Opel Blitz

Opel го претстави новиот амблем „Blitz“ (ВИДЕО)

Денес, Opel откри нова интерпретација на својот иконски амблем, „Blitz“, кој ќе се појави на сериските возила веќе во 2024 година

Тој ќе продолжи да претставува централен елемент на Opel Compass, една од главните карактеристики на Rüsselsheim – заснова на возбудливата и критички призната дизајнерска филозофија на производителот на автомобили, додека истовремено продолжува гордо да седи во центарот на лицето на брендот Opel Vizor. Громот – или „Blitz“ на германски – е тесно поврзан со електричната енергија и е идеален амблем за симболизирање на пристапот на Opel кон ерата на електромобилноста.

„Нашиот „Blitz“ е поактуелен од кога било досега. Тоа не само што ја симболизира нашата посветеност кон  иновациите и мобилноста, туку ја пренесува и нашата посветеност да станеме целосно електричен бренд во Европа до 2028 година. Оваа година, веќе ќе имаме 15 електрифицирани модели во нашето портфолио и со гордост можеме да кажеме дека Opel е електричен “, изјави извршниот директор на Opel, Флоријан Хуетл.

„Blitzот“ е икона за нашата смела и чиста филозофија. Изострениот, самоуверен нов „Blitz“ го пресекува чистиот потпорен прстен, давајќи му на нашиот иконски амблем прогресивен, модерен изглед. Позициониран е гордо во центарот на нашиот компас, што е нашиот клучен принцип на графички дизајн. Компасот е столбот на нашиот преден, заден и внатрешен дизајн елементи“, рече Марк Адамс, потпретседател дизајн.

Германскиот производител на автомобили постепено ќе го пласира новиот „Blitz“ низ своето портфолио на производи во наредните години со првото сериско возило кое ќе го носи новиот изглед во 2024 година. веќе. „ИАА Мобилити е еден од најголемите моторни саеми во светот и затоа е совршена локација за гордо претставување на голема, меѓународна публика со нашиот нов „Blitz“. Понатаму, планираме и изненадување. Посетителите на нашето присуство во Минхен ќе бидат воодушевени“, рече тој.

Прочитајте повеќе

Skoda Superb

Претставена новата Škoda Superb: Повеќе простор и удобност, шест ефикасни погонски единици и иновативни безбедносни системи (ВИДЕО)

Четвртата генерација на Škoda Superb се надоврзува на јаките страни на својот претходник, нудејќи уште …