Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Со искористување на обновливите извори на енергија, Општина Прилеп инвестира во заштита на животната средина

Со искористување на обновливите извори на енергија, Општина Прилеп инвестира во заштита на животната средина

Заедно со министерот за локална самоуправа, Горан Милевски и директорот на Пелагонискиот плански регион, Гого Видимче, градоначалникот Илија Јованоски изврши увид во функционирањето на поставените фотоволтаични централи за производство на таканаречената „зелена“ електрична енергија. Градоначалникот Јованоски напомена дека, во соработка со Пелагонискиот плански регион, Општина Прилеп го реализираше проектот „Подобрување …

Прочитајте повеќе »

Крушевското езеро и „Гумење“ го враќаат стариот сјај

Крушевското езеро и „Гумење“ го враќаат стариот сјај

Пишува: Сотир Габелоски Крушевското езеро и месноста „Гумење“ полека стануваат најпопуларните места во Крушево, како за крушевчани така и за туристите. Инвестициите во овој дел од градот придонесоа местото да стане одлична алтернатива и за пролетниот, и за летниот период од годината. По завршувањето со реконструкција на споменикот „Илинден“ на …

Прочитајте повеќе »

Реакција на СДСМ Крушево и градоначалникот Христоски: Дурловски има најмалку право да зборува за Крушево!

Реакција на СДСМ Крушево и градоначалникот Христоски: Дурловски има најмалку право да зборува за Крушево!

Општинската организација на СДСМ од Крушево и градоначалникот Томе Христоски, реагираа на фејсбук статусот на носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 5. Соопштението на ОО на СДСМ Крушево ви го пренесуваме во интегрална форма:   Игор Дурловски од ДПМНЕ има најмалку право да зборува за Крушево, бидејќи за …

Прочитајте повеќе »

Волонтерите на Општина Прилеп повеќе од 70 денови непрекинато работат во служба на граѓаните

Волонтерите на Општина Прилеп повеќе од 70 денови непрекинато работат во служба на граѓаните

Пишува: Зоран Милошески Волонтерската служба на Општина Прилеп беше формирана веднаш после почетокот на кризата со КОВИД-19 и за целиот овој период, без ниту еден ден одмор, во континуитет им стои на услуга на граѓаните на Прилеп. Младите волонтери се вклучени во сите акции за делење на заштитни маски, дезинфекциони …

Прочитајте повеќе »

Заев: Изборите се решение, а не проблем

Заев: Изборите се решение, а не проблем

Кандидатите за пратеници на СДСМ и коалицијата од ИЕ 4, вчера во Струмица одржаа заеднички состанок со Регионалниот изборен штаб. Состанокот се одржа според сите протоколи за зашита од КОВИД-19, кои ги имаат усвоено здравствените власти. Во својата изјава, претседателот на СДСМ и носител на кандидатската листа на коалицијата во …

Прочитајте повеќе »

Денешна состојба со коронавирус во државата: 11 оздравени, 37 новозаболени, нема починати од Ковид-19

Денешна состојба со коронавирус во државата: 11 оздравени, 37 новозаболени, нема починати од Ковид-19

Во последните 24 часа, направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус, од кои: – Скопје 12 – Куманово 8 – Штип 2 – Прилеп 2 – Тетово 7 – Струга 4 – Охрид 2 Денеска Институтот за јавно здравје регистрираше 11 оздравени пациенти: – Скопје …

Прочитајте повеќе »

Илија Јованоски: Успешно извршената трансплантација на срце значи огромен исчекор за нашето здравство

Илија Јованоски: Успешно извршената трансплантација на срце значи огромен исчекор за нашето здравство

Со успешно извршената трансплантација на срце на Клиниката за кардиохирургија, прва од таков вид во нашата држава, ставен е уште еден печат на нагорниот тренд на нашето здравство. Како човек и како лекар, сакам јавно да им искажам почит на моите колеги, на тимот од медицински работници од различните здравствени …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Продолжуваат инвестициите на Министерството за транспорт и врски и Владата во Пелагонискиот регион

Сугарески: Продолжуваат инвестициите на Министерството за транспорт и врски и Владата во Пелагонискиот регион

Силната динамика на реализација на капиталните инвестиции во Министерството за транспорт и врски и ЈП за државни патишта, продолжува на дневна основа. Тоа беше причина министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни птишта, Зоран Китанов, да извршат увид во градежните активности на патот Прилеп-Градско, …

Прочитајте повеќе »