Македонија

Вести и новости од Македонија.

Општина Тетово вели дека искористила 122.000 евра од ИПА-фондовите за почист град

Општина Тетово вели дека искористила 122.000 евра од ИПА-фондовите за почист град

Во октомври минатата година, општинските власти во Тетово ветија дека во 2019 година ќе набават 200 нови контејнери за отпадоци кои ќе бидат поставени низ целиот град. Од Општината за „Порталб.мк“, велат дека купиле 150 контејнери за отпадок,  финансирани со европски пари. Од Општина Тетово информираа дека искористиле 7.320.000 денари (122 …

Прочитајте повеќе »

Регионален бизнис-форум за жени претприемачи од Западен Балкан се одржува во Скопје

Регионален бизнис-форум за жени претприемачи од Западен Балкан се одржува во Скопје

Регионалниот бизнис-форум за жени претприемачи се одржува денеска и утре во хотелот „Дабл три Хилтон“ во Скопје. Настанот е организиран од Програмата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за жени претприемачи од Западен Балкан, со цел да се разменат искуства помеѓу претставници од финансиските институции и жените претприемачи …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски ќе го прими принцот Едвард

Претседателот Пендаровски ќе го прими принцот Едвард

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска во вилата Водно ќе го прими неговото височество принцот Едвард, грофот од Васекс, кој престојува во официјална посета на државава. Принцот Едвард вчера на Скопскиот аеродром беше пречекан од вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. Неговото височество принцот Едвард денеска ќе …

Прочитајте повеќе »

Времето денеска – дожд и грмежи

Времето денеска - дожд и грмежи

Времето во нашата држава денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, со врнежи од дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и појава на град. Температурата ќе се движи од 11 до 21 Целзиусов степен.

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев утре на форум во Струга и на конференција во Битола

Премиерот Заев утре на форум во Струга и на конференција во Битола

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев утре ќе присуствува на Македонскиот енергетски форум којшто се одржува во хотел Изгрев, Струга. Предвидено е во 10:30 часот премиерот Заев да го отвори Македонскиот енергетски форум со свое обраќање. Во панел дискусиите ќе учествуваат Заменик претседателот на Владата задолжен за економски …

Прочитајте повеќе »

Владата ја стопира ХЕЦ Жировница 3

Владата ја стопира ХЕЦ Жировница 3

Владата ја поништи постапката за доделување на концесија за хидроцентралата Жировница 3 во Националниот парк Маврово. Ова е една од трите концесии, кои Владата вчера одлучи да не ги додели, додека на истата седница додели дури 18 концесии за изградба на други мали хидроцентрали во земјата. Овој потег на Владата …

Прочитајте повеќе »

Владиното социјално претприемништво претставено на промоцијата на Националната мрежа на социјални претпријатија

Владиното социјално претприемништво претставено на промоцијата на Националната мрежа на социјални претпријатија

„Основање на Национална мрежа на социјални претпријатија“ беше темата на денешниот настан во организација на Асоцијацијата за истражување, комуникации и развој „Паблик“ на која дебата отворија претставници на владините институции, научната јавност, бизнис секторот и невладините организации. Како што во самиот вовед објасни извршната директорка на „Паблик“ Климентина Илијевски, станува …

Прочитајте повеќе »

ТЕНДЕРСКАТА ПОСТАПКА ЗА БИТОЛСКИОТ ОФИЦЕРСКИ ДОМ МОЖЕ ДА ЗАПОЧНЕ

ТЕНДЕРСКАТА ПОСТАПКА ЗА БИТОЛСКИОТ ОФИЦЕРСКИ ДОМ МОЖЕ ДА ЗАПОЧНЕ

Во текот на вчерашниот ден, Општина Битола го доби Договорот за реставрирање и адаптирање на Офицерски дом заедно со партерно уредување, со што е комплетирана целосната документација за отпочнување на негова санација. Со потпишувањето на договорот од страна на вицепремиерот Кочо Анѓушев, може да започне тендерската постапка за избор на …

Прочитајте повеќе »