Македонија

Вести и новости од Македонија.

Средба Заев-Бездникин за примопредавање на нотата со која оваа земја го прифати името Република Северна Македонија

Средба Заев-Бездникин за примопредавање на нотата со која оваа земја го прифати името Република Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вчера вечер го прими амбасадорот на Руската Федерација во нашата земја Сергеј Баздникин. Амбасадорот Баздникин на премиерот Заев му врачи копија од нотата на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, согласно која врз основа на одлуката на Претседателот на Руската …

Прочитајте повеќе »

Утрово уапсен Стевчо Јакимовски

Утрово уапсен Стевчо Јакимовски

По налог на јавен обвинител, утрово полицијата го уапси Стевчo Јакимоски, лидер на партијата ГРОМ и ексградоначалник на Општина Карпош. Според првичните неофицијални информации, Јакимовски е уапсен како дел од нова истрага и тој ќе биде изведен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд, каде за него ќе биде …

Прочитајте повеќе »

Боеви гаѓања на стрелиштето „Леково“

Боеви гаѓања на стрелиштето „Леково“

Во рамките на планските активности на Министерството за одбрана, во среда на 20-ти март 2019 година, во периодот од 08.00 часот до 16.00 часот, на гарнизонското стрелиште „Леково“ – Прилеп, ќе се изведуваат боеви гаѓања од пешадиско вооружување. Од тие причини, се известуваат граѓаните во наведениот датум, реон и време, …

Прочитајте повеќе »

Дескоска: Имплементирање на меѓународни стандарди, а не обиди за избегнување на одговорност на сторители на кривични дела

Дескоска: Имплементирање на меѓународни стандарди, а не обиди за избегнување на одговорност на сторители на кривични дела

Денеска се одржува првата средба во Министерството за правда на која треба да се разгледуваат забелешките и амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавното обвинителство, во кое е регулиран и статусот и автономијата на Специјалното јавно обвинителство. На средбата, од страна на Министерството за правда  учествува министерката Рената Дескоска,  …

Прочитајте повеќе »

Средба на премиерот Заев со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје, Јанковиќ

Средба на премиерот Заев со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје, Јанковиќ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Зоран Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје. На средбата е изразена поддршка за процесот на интеграција на Република Северна Македонија во НАТО и е истакната важноста од евроинтеграциите, во момент кога земјата бележи …

Прочитајте повеќе »

Метаморфозис: Новиот закон за информации од јавен карактер да го смали рокот за одговор на 15 дена

Метаморфозис: Новиот закон за информации од јавен карактер да го смали рокот за одговор на 15 дена

Рокот за давање одговор на барање според законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, наместо 20 дена, како што стои сега во предлог-законот, треба да биде 15 дена, а обидот со овој текст да се дефинира јавниот интерес е контрапродуктивен, и примената на тестот на штетност, кој е …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски од Радовиш: Застанувам зад државните интереси, како претседател на сите граѓани

Пендаровски од Радовиш: Застанувам зад државните интереси, како претседател на сите граѓани

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски денеска го посети Радовиш. Со граѓаните Пендаровски разговараше за важноста земјава да добие претседател кој ќе работи во интерес на сите граѓани и ќе застане над партиите, посветен на државата. – Мора да ги менуваме политичката култура и начинот на водење на политика. Политичките …

Прочитајте повеќе »

МВР: За ширење говор на омраза на социјалните мрежи следуваат кривични пријави

МВР: За ширење говор на омраза на социјалните мрежи следуваат кривични пријави

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика во координација со надлежното обвинителство, континуирано презема мерки и активности за санкционирање на ширењето на говорот на омраза на социјалните мрежи, најчесто на Фејсбук, а таков е случајот и со објавата од извесна Фросина Тина Мартиновска која деновиве е споделена на оваа социјална …

Прочитајте повеќе »