Македонија

Вести и новости од Македонија.

„Репортери без граници“ со ново видео повикува на борба против лажните вести

Одбележувајќи го 3 Мај, Светскиот ден на слободата на медиумите, меѓународната организација „Репортери без граници“ почна нова кампања со видео за борба против лажните вести, под етикетата #FightFakeNews. Во видеото се споредува штетата што на луѓето ја нанесуваат фалсификуваните фармацевтски и индустриски производи со политичките штети што произлегуваат од лажните вести и …

Прочитајте повеќе »

ССНМ: Мора да се подобрат правата на новинарите заради доброто на професијата

По повод Светскиот ден на слободата на медиумите 3 Мај, Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници на Македонија (ССНМ) порача дека е неопходна итна промена на приоритетите и фокусирање на работните и професионални права на новинарите и медиумските работници, како место од кое почнува, но и во кое може …

Прочитајте повеќе »

Атанасов: Законот за високо образование обезбедува поголем квалитет на образованието и автономија на универзитетот

Прес конференција на Петар Атанасов, пратеник од редовите на СДСМ: Социјалдемократскиот сојуз на Македонија продолжува со спроведување на мерките за  унапредување на образованието, што е предуслов за општествен развој,економски напредок и повисок животен стандард. Пратениците од владејачкото мнозинство вчера го изгласаа Законот за високо образование, кој обезбедува поголем квалитет на образованието и автономија …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп ќе отпише побарувања од 100 милиони денари

Се работи за средства од сопствени приходи, како што се комунални такси и надоместоци, закупнини и слично. Дел од побарувањата можеби се оправдано отпишани, но најголем дел се последица на неодговорното и недомаќинско работење на Ристески и претходната локална власт – вели градоначалникот Јованоски Општина Прилеп успеала во значителна мера …

Прочитајте повеќе »

Врховен суд ги одби барањата на одбраната на Груевски за изземање на судиите во „Титаник“

Врховниот суд ги отфрли барањата на одбраната на поранешниот премиер Никола Груевски и останатите 20 обвинети за изземање на судиите во случајот „Титаник“ на СЈО. „Врховниот суд постапувајќи по барање на одбраната за изземање на в.д. претседателот на Апелациониот суд – Скопје, Лидија Димчевска, на 27 април донел решение со …

Прочитајте повеќе »

Изречена мерка за претпазливост за поранешниот прилепски градоначалник Ристески

На поранешниот градоначалник Марјан Ристески и на уште пет лица прилепскиот Основен суд им изрече мерка за претпазливост, при што им се одземени патните исправи. Тие мора неделно да се пријавуваат во Судот. Мерката е поврзана со истражната постапка што се води по кривичната пријава за злоупотреба на службената положба …

Прочитајте повеќе »

Соопштена програмата на 53.МТФ „Војдан Чернодрински“

Претстави во конкуренција на 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“: Фестивалот ќе го отвори претставата на Македонскиот народен театар „Ничија земја“од Данис Тановиќ, режија на Александар Морфов. Дел од годинешното фестивалско издание ќе бидат и 11 други претстави: „Клетници“ од Виктор Иго, режија Мартин Кочовски, театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп; „Жените“, …

Прочитајте повеќе »

Седум милиони луѓе годишно умираат поради изложеност на загаден воздух

Приближно седум милиони луѓе секоја година умираат како последица на изложеност на загаден воздух, објави Светската здравствена организација. Само загадениот воздух предизвикал 4,2 милиони смртни случаи во 2016 година, додека загадувањето на воздухот од несоодветни горива и технологии предизвикало 3,8 милиони смртни случаи во истиот период, наведува СЗО. Бројките се …

Прочитајте повеќе »