bmw x1

BMW ги претстави целосно новиот BMW X1 и првиот досега BMW iX1

Моделот за влез во светот на BMW X сега е попривлечен од кога било. Во својата трета генерација на модели, новиот BMW X1 може да се пофали со поистакнат дизајн, супериорна просторност, напредна дигитализација – и, за прв пат, целосно електричен погонски систем. Во меѓувреме, во новиот BMW iX1, уживањето во возењето веднаш достапно и модерната разновидност се споени со локалната мобилност без емисија на штетни гасови. Новиот контролен/оперативен систем со BMW оперативен систем 8 и BMW заоблен дисплеј плус многу поширок избор на автоматизирани системи за возење и паркирање, исто така, помагаат да се дефинира изгледот на ова возило за спортска активност SAV за премиум компактниот сегмент.

bmw x1

Со својот робустен изглед и функционална разновидност, новиот BMW X1 отелотворува автентично искуство на слобода и независност во секојдневното возење и на подолгите патувања. Прогресивниот дизајн и софистицираниот амбиент на ентериерот, како и многу поширокиот избор на стандардна опрема во споредба со моделот што доаѓа, служат за да се нагласи неговиот длабоко вграден премиум карактер.

Дизајн: модерна обработка на површината, зголемено визуелно присуство и робустен изглед во непогрешлив стил на моделот BMW X

Обработката на површината, линиите и елегантни детали за надворешниот дизајн на BMW X1 го прикажуваат неговиот идентитет на SAV(Sports Activity Vehicle) појасно од кога било во неговата трета генерација на модели. Карактеристичните карактеристики на дизајнот ги вклучуваат моќните пропорции, речиси квадратните контури на лакот на тркалата и препознатливиот стил на моделот BMW X на предните и задните краеви.

bmw x1

Исправениот преден дел на новиот BMW X1 му дава многу поголемо чувство на присуство, со тенки LED фарови, голема, речиси квадратна бубрежна решетка на BMW, линии во облик на Х кои зрачат на страните и впечатливи хромирани ленти во долниот дел. доводот на воздух служи како негови дефинирачки елементи. Како опција се достапни адаптивни LED фарови со долго светло со матрица, пулсирачки трепкачи и променлива распределба на светлината.

Експресивно извајаните површини и долгата линија на покривот се карактеристичните карактеристики на динамички растегната силуета на новиот модел. Кога се гледа одзади, тенкото стакло на задната врата, хоризонталните линии, впечатливите LED светла и разгорените лакови на тркалата даваат типичен SAV изглед.

Внатрешност: прогресивен амбиент, разновиден простор

Подигнатата положба на седење и прогресивниот премиум амбиент стилизиран на BMW iX помагаат да се создаде препознатливо искуство во возењето во компактниот SAV. Клучните елементи на редизајнот на кабината се тенката табла со инструменти, заоблениот дисплеј на BMW, „лебдечкиот“ потпирач за рака со интегрална контролна табла и фиоката за паметни телефони со индиректно осветлување на предната страна на централната конзола.

bmw x1

Новоразвиените седишта се достапни со опцијата Sensatec перфориран и Vernasca кожен тапацир. На списокот со опции може да се најдат и спортски седишта, електрично прилагодување на седиштата со мемориска функција и лумбална поддршка, вклучително и функција за масажа. Направени се подобрувања и на акустичната удобност и на заштитата на патниците. Интегрираниот концепт за пасивна безбедност сега вклучува и ново воздушно перниче за интеракција помеѓу предните седишта.

Задниот простор на новиот BMW X1 вклучува три седишта со целосна големина кои нудат забележително подобрување во удобноста на седиштата. Поделените 40 : 20 : 40 потпирачи за грб на задните седишта може да се преклопат или да се прилагодат на различен агол за да се зголеми капацитетот на багажникот. Прилагодувањето напред и назад на задните седишта достапно како опција за моделите со еко мотори обезбедува уште поголема разновидност. Капацитетот на багажникот може да се зголеми од 540 на максимални 1.600 литри. Куката за влечење на приколката што е достапен за нарачка како опција за новиот BMW X1 сега се ракува електрично со притискање на копче.

bmw x1

Plug-in хибридни модели со зголемен електричен опсег, бензински и дизел мотори со 48V блага хибридна технологија

Технологијата на петтата генерација на BMW eDrive е исто така употребена во plug-in хибридните варијанти на новиот BMW X1, што значи значителен напредок во однос на претходната генерација во однос на спортската моќ, ефикасноста и капацитетот за полнење. Исто така, има значително зголемување на електричниот опсег.

Новиот BMW X1 ќе биде лансиран со избор на конвенционални мотори со согорување со два бензински и две дизел единици од новата модуларна генерација на мотори Efficient Dynamics на BMW Group. Втората генерација на блага хибридна технологија со 48V со електричен мотор интегриран во седумстепениот Steptronic менувач е при рака за да помогне во зголемувањето на ефикасноста и испораката на моќност кај двата најмоќни мотори.

Сеопфатен SAV кој нуди оптимален спој на агилност и удобност при возењето

Без оглед на вградениот погонски систем, сите нови модели на BMW X1 нудат добро решени карактеристики на управување во секоја ситуација и обезбедуваат возачко искуство по кое брендот е познат. Софистицираната технологија на шасија на компактниот сеопфатен автомобил создава совршено хармоничен баланс помеѓу спортското, агилно управување од една страна и удобноста на долги растојанија од друга страна. Сите потребни алатки овде се обезбедени со конструкција на каросеријата што ја намалува тежината додека ја зголемува ригидноста, долго меѓуоскино растојание, пошироки патеки од претходникот и насочени надградби на оската со пружини со еден зглоб напред и задната оска со три врски.

bmw x1

Ограничувањето на лизгање на тркалата од блиску до активирачот е стандардно поставено во новиот BMW X1, што има корист и за влечната и стабилноста во насока. Други нови карактеристики вклучуваат интегриран систем за сопирање и дополнително амортизирање поврзано со подигнување на предната оска. Опционалната адаптивна М суспензија се одликува со амортизација со избор на фреквенција, спортско управување и пад на висината на возењето за 15 милиметри.

Извор: BMW Press

Прочитајте повеќе

Skoda Superb

Претставена новата Škoda Superb: Повеќе простор и удобност, шест ефикасни погонски единици и иновативни безбедносни системи (ВИДЕО)

Четвртата генерација на Škoda Superb се надоврзува на јаките страни на својот претходник, нудејќи уште …