадули: Инвестирањето во заштитата на животната средина штеди пари и емисија на ПМ 10 честички

Реализираните проекти од областа на заштитата на животната средина во општина Прилеп, беше тема на денешната средба на градоначалникот Илија Јованоски и заменикот министер за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули. Градоначалникот Јованоски напомена дека на јавниот повик за Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 година, кој го …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски на средба со жителите од урбаните заедници „Гоце Делчев“ и „Центар“

Градоначалникот Јованоски на средба со жителите од урбаните заедници „Гоце Делчев“ и „Центар“

Градоначалникот Илија Јованоски и претседателот на општинскиот Совет, Миле Талевски, синоќа одржаа средби со граѓаните од урбаните заедници „Гоце Делчев“ и „Центар“. На средбите на кои присуствуваа и директорите на јавните претпријатија „Водовод и канализација“, „Комуналец“ и „Прилепско поле“, градоначалникот и претседателот на Совет на општина Прилеп со граѓаните разговараа …

Прочитајте повеќе »

После 16 години, основното музичко училиште од Прилеп набави ново пијанино

После 16 години, основното музичко училиште од Прилеп набави ново пијанино

После цели 16 години, Општинското основно музичко училиште „Ордан Михајлоски – Оцка“ од Прилеп, набави ново пијанино. Како што изјави директорката на ова училиште, Славица Конеска – Темелкоска, станува збор за пијанино од австриската фирма “FEURICH“ , кое е со висок квалитет и кое ги задоволува сите неопходни стандарди за …

Прочитајте повеќе »

Страв од корона-вирусот – што мора да знаеме

Страв од корона-вирусот – што мора да знаеме

Каде има заразени лица? Како се пренесува вирусот и кои заштитини мерки имаат смисла? Ова се фактите за корона-вирусот: Колку бргу се пренесува новиот вид заболување на белите дробови? Изненадувачки брзо: бројот расте речи секој час. До 28 јануари се потврдени над 4.500 заразени лица. Претставник на хонгкогшките здравствени власти кој …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп објави јавен повик за финансирање на здруженија на граѓани и спортски клубови

Општина Прилеп објави јавен повик за финансирање на здруженија на граѓани и спортски клубови

Врз основа на член 7 од Правилникот за утврдување на критериумите и постапката за доделување на средства од Буџетот на Општина Прилеп, (“Службен гласник на општина Прилеп” бр. 4/2009) и Правилникот за утврдување на критериумите и постапките за доделување на средства од Буџетот на Општина Прилеп за спортски клубови и …

Прочитајте повеќе »

Одржана 39 седница на Советот на општина Прилеп

Одржана 39 седница на Советот на општина Прилеп

Советот на општина Прилеп денеска ја одржа својата 39-та седница, чиј дневен ред содржеше 43 прашања од интерес на граѓаните. Покрај финансиските планови на општинските основни и средни училишта, советниците донесоа Одлука за ослободување од партиципација на триесетина деца од 3 до 6 годишна возраст од ромската етничка заедница, за …

Прочитајте повеќе »

Трагедија: Во хеликоптерска несреќа загина Коби Брајант

Трагедија: Во хеликоптерска несреќа загина Коби Брајант

Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант, денеска загина во хеликоптерска несреќа. Несреќата се случила кога приватниот хеликоптер со кој Коби Брајантн патувал заедно со уште четири други лица, се запалил а потоа се срушил. Трагедијата се случила во местото Калабасас, Калифорнија.

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Сите пратеници во Парламентот да преземат одговорност да биде усвоен Законот за јавно обвинителство

Спасовски: Сите пратеници во Парламентот да преземат одговорност да биде усвоен Законот за јавно обвинителство

„Сега е моментот сите политички партии, сите претставници на народот во Парламентот, да бидат на висината на сопствената должност и да преземеме одговорност за иднината на државата и за нејзината иднина како членка на ЕУ и за правдата, и затоа го охрабрувам дијалогот со Владата за носење на Законот за …

Прочитајте повеќе »