Албанија истражува натрапници од Русија, Украина и Чешка во воени фабрики

Албанија вчера соопшти дека истражува зошто двајца Руси и еден Украинец се обиделе да влезат во воена фабрика. Во меѓувреме, полицијата привела и четворица чешки државјани, исто така блиску до друга воена фабрика. Во соопштението на Министерството за одбрана се вели дека двајца албански војници се повредени додека се обидувале да ги спречат тројцата странски државјани – двајца мажи и една жена – да ја фотографираат фабриката Грамш, на околу 80 километри јужно од главниот град Тирана. „Полицајците кои ја обезбедуваа фабриката веднаш реагираа, но при нивните напори да ги спречат тројцата странски државјани, двајца наши војници беа повредени“ од еден од напаѓачите кој употребил парализирачки спреј, се вели во соопштението. Двајцата војници се пренесени во болница во Тирана и се под лекарска помош, но нивните животи не се во опасност.

Двајца Руси и Украинец се обиделе да влезат во албанска фабрика за оружје

Министерот за одбрана Нико Пелеши рече дека е премногу рано да се биде сигурен за мотивот, но осврнувајќи се врз геополитиката – очигледно укажува на можна поврзаност со руската инвазија на Украина, која беше критикувана од албанската влада. „Со оглед на широкиот регионален контекст и геополитичкиот контекст, ова не може да се отфрли како обичен, цивилен инцидент, но не можеме да брзаме со заклучоците“, рече тој по посетата на повредените војници во болница. Воената фабрика Грамш беше отворена во 1962 година за производство на пушки АК-47 или калашников. По падот на комунизмот во 1990 година, таа престана да се произведува и наместо тоа почна да демонтира стари калашникови и друго мало оружје. Поправа и други армиски оружја. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека трите лица се „осомничени за шпионажа“.

Уапсен приврзаник на Исламска Држава во Албанија

Во одделен инцидент, полицијата соопшти дека вчера четворица чешки државјани биле приведени во воената фабрика Поликан. Полицијата соопшти дека две Чехинки првично биле забележани надвор од фабриката, а двајца други мажи биле пронајдени во тунелите. Локалните медиуми објавија дека сите четворица рекле дека се туристи. Погонот Поликан се користел за време на комунизмот за производство на муниција за пушките АК 47 од руско производство, рачни гранати, противпешадиски и противтенковски мини. Албанија, поранешна комунистичка земја која е членка на НАТО од 2009 година, силно ја осуди руската неиспровоцирана инвазија на Украина и се приклучи на санкциите на Европската унија и САД против Москва.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Чадни бомби и барикади во албанскиот Парламент

Во тензична ситуација, со физички напади и димни бомби, но и со бројно присуство на …