Македонија

Вести и новости од Македонија.

ФООМ: Новиот предлог закон за слободен пристап до информации ќе ја зголеми отчетноста

Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ) го поздравува процесот на финализирање на Предлог-законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, во кој се внесени измените за кои се залагаше Фондацијата во процесот на подготовка на Предлог-законот. „Од особена важност е проширувањето на листата на иматели која се утврдува во …

Прочитајте повеќе »

Блокирани сметките на 79.811 граѓани и 28.352 фирми, благо намалување од претходно

Дури 108.163 граѓани и фирми заклучно со септември, минатата година имале блокирани сметки во банките, покажуваат податоците на Народната банка. Од вкупната бројка, 79.811 се физички лица, а 28.352 се правни лица. Иако во текот на 2018 година има благо намалување на бројот на блокирани граѓани и фирми, забележливо е …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев на средба со четириесет бизнисмени од Стопанската комора на Тирана

Претседателот на Владата, Зоран Заев придружен од заменикот на претседател задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Бардул Даути, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот  за економија, Крешник Бектеши и министерот за транспорт и врски, …

Прочитајте повеќе »

До 9.000 евра за семејствата на жртвите од автобуската несреќа кај Ласкарци

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во осигурителната компанија „Еуросиг“ за да добијат оштета. Овој повик го упати директорот на компанијата, Кадри Моринај кој изрази сочувство до семејствата на настраданите. -Упатив апел до …

Прочитајте повеќе »

Владата денеска ќе ја одржи редовната 122 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна 122-ра седница со повеќе точки на дневен ред од Програмата за работа на Владата на РСМ и со точки од интерес на граѓаните. На денешната седница на предлог на Министерството за финансии, Владата ќе ја разгледа и ќе донесе …

Прочитајте повеќе »

За олеснување на трговијата и транспортот, 26,2 милиони евра заем од Светска банка

министерство за финансии

За да се намалат трошоците за трговија и да се зголеми ефикасноста на транспортот, Министерството за финансии во име на Владата ќе склучи договор за заем со Светска банка во износ од 26,2 милиони евра, информираат од таму. Договорот ќе биде потпишан по донесувањето на Закон за задолжување кај Меѓународната …

Прочитајте повеќе »

Времето денеска сончево и топло

сончево време

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло, со слаб ветер од променлив правец. Дневната температура ќе се движи од 8, па до 18 степени Целзиусови на југот од државата. Слично време ќе преовладува и во следните два дена, додека од петок се очекува зголемување на облачноста што ќе предизвика …

Прочитајте повеќе »

Битола: Во комплексот „Пелагонка“, отворена канцеларија на советниците од „Поинаку“

Независната советничка група во Советот на општина Битола која себеси се нарекува „Поинаку“, вечерва во комплексот „Пелагонка“ отвори своја канцеларија. Како што изјавија двајцата независни советници, Габриела Илиевска и Иван Чулакоски, канцеларијата ќе овозможи да ја подобрат комуникацијата со граѓаните и да станат подостапни за идеите, предлозите и проблемите на …

Прочитајте повеќе »