Jeep Wrangler

Jeep ја објави продажбата на петмилионитиот Jeep Wrangler

Jeep ја објави продажбата на петмилионитиот Jeep Wrangler, кој го купил клиент во Камден, Њу Џерси. Сопственикот ќе добие Jeep Performance Parts (JPP) во вредност од 5.000 долари од Mopar и доживотни придобивки од грижата за клиентите на Jeep Wave, кои вклучуваат планирано одржување, пристап до ексклузивни настани на Jeep и посветена грижа за клиентите.

„Jeep Wrangler е природен наследник на легендарниот Willys, возилото што го инспирираше духот и душата на брендот; од неговото пристигнување во 1987 година, тој е главен столб на светот на SUV и ние сме многу горди што го прославуваме петмилионитиот Jeep Wrangler“, рече Ерик Лафорџ, шеф на брендот Jeep во Европа.

ЧЕТИРИ ГЕНЕРАЦИИ НА ГЛОБАЛНА ИКОНА

Првиот Jeep Wrangler, со шифра на моделот YJ, влезе во производствена линија пред 37 години во фабриката на American Motors Corporation. YJ продолжи да продаде 630.000 единици помеѓу 1987 и 1995 година.

Jeep Wrangler

По него следеа TJ во 1996 година, JK во 2006 година и JL во 2017 година; секоја нова генерација ја гради легендарната историја преку неспоредлива комбинација на теренски способности и легитимен дизајн на Jeep.

Од воведувањето на Wrangler YJ, секоја наредна верзија на Wrangler е дизајнирана да биде уште попрефинета и поудобна за секојдневна употреба, истовремено обезбедувајќи им на клиентите најспособниот теренски теренец и најпознатиот SUV во светот.

Легендарното возило ги освои срцата на Европејците, исто така, благодарение на безбројните специјални серии кои се следат една по друга низ годините. Тука спаѓаат „10-годишнината“, „Златниот орел“ и „Backcountry“ за да споменеме некои од најпопуларните. Истата година започнува производството на четвртата генерација на моделот (шифра JL), проект развиен пет години порано под капата на новородениот Fiat Chrysler Automobile. Потоа, во 2021 година, Wrangler 4xe Plug-in Hybrid го има своето деби во Европа – најперформативниот, моќниот, ефикасен, одржлив, технички напреден и поврзан Wrangler некогаш претставен на европскиот пазар – кој е почестен со престижни континентални награди, вклучително и „ 4×4 од „2022“ доделена од авторитетното француско списание „4×4 Magazine“.

БРЕНДОТ JEEP

Изграден на повеќе од 80 години легендарно наследство, Jeep е автентична SUV марка која обезбедува легендарна теренска способност, префинетост во внатрешноста, високотехнолошки карактеристики и разновидност на луѓето кои бараат извонредни патувања. Jeep дава отворена покана да се живее животот во потполност нудејќи широко портфолио на возила што продолжува да им обезбедува на сопствениците чувство на сигурност и сигурност за да се справат со секое патување со сигурност. Способноста за терен на легендарниот бренд Jeep е подобрена со глобалната иницијатива за електрификација која го трансформира 4x во новиот 4×4 во остварување на визијата на марката за постигнување на нулта емисија и додадена способност 4×4. Сите возила од брендот Jeep ќе нудат електрифицирана варијанта до 2025 година.

Прочитајте повеќе

Skoda Superb

Претставена новата Škoda Superb: Повеќе простор и удобност, шест ефикасни погонски единици и иновативни безбедносни системи (ВИДЕО)

Четвртата генерација на Škoda Superb се надоврзува на јаките страни на својот претходник, нудејќи уште …