Македонија

Ципрас: Грција прв пат решително бара решение за името

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер порача дека неговата земја по прв пат на толку решителен начин се обидува да најде заемно прифатливо решение за името, јави Радио Слободна Европа. Според него, Грција во последните години покажала дека треба да игра централна улога во …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ премиерно ќе ја изведе претставата „Пиреј“

Прилепскиот ансамбл на сцената од театарот „Војдан Чернодрински, утревечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Пиреј“, чија драматизација е работена според култниот роман на Петре М. Андреевски, а во режија на Љупчо Ѓорѓиевски. За првите луѓе на прилепскиот театар, една од причините за поставување на овој текст на …

Прочитајте повеќе »

Џафери до Димовски: Јас не познавам поим страв, вие од ВМРО-ДПМНЕ тоа добро го знаете

Јас не познавам поим страв. Тоа вие од ВМРО-ДПМНЕ многу добро го знаете. Јас немам од што да се плашам, му рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на почетокот на седницата за пратенички прашања. Илија Димовски бараше процедурално да говори, но Џафери не му дозволи …

Прочитајте повеќе »

Заев за „Монструм“: Немав право да објавам податоци, но ги покажав на родител кој изгубил дете

Во прислушуваните материјали имаше сериозни индиции за случајот „Монструм“ и јас сите материјали ги предадов во СЈО, рече премиерот Зоран Заев во Собранието како одговор на прашање од пратеникот Зоран Илиевски кој го праша дали чувствува морална одговорност што ги манипулирал родителите на загинатите деца. – Правото и правната држава се …

Прочитајте повеќе »

Грабар-Китаровиќ во посета на Македонија

Претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Хрватската претседателка ќе биде пречекана со највисоки државни и воени почести од македонскиот претседател Ѓорге Иванов, на платото пред вилата „Водно“. Грабар-Китаровиќ и Иванов ќе имаат тет-а-тет средба, а предвиден е и пленарен состанок на …

Прочитајте повеќе »

Јанкулоска е на боледување, „Титаник“ одложен за 2 мај

Судот денеска го одложи рочиштето за случајот „Титаник“ во кој се обвинети 21 лице за изборни измами, поради фактот што сè уште нема донесено одлука за изземање на судиите во овој предмет, јави Макфакс. На денешното судско рочиште во Основен суд Скопје 1 не се појави обвинетата екс-министерка Гордана Јанкулоска, нејзината …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп влезе нова странска инвестиција на компанијата „Волостоун“

Министерот за економија Крешник Бектеши и сопственикот на македонско- турската компанија „Волостоун“, Муталип Буши, денеска во просториите на Општина Долнени го потпишаа Договорот за концесија за детални геолошки истражувања на минерални суровини. Станува збор за инвестиција од 7,3 милиони евра, што ќе бидат распределени помеѓу Владата и двете општини, Прилеп …

Прочитајте повеќе »

Заев: 27 април беше срам за државата, покажавме дека не сме такви

По повод годишнината од инцидентите во Собранието на 27 април, премиерот Зоран Заев вели дека од тој настан, кој бил срамен за граѓаните и државата, треба да извлечеме поука за никогаш да не се повтори. Прашан дали верува во правна разрешница за овој случај, тој додаде дека лицата кои се …

Прочитајте повеќе »