Македонија

Вести и новости од Македонија.

Во Охрид за десет години собрани 184,5 тони отпадно масло

Во Охрид за десет години собрани 184,5 тони отпадно масло

Секторот за урбанизам и заштита на животната средина при Општина Охрид од 2009 година започна со реализација на проектот за собирање на отпадни масла генерирани при подготовка на храна. Целта на реализацијата на овој проект беше употребеното масло за готвење да не се фрла заедно со другиот комунален отпад и …

Прочитајте повеќе »

Заев на завршната конференција „Без разлики“: Нашата задача и обврски да изградиме едно општество за сите – останува највисоко на агендата

Заев на завршната конференција „Без разлики“: Нашата задача и обврски да изградиме едно општество за сите – останува највисоко на агендата

Претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, народниот правобранител, Иџет Мемети и пратениците Амди Бајрам и Самка Ибраимовски, учествуваше на завршната конференција „Без разлики“, што е дел од проектот „Спречување на дискриминација кон ромските деца“. Целта на конференцијата беше да се одбележи завршувањето на проектот …

Прочитајте повеќе »

Битола: Објавена првата тендерска постапка за изградба на пречистителна станица

Битола: Објавена првата тендерска постапка за изградба на пречистителна станица

Проектот „Изградба на пречистителна станица со колекторски систем за агломерација Битола“, продолжува да се реализира со спроведување на конкретни постапки, кои се предуслов за почеток на изградбата на терен. На електронскиот систем за јавни набавки во делот огласи од меѓународни институции, објавен е огласот за склучување на договор за услуги …

Прочитајте повеќе »

Здружението „Хуманост“ бара Собранието итно да расправа за Законите за социјална заштита и заштита на деца

Здружението „Хуманост“ бара Собранието итно да расправа за Законите за социјална заштита и заштита на деца

Од здружението „Хуманост“ денеска излегоа со соопштение до медиумите, со кое бараат Собранието итно да расправа за Законот за социјална заштита и за дополнувањето на Законот за заштита на деца.  Соопштението на „Хуманост“ го пренесуваме во интегрална форма: Ние, членките на Македонската платформа против сиромаштија и нашите пријателски организации, изразуваме …

Прочитајте повеќе »

УБК ќе се реформира и ќе се преименува во Агенција за национална безбедност

УБК ќе се реформира и ќе се преименува во Агенција за национална безбедност

Владата на вчерашната седница го утврдила новиот текст на Предлог-законот за Агенција за национална безбедност, со кој ќе се овозможи реформирање на Управата за безбедност и контраразузнавање. Според новиот закон, УБК нема повеќе да биде дел од МВР, туку ќе се формира Агенција за национална безбедност. „Целта на предложениот закон е …

Прочитајте повеќе »

Бугарија го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Бугарија го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Народното собрание на Република Бугарија утрово со 140 гласа „за“ и без воздржани и против го ратификуваше Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. На седницата присуствуваа претседателот на македонското собрание, Талат Џафери и вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија Екатераина Захариева која рече дека политика …

Прочитајте повеќе »

Османи во Брисел на средби со Могерини и Хан

Османи во Брисел на средби со Могерини и Хан

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска во Брисел ќе има средби со високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателката на Европската Комисија, Федерика Могерини и со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. Османи ќе одржи и брифинг со претставници на …

Прочитајте повеќе »

Телефонски разговор Заев – Саливан: Остануваме посветени на прашањата за мирот и стабилноста на земјата и регионот

Телефонски разговор Заев - Саливан: Остануваме посветени на прашањата за мирот и стабилноста на земјата и регионот

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска оствари телефонски разговор со Заменикот Државен Секретар на Соединетите Американски Држави Џон Саливан. Премиерот Заев во разговорот ја изрази благодарноста на Владата на РСМ за силната поддршка на САД за време на целиот процес на спроведување на Договорот од Преспа, и го запозна со …

Прочитајте повеќе »