Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

По повод 8.Април, кренато знамето на Ромите и поделени 330 пакети со прехранбени производи

По повод 8.Април, кренато знамето на Ромите и поделени 330 пакети со прехранбени производи

Со кревање на знамето на Ромите на јарболот пред општинската зграда, Општина Прилеп се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден на Ромите, 8.Април. Почитувајќи ги препораките на Владата и Министерството за здравство, денеска на чинот на кревањето на знамето присуствуваа само градоначалникот Илија Јованоски, претседателот на Совет на општина Прилеп, …

Прочитајте повеќе »

Од денеска во 16:00 часот стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните

Од денеска во 16:00 часот стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните

Соопштение од Владата на Република Северна Македонија: Од денеска стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на Северна Македонија, што ја донесе Владата на Република Северна …

Прочитајте повеќе »

Реакција на градоначалниот Јованоски: Гужвањето пред банките во услови на пандемија, е неодговорно и недозволиво

Реакција на градоначалниот Јованоски: Гужвањето пред банките во услови на пандемија, е неодговорно и недозволиво

Големиот број на граѓани, кои денеска во гужви чекаа пред банките за да ги подигнат своите средства, без притоа да ги почитуваат препорачаните мерки за заштита од коронавирусот, беа повод за јавна реакција на градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски. „И покрај засилените мерки што ги презеде Владата на Република …

Прочитајте повеќе »

Совет на општина Прилеп: Усвоени економски мерки за помош на правните и физичките лица

Совет на општина Прилеп: Усвоени економски мерки за помош на правните и физичките лица

Советот на општина Прилеп денеска ја одржа својата 42 седница, на која усвои повеќе Одлуки за ослободување на правни и физички лица од разни давачки кон локалната самоуправа и јавните комунални претпријатија, со цел да им се помогне во кризната ситуација настаната со пандемијата на коронавирусот. „Советот донесе Одлука за …

Прочитајте повеќе »

Почна со работа владиниот кол центар – со телефонски повик на 02/324-8040 до сите информации за економските и другите мерки за КОВИД-19

Почна со работа владиниот кол центар - со телефонски повик на 02/324-8040 до сите информации за економските и другите мерки за КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија денес го пушти во употреба првиот контакт центар наменет за поддршка на бизнисот и граѓаните во врска со економските прашања во услови на справување со кризата предизвикана од КОВИД-19. Компаниите и физичките лица со јавување на телефонскиот број 02/324-8040 ќе ги добиваат сите потребни информации …

Прочитајте повеќе »

Заради зголемениот број на инфицирани граѓани, градоначалникот Јованоски побара Владата да донесе поригорозни мерки за Прилеп

Заради зголемениот број на инфицирани граѓани, градоначалникот Јованоски побара Владата да донесе поригорозни мерки за Прилеп

Информација за состојбата со коронавирусот во општина Прилеп за денеска, понеделник 6-ти април: Во самоизолација се наоѓаат 179 лица, во изминатите 24 часа сите ја почитувале оваа мерка. Граѓаните го почитувале полицискиот час, не се забележани никакви прекршувања. Денеска, до овој момент, нема регистрирано нови случаи на заболени од коронавирус …

Прочитајте повеќе »

Опозициски лидер или антидржавен елемент?

Опозициски лидер или антидржавен елемент?

Пишува: Зоран Милошески Како народ, никогаш не сме знаеле да ги препознаеме вистинските вредности. Да го разликуваме лажното од вистинското. Квалитетот од кичот. Лицемерието од искреноста. Почитувањето од понижувањето. Патриотизмот од популизмот. Личниот од заедничкиот интерес. Токму затоа, низ годините во институциите на државата се провлекле еден куп политиканти и …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: Регистрирани се 9 нови случаи на граѓани на општина Прилеп инфицирани со коронавирус

Јованоски: Регистрирани се 9 нови случаи на граѓани на општина Прилеп инфицирани со коронавирус

Бројот на лица инфицирани со коронавирусот во општина Прилеп се искачи на 33, откако денеска беа потврдени 9 нови случаи. Во самоизолација се наоѓаат 134 граѓани. Во Инфективното одделение се наоѓаат 3 лица, а едно лице е во изолација и се чека развојот на неговата клиничка слика. Позитивни на коронавирусот …

Прочитајте повеќе »