Глобус

Вести од светот

Во Црна Гора уапсен подофицер поради 50 кг кокаин на брод за обука

Во Црна Гора уапсен подофицер поради 50 кг кокаин на брод за обука

Воената полиција на Црна Гора го уапси подофицерот Душко Раденовиќ поради сомнение дека бил вмешан во трговијата на 50 кг кокаин, запленети на бродот за обука „Јадран“ во Тиват. Дрогата била откриена врз основа на оперативни сознанија на Министерството за одбрана. Во вчерашната акција е приведен Раденовиќ поради сомнение дека …

Прочитајте повеќе »

Инсценација на моќ: Вучиќ точно знае што прави

Инсценација на моќ: Вучиќ точно знае што прави

За него гласаат сиромашните слоеви без високо образование. Против него протестираат образованите граѓани. Српскиот претседател Вучиќ за денеска во Белград најави „најголем собир на луѓе во изминатите 50 години“. Српскиот претседател Александар Вучиќ сака на сите да им одржи лекција. Вели дека денеска во Белград ќе има „15 пати повеќе …

Прочитајте повеќе »

Спасена структурата на катедралата Нотр Дам

Спасена структурата на катедралата Нотр Дам

Пожарот во катедралата Нотр Дам е ставен под контрола  во 3 часот утрово, по осумчасовната огнена стихија, соопшти противпожарна служба на Париз.  Огнот, кој се случи веднаш откако катедралата беше затворена за посетители, брзо се распламти, изгоре главната кула, која потоа се урна, а набрзо и целиот покрив. Пожарникарите успеаја …

Прочитајте повеќе »

Пожар во катедралата Нотр Дам во центарот на Париз

Пожар во катедралата Нотр Дам во центарот на Париз

Пожар избувна попладнево во катедралата Нотр Дам во центарот на Париз, соопштија градските власти. Сликите објавени на социјалните медиуми покажуваат пламени и облаци од чад над покривот на средновековната катедрала, која е воедно најпосетениот историски споменик во Европа. Причината засега не е позната, но се верува дека пожарот е поврзан …

Прочитајте повеќе »

На изборите во Финска победија социјалдемократите

На изборите во Финска победија социјалдемократите

Финската опозициска Социјалдемократска партија тесно победи на параламентарните избори одржани вчера. Според финалните резултати, оваа левичарска партија доби 17,7 насто од гласовите, додека крајнодесничарска Партија на Финците освои 17,5 проценти. Владејачката Партија на центарот на премиерот Јуха Сипила доби 13,8 насто. На овие избори за прв пат во изминативе 100 …

Прочитајте повеќе »

Почина Мирјана Марковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ

Почина Мирјана Марковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ

Вчера во Русија, во 76 година од животот, почина Мирјана Марковиќ, сопругата на некогашниот претседател на Србија и СР Југославија, Слободан Милошевиќ. Мирјана Марковиќ живееше во Русија од 2003 година. Според информациите од белградските медиуми, во последните неколку години таа имала повеќе операции. Во тешка здравствена состојба, последните 7 денови …

Прочитајте повеќе »

Џулијан Асанж уапсен во Лондон, Еквадор го повлече азилот

Џулијан Асанж уапсен во Лондон, Еквадор го повлече азилот

Еквадор го повлече азилот за основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, за потоа тој да биде уапсен во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде ги мина изминатите седум години без да излегува надвор. Тој побара азил поради обвинувања за силување во Шведска, кои подоцна беа отфрлени. Асанж тврдеше дека овие обвинувања …

Прочитајте повеќе »

Рокот за Брегзитот продолжен до 31 октомври

Рокот за Брегзитот продолжен до 31 октомври

Британската премиерка Тереза Меј и лидерите на Европската унија се согласија да го продолжат рокот за Брегзитот до 31 октомври. По вонредниот самит на Европската унија, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека станува збор за „флексибилно проширување“, односно „дополнителни шест месеци за Британија да најде најдобро можно решение“. …

Прочитајте повеќе »