Пари

Вести од светот на парите и финансиите.

70 милиони евра од Светска банка за подобри локални патишта

За реконструкција и изградба на локални патишта ќе се инвестираат околу 70 милиони евра, кои ќе се обезбедат преку Светска банка, истакна денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на потпишувањето на договорите за финансирање на општинска инфраструктура преку Проектот за подобрување на општинските услуги. –  Станува збор за средства од …

Прочитајте повеќе »

Влада на РМ: Мајската плата поголема за 7,1% од истиот месец лани

Како што се нагласува во последното соопштени на Владата на Република Македонија, растот на платите е, и останува нејзин приоритет. Просечната нето плата во месец мај порасна за 7,1% во однос на истиот месец претходната година. Таа сега изнесува 24.509 денари и е повисока за 1.600 денари на годишно ниво. Растот …

Прочитајте повеќе »

ЕЛЕМ продаде нови вишоци на електрична енергија за околу 2 милиони евра

ЕЛЕМ на 4 јули продаде вишоци електрична енергија во количина од 35.400 мегават-часови, за вкупна сума од 2.079.000 евра, информираше денеска директорот за производство на ЕЛЕМ, Благојче Трповски. Просечната цена која била постигната изнесувала 58.73 eвра за мегават-час. – Сакам да нагласам дека ова е четврта аукција за продажба на електрична енергија …

Прочитајте повеќе »

РСС: Во Македонија во последните осум години отворени 103.000 нови работни места

Западен Балкан се враќа на патеките на порастот, бидејќи во земјите во регионот од 2010 досега се создадени 600.000 работни места,  (од кои дури 103.000 во Македонија!), а во работната сила во регионот се влезени дополнителни половина милион високообразувани луѓе, велат од Регионалниот совет за соработка (РСС). Во Македонија во последните осум …

Прочитајте повеќе »

Витаминка се претстави на најголемиот саем во Азија, СИАЛ во Шангај

Барајќи нови можности за проширување на пазарите, Витаминка своите производи ги изложи на најважното случување во прехранбената индустрија, саемот СИАЛ, во Кина. На трите саемски дена, исполнети со бројни случувања во насока на унапредување на продажбата и презентацијата, Витаминка уште еднаш успеа да се претстави со квалитет, препознатливост и идентитет …

Прочитајте повеќе »

Иванов ја предложил Анита Ангеловска – Бежоска за нов гувернер на Народна банка

Откако Димитар Богов ја повлече кандидатурата за гувернер, претседателот Ѓорге Иванов ја предложил вицегувернерката Анита Ангеловска – Бежоска за нов гувернер на Народната банка и предлогот го доставил до Собранието, потврдија од кабинетот на Иванов за МИА. Претседателот Иванов смета дека актуелната вицегувернерка, Анита Ангеловска-Бежоска, која доаѓа од редот на …

Прочитајте повеќе »

Пластифицирани пари од 10 и 50 денари ќе се пуштат во употреба, книжните се повлекуваат

Народна банка ќе пушти во оптек книжни пари изработени од полимер (пластифицирани), во апоени од 10 и 50 денари, информираат од таму. „Истовремено беше донесена и одлуката за повлекување од оптек на книжните пари во апоени од 10 и 50 денари кои што се во оптек од 8 септември 1996 …

Прочитајте повеќе »

„Форбс“ ја објави листата на најбогати луѓе за 2018 година

Престижниот магазин „Форбс“ ја објави најновата листа на најбогати луѓе во светот за 2018 година. На оваа листа се најдоа 2.208 милијардери од кои, Амерканците предводат со 585 милијардери, по што следува Кина со 373 милијардери. Прв на листата на најбогати луѓе во светот е основачот на „Амазон“, Џеф Безос, а на …

Прочитајте повеќе »