Македонија

Вести и новости од Македонија.

Средношколци од источниот регион, на средби со европратеници во Брисел

Средношколците од Делчево, Берово, Виница и Македонска Каменица кои деновиве престојуваат во посета на европската престолнина Брисел и Европскиот парламент, остварија средби Манфред Вебер, кандидат на Европската народна партија за претседател на Европската комисија и со европратеникот од пратеничката група ЕНП/ГЕРБ, Андреј Ковачев. Главна тема на овие средбибиле придобивките од зачленувањето на Република Македонија во Европската Унија и отворањето поголема перспектива на младите кои својата …

Прочитајте повеќе »

Дане Илиев: не е важен моделот за СЈО, туку да продолжат постапките што ги води

Не е важно во која форма ќе функционира Специјалното јавно обвинителство (СЈО), решенија има, важно е да има политичка волја да продолжат постапките што тоа ги покрена и ги презема, смета Дане Илиев, поранешен претседател на Врховниот суд. Тој оценува дека е доведено во прашање постоењето на СЈО. – Не …

Прочитајте повеќе »

Средба на министерот Сугарески со Генералниот секретар на ЦЕИ, Антонионе

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, оствари средба со Роберто Антонионе,  Генерален секретар на ЦЕИ (Централна Европска Иницијатива). На средбата се разговараше за поддршката што ја овозможува ЦЕИ за реализација на проекти во делот на инфраструктурата. Министерот Сугарески ги презентираше приоритетите на земјата за развој на транспортниот сектор на …

Прочитајте повеќе »

Откриени тешки метали кај домашни и увозни прехранбени производи

Кај 34 мостри од прехранбени производи од увоз и од домашно производство биле откриени тешки метали над дозволените граници, покажува најновиот извештај за здравјето на населението во 2017 година подготвен од Институтот за јавно здравје. Анализа на контаминација на прехранбените производи со тешки метали во десетте центри за јавно здравје е извршена …

Прочитајте повеќе »

Раскинат договорот со „Бетон“ – Штип, Грците сами ќе ја градат штипската болница

Грчки „Интеркат“ кој го доби тендерот за изградба на новата Клиничка болница во Штип, еднострано го ракинал договорот со „Бетон“ – Штип, откако со месеци стагнираше градбата. Се пробија сите договорени рокови, по што, грчката компанија одлучила да работи без ангажираниот подизведувач. Работниците на „Бетон“ си ги собираат машините и …

Прочитајте повеќе »

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна 118-та седница

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна 118-та седница со повеќе точки на дневен ред од Програмата за работа на Владата на РМ за 2019 и од интерес на граѓаните. На денешната седница владата ќе ја разгледа информацијата за Годишна програма за работа со Финансиски план за …

Прочитајте повеќе »

Заев и Борисов отвораат перспективи за засилена економска соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев предводи делегација на Владата на нашата земја, во чиј состав се министерот за култура Асаф Адеми и други членови на Канцеларијата на Претседателот на Владата и на Mинистерството за култура, во еднодневна работна посета на Република Бугарија. Премиерот Заев за време на …

Прочитајте повеќе »

Во Софија започна средбата Заев-Борисов (видео)

Во Софија, Република Бугарија, попладнево започна официјалната средба меѓу премиерите на двете држави, Зоран Заев и Бојко Борисов. Како што е најавено, на средбата двајцата премиери ќе разговараат за развојот на соработката во разни сектори, проекти во областа на инфраструктурата и транспортот, како и спроведувањето на Договорот за пријателство, добрососедство …

Прочитајте повеќе »