Македонија

Вести и новости од Македонија.

Фејсбук избришал илјадници профили од Македонија, Косово, Русија и Иран

Фејсбук избришал илјадници профили од Македонија, Косово, Русија и Иран

Фејсбук денеска објави дека избришал илјадници профили од Македонија, Косово, Русија и Иран, кои покажувале „неавтентично координирано однесување“. Од социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм се избришани 2.632 профили, страници и групи, поради различни причини. Од вкупната бројка, 1.907 профили или страници биле од Русија, а 513 со Иран. Кога станува …

Прочитајте повеќе »

Царовска: Поделеното родителско отсуство е важно за родовата рамноправност

Царовска: Поделеното родителско отсуство е важно за родовата рамноправност

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска учествуваше на панел-дискусијата „Споделено родителско отсуство–Зошто е важно, најдобри практики и искуства“ организирана од граѓанската организација „Реактор“. Тема на дебатата беа унапредување на правата на родителите, родовата еднаквост, раниот детски развој и креирање Закон за работни односи во кој што породилното …

Прочитајте повеќе »

Битола: Од вчерашните 8 пожари, 6 се подметнати?

Битола: Од вчерашните 8 пожари, 6 се подметнати?

Во врска со вчерашните пожари кои избија на територијата на општина Битола, кризниот штаб информираше за превземените чекори во акцијата за нивно гаснење. Командирот на ТППЕ Битола Костадин Поповски истакна дека во текот на вчерашниот ден, на територијата на Општина Битола биле пријавени 8 пожари, случај кој не е евидентиран …

Прочитајте повеќе »

ОЈО Струга поведе постапка против три лица за сечење на трската на езерото

ОЈО Струга поведе постапка против три лица за сечење на трската на езерото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга започна постапка против двајца осомничени, заради постоење основано сомнение за сторено кривично дело – Оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости. На 16 март двете лица се забележани како уништуваат добро под привремена заштита, односно …

Прочитајте повеќе »

Владата на РСМ денеска ќе ја одржи 127-та седница

Владата на РСМ денеска ќе ја одржи 127-та седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата 127 редовна седница со повеќе точки на дневен ред од Програмата за работа на Владата и од интерес на граѓаните. На денешната седница ќе биде разгледана Информација за реализација на Проектот „Младинска картичка„ на предлог на Агенцијата за млади и …

Прочитајте повеќе »

Почина човекот кој за институциите беше странец во родената земја

Почина човекот кој за институциите беше странец во родената земја

Трајанчо Велковиќ од скопско Драчево почина како странец во родената земја. Беше роден и цел живот живееше во Скопје, но без македонско државјанство поради бирократските лавиринти низ кои не можеше да се снајде ниту да докаже дека е македонски државјанин. Како што пренесуваше ТВ24 во сторијата во која се обиде …

Прочитајте повеќе »

Локализиран пожарот што ја зафати околината на Битола

Локализиран пожарот што ја зафати околината на Битола

Пожарот кој попладнево зафати делови од атарот на селото Ротино е локализиран. Со масовна интервенција на терен од страна на екипи на територијалната противпожарна единица, потпомогнати со едно противпожарно возило од Општина Ресен и од РЕК Битола, со механизација и возила од јавните претпријатија, со помош на вработените во Националниот …

Прочитајте повеќе »

Денеска облачно со локални врнежи од дожд

Денеска облачно со локални врнежи од дожд

Денеска времето ќе биде променливо облачно, попладне во западните делови ќе има локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, што ќе услови значително намалување на дневната температура, особено во северните делови. Температурата ќе се движи помеѓу 10 и 18 степени Целзиусови.

Прочитајте повеќе »