Македонија

Вести и новости од Македонија.

Само 2.855 од 87.000 иселеници се пријавиле за гласање на референдумот

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го усвои Предлог-кодексот за набљудување на референдумот. Според Кодексот акредитираните набљудувачи треба да го познаваат законот, да се придржуваат кон неговите одредби, да се непристрасни и секогаш со себе да го носат беџот за идентификација. „За фер и коректно набљудување ДИК е должна …

Прочитајте повеќе »

Министерството за правда почна постапка за екстрадиција на двајца обвинети во „Монструм“

Од Министерството за правда до Основниот суд Скопје 1 утрово пристигнало писмо со известување дека и официјално е започната постапката за екстрадиција на двајцата обвинети во случајот „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири кои се наоѓаат во Косово. Во мај судењето за „Монструм“ почна од почеток, откако предметот го презеде …

Прочитајте повеќе »

ШК „Прилеп“, единствениот клуб со шаховски простории во Македонија

Пишува: Зоран Милошески На 27. Екипно првенство во шах кое минатата недела се одржа во Струга, прилепските шахисти од ШК „Прилеп“ го поделија третото место со екипата на ШК „Гостивар“. И ова првенство помина во доминација на ШК „Алкалоид“ од Скопје, кои по рекорден 26-ти пат ја освоија шампионската титула. …

Прочитајте повеќе »

БИТ ФЕСТ: „Жени“ – вистински приказни од секојдневието

Синоќа на сцената во Интимниот театар во Битола, во рамките на БИТ ФЕСР, се одржа перформансот „Жени“, во кој пет храбри жени зборуваа за нивната борба со ракот на дојка. Во настанот учествуваа жени кои што го преживеале и надминале овој проблем, како и жени кои што во моментов се …

Прочитајте повеќе »

Во велешко Караслари, отворена градинка за 40 деца

Министрите за труд и социјална политика и за финансии, Мила Царовска и Драган Тевдовски заедно со градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, денеска ја отворија првата градинка во велешкото село Караслари. Објектот „Пинокио“ е со капацитет за 40 деца, а од буџетот за негово опремување се издвоени околу 850.000 денари. „Нашата …

Прочитајте повеќе »

Продолжува судењето за насилствата и упадот во Собранието на 27 април

Судењето на 33. обвинети за насилствата при упадот во Собранието на 27 април 2017 година денеска е во третото продолжение, а исто како и на вчерашното рочиште, во Основен суд Скопје 1, денеска ќе продолжи давањето воведни говори од адвокатите на обвинетите. Судскиот процес започна во средата кога воведен говор …

Прочитајте повеќе »

Денеска сончево и топло, од понеделник пад на температурата

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 26 до 36 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево и …

Прочитајте повеќе »

Џафери им даде три дена рок на партиите да го кажат ставот за референдумот

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска достави известување до пратеничките групи во кое бара во рок од три дена да одговорат дали ќе учествуваат во јавната пропаганда за референдумот која треба да ја спроведе Собранието, како и за тоа каква кампања ќе водат, дали ќе бидат „за“ или „против“ референдумското …

Прочитајте повеќе »