MINI Cooper S кабриолет

Долги летни ноќи во Шведска: На пат со MINI Cooper S кабриолет

Архипелагот североисточно од Стокхолм се карактеризира со длабоки пресеци направени од Балтичкото Море за да се создаде грубо крајбрежје. Бројните мали острови и огромното водно пространство даваат чувство на бескраен простор. Веднаш штом ќе го спуштите покривот од MINI Cooper S Convertible (потрошувачка на гориво комбинирана: 6,6-6,2 l/100 km; емисии на CO2 комбинирани: 151-141 g/km според WLTP), овој впечаток се засилува, откривајќи поглед на бројните дрвени куќи покрај брегот обоени во типично шведско црвено. Оваа мат, но жива боја потекнува од шведските рудници, каде што се екстрахира железен хидроксид како нуспроизвод. Кога е изложен на воздух, станува железен оксид – со други зборови, ‘рѓа. Тоа е она што го создава уникатното и типично боење на шведските дрвени колиби – куќите за капење и рестораните за екскурзии кои се типична карактеристика на пејзажот покрај Балтичкото Море.

MINI Cooper S

Многу сончеви зраци низ отворениот покрив и постојаниот поглед на водата ја засилуваат желбата за скок во студената вода. Пред да се упатите подлабоко во архипелагот, добра идеја е да се застанете во Солобадет. Од вода, MINI Cooper S кабриолет и удобни кожни седишта, совршено се вклопува во пејзажот на брегот – и ве тера да сакате да возите понатаму.

По капењето, кратко заобиколување води кон север. Преминувајќи по мал мост, стигнуваме до островот Мархолмен, каде што веќе стои украсениот мајстор на фестивалската ливада на ова мало островче. Како и во целата земја, така и овде се слави најдолгиот ден во годината со заедничко пеење и танцување. Средината на летото во Шведска е време на прослави во заедницата. Смеата, музиката и среќните собири се дел од летните спомени, што ги прави незаборавни.

MINI Cooper S

Гледајќи над водата што блеска во светлината, бројните заливи и острови обраснати со мали шуми, го заборавате времето што минува – особено околу времето на Фестивалот на летото. Тоа е затоа што е светло во секое време од денот. Но, вашиот апетит за нордиската кујна со свежа риба и остар зеленчук ве потсетува на време дека веќе е доцна. Со забрзување од 0 до 100 km/h за само 6,9 секунди и динамичен спортски автоматски менувач Steptronic, патувањето до источниот крај на архипелагот продолжува брзо, нудејќи типично MINI уживање во возењето.

MINI Cooper S

Сега се приближува полноќ, но наместо да биде обвиткано во длабоко темно црно, небото свети во фасцинантна мешавина од различни бои, вклучувајќи сина, виолетова, портокалова и розова. Во оваа уникатна атмосфера, врвот на MINI Cooper S кабриолет природно останува отворен доцна во ноќта. Препознатливиот спој на слобода и уживање во возењето е полн погодок за шведскиот врв на летната сезона и на враќањето во Стокхолм обезбедува посебни моменти кои се исто толку незаборавни како и надреалната светлина над кривулестиот архипелаг.

Прочитајте повеќе

Skoda Superb

Претставена новата Škoda Superb: Повеќе простор и удобност, шест ефикасни погонски единици и иновативни безбедносни системи (ВИДЕО)

Четвртата генерација на Škoda Superb се надоврзува на јаките страни на својот претходник, нудејќи уште …