Македонија

Димитров: Го охрабривме Нимиц в среда да излезе со првичен предлог за името

Министерот за надворешни работи Никола Димитров велии дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц бил поттикнат од македонската страна да излезе со првична рамка уште следната недела. – Сè уште немаме предлог на масата за решавање на спорот со името. Одлучивме да …

Прочитајте повеќе »

Нова кривична пријава за поранешниот градоначалник на Крива Паланка

СВР Куманово поднесе кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување против поранешниот градоначалник на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски и против поранешниот директор на средното училиште „Ѓорче Петров“ во Крива Паланка. Ова за Алексовски е трета кривична пријава, а за директорот на училиштето втора. Во кривичната пријава до СВР …

Прочитајте повеќе »

Вечерва е Стара нова година, во Вевчани почнува Вевчанскиот карневал

Според Јулијанскиот календар, по кој се водат МПЦ-ОА, СПЦ и РПЦ, вечерва се дочекува Новата година, кај народот позната како Стара нова година. Првиот ден на новата година е познат како Василица, кога многумина празнуваат домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј го слават и својот …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски: Новите членови на Извршниот комитет се искусни и силно мотивирани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, новите членови на Извршниот комитет на партијата ги нарече силно мотивирани индивидуи, луѓе кои голем дел од животот го поминале во партиските структури и искусни политичари. Новиот состав беше избран на синоќешната седница на Централниот комитет на партијата. – Убеден сум дека во периодот што …

Прочитајте повеќе »

Облачно време со локален дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно со слаби локални врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините. Повеќе врнежи се очекуваат попладне, а снег е можен на повисоките места, особено во северните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од источен правец. Максималната температура ќе биде …

Прочитајте повеќе »

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за преговори за името

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров за агенцијата „Ројтерс“. Тој очекува првата средба на новите групи да се одржи во февруари, при што …

Прочитајте повеќе »

Кацарска ќе им суди на Груевски и на Јанкулоска за „мерцедесот“ од 600 илјади евра

Кривичниот суд денеска ги објави имињата на судии кои според новиот распоред на претседателот на судот, Иван Џолев ќе ги водат предметите на Специјалното јавно обвинителство. Така, судијката Добрила Кацарска ќе им суди на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана …

Прочитајте повеќе »

Апелација ги одби жалбите на Чавков, Јовановски, Дурловски и Илиевски

Апелацискиот суд ги одби жалбите на единаесетмина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои и поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков, актерот Владо Јовановски, поранешниот директор на Македонската опера и балет Игор Дурловски и Богдан Илиевски – Бетмен, кои и понатаму остануваат во притвор што им …

Прочитајте повеќе »