Македонија

Вести и новости од Македонија.

„Дали сте за ЕУ и НАТО поддржувајќи го името Северна Македонија“, e можно прашање вели Заев

Заев во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ истакна дека три датуми се во игра за референдумот– 23 септември, 30 септември или 7 октомври. Тој изрази уверување дека референдумот ќе биде успешен и дека граѓаните ќе се изјаснат позитивно, а бидејќи тој ќе има обврзувачки карактер, ќе мора да биде …

Прочитајте повеќе »

Балкански барометар 2018: Регионот врви кон подобро, Македонија полека го следи

Задоволството во животот генерално се зголемува во регионот на Балканот, без членките на ЕУ, а загриженостите полека опаѓаат, се вели во најновото издание, за 2018, на Балканскиот барометар на Регионалниот совет за соработка (РСС). Изданието ги пренесува наодите од повеќе анкети, кои за  РСС се спроведени од ГфК на крајот на минатата година, со …

Прочитајте повеќе »

Сончево и топло, попладне локални дождови

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло, со слаб до умерен, претежно северозападен, ветер. Попладне, главно на североисток и северозапад, ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Дневните температури ќе се движат од 31 до 36  Целзиусови степени. УВ индексот ќе биде 9. Во …

Прочитајте повеќе »

Италијански инвеститори во посета на Општина Прилеп

Градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски денеска разговараше со сопственикот на прилепската компанија со италијански капитал „Dan Innovation“, Дарио Буци и директорот на компанијата во Прилеп, Гоце Станоески. Италијанскиот бизнисмен Буци, изразувајќи го задоволството од воспоставената соработка со градоначалникот на Општина Прилеп, презентираше дел од своите планови за развој на …

Прочитајте повеќе »

Заев апелира до Иванов да го потпише Законот за ратификација на Договорот со Грција

Претседателот Ѓорге Иванов да го потпише законот за ратификација на Договорот со Грција, а референдумот тоа само ќе го потврди, апелираше денеска премиерот Зоран Заев. Одговарајќи на новинарски прашања по пуштањето во употреба на првиот фотоволтаичен систем на приватен објект, Заев напомена дека првпат по 27 години граѓаните добиваат шанса …

Прочитајте повеќе »

Галичка свадба ќе се одржи од 13 до 15 јули

Годинешното 45. издание на Галичка свадба ќе се одржи од 13 до 15 јули во истоименото село на планината Бистра. И оваа година неколку илјади посетители од земјава и странство одново ќе бидат сведоци на над 30 оригинални свадбени обичаи и ритуали, проследени со традиционални народни носии, песни и ора …

Прочитајте повеќе »

Денеска во Сараево Заев ќе ја прими наградата „Златна плакета – европска личност на годината“

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска ќе отпатува во работна посета на Сараево, каде ќе ја прими највисоката награда „Златна плакета – европска личност на годината“, од Агенцијата за избор нај менаџер на БИХ, Југоисточна и Средна Европа и Европското здружение на менаџери. На традиционалната манифестација е …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев прими во посета дваесетина млади луѓе од регионот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од амбасадорката на Република Австрија во Република Македонија, Ренате Коблер, во свечената сала во Владата прими група од дваесеттина млади луѓе, кои во организација на Европското движење – Нови Сад, Европскиот фонд за Балкан и амбасадата на Република Австрија во Македонија, …

Прочитајте повеќе »