Македонија

Вести и новости од Македонија.

Линданот од ОХИС ќе го чистат Рашковски, Дураки и Ќахил и ќе бараат повеќе пари

Владата формирала специјална група за решавање на проблемот со токсичниот линдан на територијата на фабриката ОХИС, а процесот го води генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, информира владиниот портпарол Миле Бошњаковски во одговор на новинарско прашање од „Мета“. Покрај него вклучени се и министерот за животна средина Садула Дураки и …

Прочитајте повеќе »

Заев на новинарски прашања: Законот за амнестија ќе го помогне потребното помирување

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на денешната Националната конференција за градоначалници „Децентрализација – Патот што претстои“, одговараше и на прашања од интерес на новинарите, што ви ги пренесуваме во целост: Дали планирате да ги исполните ветувањата за линеарно покачување, односно еднакво покачување на платите од здравството? Заев: …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски и претставниците на урбаните и месни заедници разговараа за приоритетите на граѓаните од општината

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, претседателот на Советот Миле Талевски, директорите на јавните претпријатија и раководителите на сите сектори и општински одделенија на средба со претставниците на урбаните и месни заедници, разговараа за инфраструктурните приоритети на жителите од сите населби во градот и населените места. Изградба, тампонирање, асфалтирање на улиците,изградба …

Прочитајте повеќе »

Усвоен Буџетот за 2019 – повеќе пари за животна средина, за регионален развој, за инфраструктура

Владата на Република Македонија на денешната, 109-та седница, го усвои Дополнетиот Предлог – Буџет на Република Македонија за 2019 година, усогласен соодветно на амандманите што произлегоа од расправата за буџетот во Собранието на Република Македонија. Согласно амандманите кои дојдоа од владејачкото мнозинство и од опозицијата во собраниската амандманска расправа, во …

Прочитајте повеќе »

Општина Тетово ги сруши нелегалните туристички бунгалови во Шипковица

Срушени се непрописно изградените туристички бунгалови во Шипковица, откако Општинскиот инспекторат на Општина Тетово постапил според одлуката на Државна комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка, јави „Порталб“. Државната комисија ја одби жалбата на инвеститорот, Хрватот Томислав Тишка, кој ги изградил бунгаловите во …

Прочитајте повеќе »

Како Софија се бори со загадувањето: Данокот за возила ќе се плаќа според еко-стандардите

Софија вчера го пушти во употреба онлајн-калкулаторот со кој сите жители-сопственици на возила ќе може да пресметаат колкав годишен данок ќе платат за своето возило врз основа на новововедената законска одредба за еко-стандардот. Бугарскиот парламент на 7 ноември годинава ги донесе долгонајавуваните измени, со кои воведе повисок данок за старите …

Прочитајте повеќе »

Помпео: САД го поддржуваат историскиот Договор од Преспа

САД го поддржуваат историскиот Преспански договор и му честитаат на грчкото раководство за неговото постигнување, истакнал американскиот државен секретар Мајк Помпео на средбата во Вашингтон со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос. Катругалос вчера во Њујорк имаше средба со посредникот на ОН во разговорите за името, Метју …

Прочитајте повеќе »

Последното годишно обраќање на Иванов во Собранието на 28 декември

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, в петок на 28 декември во 12 часот ќе му се обрати на Собранието. Иванов испратил го испратил барањето до претседателот на Собранието, Талат Џафери на 5 декември, неколку дена откако Џафери на брифинг со новинарите рече дека истекува време за поднесување барање доколку претседателот …

Прочитајте повеќе »