Македонија

Вести и новости од Македонија.

Општина Прилеп спроведе обемна еколошка акција за чистење на животната средина

Повеќе од 100 вработени во Општина Прилеп, јавните комунални претпријатија и образовните институции, од изутрината чистеа на неколку локации во околината на Прилеп. Во акцијата со своја механизација се вклучија сите јавни претпријатија, но и приватната фирма „Изофас“,демонстрирајќи општествена одговорност. Почнувајќи од 8 часот утринава, се работеше на чистење на …

Прочитајте повеќе »

„Прилепска Пиварница“ донираше возило за чистење на улиците

„Прилепска Пиварница“ демонстрира висок степен на општествена одговорност во функција на почист Прилеп. Нов автомобил машина за метење улици од денеска е ставен на располагање на ЈКП „Комуналец“, со цел почисти улици во градот и намалување на штетните ПМ 10 честички. Оваа новина е плод, на соработката на градоначалникот Илија …

Прочитајте повеќе »

На иницијатива на градоначалникот, вратени старите цени на тезгите во дисперзираните пазари

Советниците на денешната 13 –та седница ги изгласаа решенијата на градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, со кои беше запрено објавување на две Одлуки што Советот ги донесе на минатата седница. Имено, поништена е Одлуката за зголемување на цената за закуп на тезгињата во дисперзираните пазари, што се во надлежност …

Прочитајте повеќе »

Прилепското ОУ „Блаже Конески“ во милионски долгови

Катастрофално лоша финансиска состојба и неисплатени обврски, по разни основи. Вкупен долг во висина од 3 милиони денари направила поранешната директорка на ООУ „Блаже Конески“, Марија Дулеска, а сега наставник во ОУ „Гоце Делчев“ во Прилеп. Фактурите покажале сосем спротивна слика, за разлика од онаа лажна, која што во јавноста …

Прочитајте повеќе »

Анѓушев: Новиот закон за енергетика ќе штити од неконтролиран раст на цените на струјата

На денешната јавна расправа за предлог- законот за енергетика во Собранието, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев порача дека овој закон се носи за доброто на граѓаните и дека обезбедува конкурентност во енергетскиот сектор. „Овој Закон обезбедува конкурентност, а кога постои конкурентност има и бенефит за крајните корисници, бидејќи со …

Прочитајте повеќе »

Коѕиас: Денеска смисливме многу алтернативи, но не стигнавме до одлука

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас, на денешната прес конференција по министерскиот состанок во Солун, рече дека остануваат уште 1-2 централни прашања да се решат, а со неговиот македонски колега Никола Димитров разговарале за алтернативите и варијантите за решение, но не дошле до решение, пренесува МИА. – Мислам …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп одбележани годишнините од смртта на Гоце Делчев, Пере Тошев и Јосип Броз – Тито

„Да го продолжиме аманетот на револуционерите, што го дале својот живот за слобода на оваа земја!“ Оваа е пораката од денешното одбележување на 115 годишнината од смртта на Гоце Делчев, 106 годишнината од смртта на Пере Тошев и 38 годишнината од смртта на Јосип Броз – Тито. Чествувањето започна со …

Прочитајте повеќе »

Одложено судењето за „ТНТ“ бидејќи обвинетата била повредена од тепање

Марика Зафировска, една од обвинетите во предметот на СЈО „ТНТ“ за рушење на објектот „Космос“ на Фијат Цаноски, не дојде на денешното рочиште, бидејќи е на болничко лекување по физичкиот напад на 1 мај. Kако што кажа нејзиниот адвокат, таа и сопругот биле нападнати во викендичка во Куманово и приложи …

Прочитајте повеќе »