Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Заев: Висината на тековните инвестиции на Владата во регионот на Прилеп изнесуваат 50 милиони евра

Заев: Висината на тековните инвестиции на Владата во регионот на Прилеп изнесуваат 50 милиони евра

Претседателот на Владата, Зоран Заев во придружба на министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, директорот на Дирекцијата на ТИРЗ, Александар Младеновски, градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, како и претседателот на општинскиот Совет Миле Талевски и пратениците Кети Смилеска и Хари Локвенец, денеска извршија увид во градежните работи на клучката …

Прочитајте повеќе »

Одредени групите за турнирот во мал фудбал „Свети Никола 2019“

Одредени групите за турнирот во мал фудбал „Свети Никола 2019“

Синоќа, во големата сала на Општина Прилеп, се одржа жребањето и се одреди редоследот на екипите учесници на турнирот во мал фудбал „Свети Никола 2019“, што годинава се одржува по 9 пат. На жребањето прсуствуваше и градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски. На годинешниот турнир се пријавени рекорден број на …

Прочитајте повеќе »

Реформите на социјалната политика значително го зголемија животниот стандард на социјално ранливите категории на граѓани

Реформите на социјалната политика значително го зголемија животниот стандард на социјално ранливите категории на граѓани

Дејан Тошески, в.д. раководител на ЈУ Меѓуопштинскиот центар за социјални работи (МЦСР) – Прилеп, денеска одржа прес конференција на која информираше за реформите во ресорот труд и социјала. Тошески напомена дека на територијата на општините Прилеп, Долнени и Кривогаштани, за кои надлежен е МЦСР – Прилеп, правото на гарантирана минимална …

Прочитајте повеќе »

Мила Царовска со прилепските пензионери: Реформата во пензискиот систем дава резултати, пензиите се зголемуваат за 900 денари

Мила Царовска со прилепските пензионери: Реформата во пензискиот систем дава резултати, пензиите се зголемуваат за 900 денари

„Не само што Владата се грижи за сегашните пензионери, туку се грижи и за идните пензионери. Покажавме дека реформата во пензискиот систем даде одлични резултати, заштедивме 3 милијарди и 700 милиони денари во буџетот на пензискиот фонд и тоа покажува дека дефицитот се намалува. За 15 отсто порасна минималната плата, …

Прочитајте повеќе »

Завршени градежните работи на ИКТ центарот во Прилеп

Завршени градежните работи на ИКТ центарот во Прилеп

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, заедно со градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски и претседателот на Совет, Миле Талевски, денеска присуствува на завршетокот на градежните работи на ИКТ центарот, којшто е еден од капиталните проекти и инвестиции на Министерството за внатрешни работи, а финансиран од страна на ЕУ. „Ова …

Прочитајте повеќе »

„Да ги премостиме архитектонските бариери“- работилница во организација на Мобилност Македонија

„Да ги премостиме архитектонските бариери“- работилница во организација на Мобилност Македонија

Во организација на Националниот сојуз на лица со телесен инвалидитет на Македонија – Мобилност Македонија, а по повод 4.Декември, Денот на лицата со телесен инвалидитет, денеска во Прилеп се одржа работилница на тема „Да ги премостиме архитектонските бариери. Пристапна Македонија“. Организаторите на настанот ги посочија активностите кои ги преземаат, во …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп отворен Дневен центар за лица со интелектуална попреченост

Во Прилеп отворен Дневен центар за лица со интелектуална попреченост

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, 3.Декември, градоначалникот Илија Јованоски и претседателот на Совет на Општина Прилеп, Миле Талевски, денеска присуствуваа на отворањето на Дневниот центар за лица со интелектулна попреченост „Порака“, кој е сместен во просториите на старата општина и е наменет за лица над 18 годишна …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: Владините грантови за самовработување ќе придонесат младите да останат во државата

Јованоски: Владините грантови за самовработување ќе придонесат младите да останат во државата

Градоначалникот Илија Јованоски денеска посети три фирми, добитници на грант за самовработување во висина од 5.000 евра, како дел од Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување, донесен од страна на Владата. „Ова е еден од начините младите луѓе во што помал број да одат надвор од нашата …

Прочитајте повеќе »