Анализа

Различни анализи на теми од општ интерес

Контраспин: Мицкоски го болат навреди само кога паѓаат на неговиот грб

Контраспин Мицкоски

Сосема е јасно дека Мицкоски, дури и под претпоставка тој најмалку да користел навредливи и омаловажувачки зборови, бил согласен тоа да го прават највисоки претставници на неговата партија или пратеници, со што на големо го прави она што во изјавата што ја разгледуваме го осудува и вели дека не е …

Прочитајте повеќе »

Русинот се криел во фрижидер од судски извршители во 2015 година, а не бегал од мобилизацијата на Путин

Русинот се криел во фрижидер

Видеото прикажано во постот не е  сегашно и воопшто не се однесува на  мобилизирање на руски војници за да учествуваат во воената инвазија на Русија врз Украина. Клипот е од 2015 година и прикажува судски извршители кои бараат престапник кој не се појавувал на суд.Тој бил баран за кривично дело …

Прочитајте повеќе »

ВИСТИНОМЕР: Неточно се тврди дека инфлацијата во Германија е над 45 отсто

германија германско знаме

Објавата шири невистини дека реалната инфлација во Германија е над 45 отсто, а како „доказ“ е прикажана илустрација на која се гледа дека еден економски индекс за април изнесува 45,8 отсто. Но, овој индекс не ја прикажува инфлацијата, туку станува збор за сосема друг индикатор. Како што пишува и на …

Прочитајте повеќе »

Северна Кореја нема да му испрати на Путин 100 илјади „доброволци“ за борба против Украина

парада северна кореја

Руски „Регнум“ успеа да ги протне наводните „дипломатски канали” како извор на дезинформацијата дека 100 илјади војници од Северна Кореја ќе се приклучат на руска страна во воената инвазија во Украина, а на тоа експресно се надоврзаа политичари од Русија, да ја поддржат непостоечката иницијатива и да ја оквалификуваат како …

Прочитајте повеќе »

АНАЛИЗА: „Лична карта“ на јавните претпријатија – долгови и број на вработени

јавно претпријатие водовод скопје

Во земјава има 149 јавни прeтпријатија на локално и на централно ниво од различни сектори. Голем дел од нив се потонати во милионски долгови, а поради енергетската криза, јавните комунални претпријатија најавија банкрот – клуч на врата и отпуштање на вработените, пишува Порталб. Во каква финансиска кондиција се јавните претпријатија и …

Прочитајте повеќе »

Техномаркет не доделува 500 машини за перење

Техномаркет машини

Станува збор за лажна Фејсбук страница „Техномаркет Фанс“, креирана на 13 јуни која има над 9.000 следбеници. На официјалната Фејсбук страница на „Техномарект Македонија“,  не може да се најде објава со ваква содржина. Не е првпат лажната Фејсбук страница „Техномаркет Фанс“ да споделува лажни наградни игри и наводно да доделува …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Проблемот не е во Договорот со Бугарија, туку во промената на однесувањето на Софија од 2019 година

Контраспин Мицкоски

Доколку со или без референдум С. Македонија се повлече од Договорот за пријателство и соработка со Бугарија, преговарачкиот процес со ЕУ, кој сè уште е само формално започнат, ќе биде блокиран сè до постигнување на нов договор, кој, потоа, логично е да се претпостави, ќе доведе и до потреба за …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Не е точно дека Заев и Филипче се новите сопственици на болницата „Ре-Медика“

колаж заев филипче

Во сопственичката структура на приватната болница засега не се извршени никакви промени. Ова не значи дека можеби во иднина нема да се случат, но информацијата дека од 1 септември годинава сопственици на „Ре-Медика“ се поранешниот премиер Зоран Заев и ексминитерот за здравство Венко Филипче, не соодветствува со фактите. Според податоците …

Прочитајте повеќе »