Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Почина Ѓорѓи Желчески

Почина Ѓорѓи Желчески

Денеска во Белград, во 82 година од животот, почина Ѓорѓи Желчески, едната половина од дуетот Селимова-Желчески. Ѓорѓи Желчески е роден во Прилеп, во 1938 година, а музичката кариера ја започна како солист во Радио Скопје. Во 2018 година, дуетот Кевсер Селимова – Ѓорѓи Желчески ја доби највисоката општинска награда која …

Прочитајте повеќе »

Во чест на седумдеценискиот јубилеј, градоначалникот Јованоски на средба со актерите од театарот „Војдан Чернодрински“

Во чест на седумдеценискиот јубилеј, градоначалникот Јованоски на средба со актерите од театарот „Војдан Чернодрински“

По повод 70 години од постоењето на театарот „Војдан Чернодрински“, градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска оствари средба со прилепскиот ансамбл. На средбата, градоначалникот Јованоски го изрази своето задоволство од досегашната работа и постигнатите успеси на театарот. Истовремено, градоначалникот им се заблагодари на актерите и им оддаде признание за …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Литературно читање во Градската библиотека „Борка Талески“ по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Прилеп: Литературно читање во Градската библиотека „Борка Талески“ по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Детската Амбасада за Сите Деца во Светот, по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик 21 февруари, во Градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп, по четврт пат го организираше литературното читање во поезија и проза на мајчин јазик, на слободна тема. Учество зедоа основните училишта од општина Прилеп, општина Долнени и …

Прочитајте повеќе »

Одбележана 102-годишнината од раѓањето на Кире Гаврилоски – Јане

Одбележана 102-годишнината од раѓањето на Кире Гаврилоски – Јане

По повод  102 години од раѓањето на народниот херој Кире Гаврилоски-Јане, денеска делегации од Општина Прилеп, Совет на општина Прилеп, ООУ „Кире Гаврилоски-Јане“ и семејството на херојот, положија свежо цвеќе пред спомен обележјето на местото на неговото загинување, како и пред спомен бистата во Алејата на народните херои. „Денеска го …

Прочитајте повеќе »

Заев: Можеше да има побрза правда, ако на судиите им давав наредби по телефон

Заев: Можеше да има побрза правда, ако на судиите им давав наредби по телефон

„Очекуваме ефикасно и транспарентно судство, делење на еднаква правда. Очекуваме предметите да не застаруваат, да не се враќаат на почеток и да не се чуваат во фиоки. Законите се јасни. Ние не можеме да судиме или да влијаеме врз судството, но можеме да посочиме и да покажеме со прст каде …

Прочитајте повеќе »

Донација на стручни книги и опрема за практична настава во прилепското СОЕПТУ „Кузман Јосифоски-Питу“

Донација на стручни книги и опрема за практична настава во прилепското СОЕПТУ „Кузман Јосифоски-Питу“

Библиотеката  во СОЕПТУ „Кузман Јосифоски-Питу“-Прилеп се збогати со 29  книги со стручна литература. Книгите се донација од Министерството за образование и наука, а наменети се за  зголемување на квалитетот во наставата и потребите на училиштето. Благодарение на Владата, учениците ќе имаат можност брзо и лесно да стигнат до најсовремената стручна …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Започнуваат работите за рехабилитација на патот од Дреново до Фариш

Сугарески: Започнуваат работите за рехабилитација на патот од Дреново до Фариш

На вчерашната средба со прилепските стопанственици во Канцеларијата на Регионалната стопанска комора за Прилеп, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески го најави почетокот на работите за комплетна рехабилитација на патот од Дреново до Фариш. Работите ќе започнат следната недела, а во зависност од временските услови, работите ќе траат од …

Прочитајте повеќе »

Заев од Прилеп: Изградбата на автопатот Велес-Прилеп-Битола е проект од клучно значење за регионот и државата

Заев од Прилеп: Изградбата на автопатот Велес-Прилеп-Битола е проект од клучно значење за регионот и државата

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнево оствари работна посета на Регионалната канцеларија на Стопанската комора за Прилеп, при што оствари средба со прилепските стопанственици. Во изјавата за медиумите, Заев рече дека целта на посетата е таа што Прилеп е град на многу успешни компании, препознатливи на домашниот и странскиот пазар, …

Прочитајте повеќе »