Македонија

Вести и новости од Македонија.

Обвинителството не открива детали, Груевски бара докази

Доколку не беа отворени вратите од Собранието, немаше да се случи крвавиот настан на 27 април, изјави обвинителката Вилма Русковска. Груевски кој е осомничен за злоупотреба на партијата во крвавиот четврток на Фејсбук бара јавно објавување на доказите. Поранешниот премиер Никола Груевски и поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски …

Прочитајте повеќе »

Прилепски „Комуналец“ активно работи на расчистување на дивите депонии

Од 7.февруари, екипи на ЈКП „Комуналец“ работат на расчистување на дивите депонии од градското подрачје. Во изминатите петнаесетина денови, исчистени се депониите во населбата Бончејца, а во тек се работите на уредување на населбите Тризла и Точила. Со помош на механизација и вработени од ЈП „Прилепско поле“ и КН „Елмонт“, …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Растот на платите во 2018 е највисок во последните 9 години

Платите растат, се повеќе пари завршуваат кај граѓаните, кај работниците, во семејствата. Во 2018 година забележан е најголем раст на просечната плата во последните девет години! Просечната нето плата во декември 2018 година изнесувала 25.784 денари, што е зголемување за над 8 проценти во однос на декември во 2017 година. …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев-Прибе: Потребна е одговорност од сите во државата за да се обезбеди функционална правна држава

Претседателот на Владата, Зоран Заев, се сретна со експертот од ЕУ, Рајнхард Прибе, придружуван од амбасадорот на ЕУ во Република Северна Македонија, Самуел Жбогар. На средбата е изразена поддршка на политичкиот процес којшто заврши со Договорот од Преспа и ги отвори интеграциските процеси на Република Северна Македонија. Посебно е нагласена важноста од имплементација на …

Прочитајте повеќе »

„На кафе во Солун“ – нов проект на македонските и грчките железници

Македонски железници – Транспорт е во преговори со грчкото железничко претпријатие TrainOSE за воведување на нови поаѓања од Скопје за Солун, за туристичките центри Лептокарија и Неи Пори, но и за директна врска од Скопје до Истанбул. Проектот „На кафе во Солун“ ќе овозможи секојдневно железничко поврзување меѓу Скопје и …

Прочитајте повеќе »

По несреќата кај Ласкарци вонреден технички преглед и на градските автобуси во Скопје

Во Скопје се вршат вонредни технички прегледи на автобусите за градски превоз, по трагичната автобуска несреќа кај Ласкарци, и поради тоа возниот ред ќе биде проретчен, односно автобусите ќе сообраќаат поретко. Денеска на ред се автобусите од линијата „19“, пишува „Порталб“. Според информациите од Диспечерскиот центар од ЈСП, како што ќе …

Прочитајте повеќе »

Серија закони во Собранието: За слободен пристап до информации, за ОТА, за абортус …

На седници на собраниски комисии, како и на пленарна седница на Собранието, денеска ќе се најдат еден куп закони, од кои дел се со европско знаменце, односно во забрзана постапка. Така, на дневен ред се измените на законот за абортус. Со предлог-законот за прекинување на бременоста, се олеснува достапот до …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: Tурските компании да се вклучат во реализацијата на капиталните проекти

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески оствари работна средба со претставници на Македонско-турската Стопанска комора -МАТТО, во рамките на која разговарале за инфраструктурните проекти во државата и можноста за учество на турските стопанственици и инвеститори во нивна реализација. „Министерот Сугарески пред присутните ја образложи инвестициската програма на Владата за реализација на …

Прочитајте повеќе »