GT World Challenge Europe

GT World Challenge Europe: Валентино Роси со прва победа на трката во Мисано

Успешната приказна на Валентино Роси (ИТА) како возач на BMW M works достигна нов врв. Деветкратниот светски шампион во мотоциклизам ја оствари својата прва победа во GTWC на ​​неговиот домашен настан во Мисано (ИТА), кој беше дел од вториот круг од овосезонскиот Спринт куп во рамките на Fanatec GT World Challenge Europe Powered by AWS (GTWC).

Победата го претставува најголемиот успех во досегашната кариера на италијанецот во автомобилските трки. Возејќи заедно со Максим Мартин (BEL), Роси беше непобедлив на едночасовната трка во неделата. Покрај севкупната победа, BMW M Team WRT, исто така, славеше победа во класата во Голд купот и понатамошни резултати на подиумот.

Прославата на Роси и Мартин немаше граници по неделната трка во Мисано – ниту пак пофалбите на безбројните фанови на италијанската легенда на автомобилските трки, кои го направија домашното излегување на Роси во Мисано вистински спектакл. Тие беа наградени со најголемиот триумф на нивниот херој во автомобилските трки досега. Пред неколку недели, Роси ја оствари својата прва победа на четири тркала на „Патот до Ле Ман“. Сепак, завршувањето на највисокото скалило на подиумот против најдобрите GT тркачки возачи во светот во GTWC Европа е намалување над тоа достигнување. Мартин ги постави темелите за успехот на дуото со третото место во квалификациите. Како и да е, Роси беше е тој кој имаше одлична изведба и неколку импресивни времиња по круг за да ја затвори победата во втората половина од трката. Интересно, Мартин исто така беше вклучен и последниот пат кога тркачки автомобил BMW победи на трка во GTWC Sprint Cup. Тоа беше пред осум години, заедно со Дирк Милер (GER) во BMW Z4 GT3.

Прочитајте повеќе

Skoda Superb

Претставена новата Škoda Superb: Повеќе простор и удобност, шест ефикасни погонски единици и иновативни безбедносни системи (ВИДЕО)

Четвртата генерација на Škoda Superb се надоврзува на јаките страни на својот претходник, нудејќи уште …