Македонија

Вести и новости од Македонија.

Средба Заев – Курц: Република Австрија е и останува голем пријател и поддржувач на Република Северна Македонија

Средба Заев - Курц: Република Австрија е и останува голем пријател и поддржувач на Република Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска во Виена оствари средба со Канцеларот на Република Австрија, Себастијан Курц. Истакнувајќи дека секоја посета на Република Австрија е задоволство, Премиерот Заев му се заблагодари лично на Канцеларот Курц, но и на Владата на Република Австрија за се што направиле …

Прочитајте повеќе »

Прилеп домаќин на симпозиумот за патронажната дејност во Македонија

Прилеп домаќин на симпозиумот за патронажната дејност во Македонија

Во организација на Унијата на Здруженијата на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри (ЗМСТАС) „За нас“, денеска во Прилеп се одржа симпозиум за патронажната дејност во Македонија, при што беше формирано и првото Друштво на патронажни сестри. Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски им честиташе на патронажните сестри на …

Прочитајте повеќе »

Возот од Битола кон Грција ќе може да тргне напролет

Возот од Битола кон Грција ќе може да тргне напролет

Приближно 95% од градежните работи за изградба на пругата од Битола до Кременица на македонско – грчката граница се завршени. Во претстојните месеци треба да се изведат завршните работи за инсталација на опремата за сигнализација и телекомуникација, пристапните патишта и приклучувањето на железничките објекти на електрична енергија, водоводна и канализациона …

Прочитајте повеќе »

Заев во официјална посета на Романија: 11 години по Букурешт, Северна Македонија гради иднина

Заев во официјална посета на Романија: 11 години по Букурешт, Северна Македонија гради иднина

Премиерот на Македонија, Зоран Заев ја почна официјалната посета на Романија, со средба со романската премиерка, Виорика Данчила. Премиерката Данчила соопшти дека во Романија се почнати процедурите за ратификација на Протоколот за пристап на нашата држава во НАТО што е изгласано во Домот на пратениците. Во изјавата за медиуми таа рече …

Прочитајте повеќе »

ИЈЗ: За една недела 3.209 заболени од грип и еден смртен случај

ИЈЗ: За една недела 3.209 заболени од грип и еден смртен случај

Во текот изминатата недела (од 18 февруари до 24 февруари), регистрирани се 3.209 заболени од грип, што е за девет отсто зголемување споредено со минатата недела кога беа регистрирани 2.943 заболени од грип, се наведува во извештајот на Институтот за јавно здравје. Во текот на оваа недела, регистриран е еден …

Прочитајте повеќе »

ЗНМ го предлага Насер Селмани во Советот на АВМУ

ЗНМ го предлага Насер Селмани во Советот на АВМУ

Бурна расправа на Управниот одбор на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) предизвикала точката за предлог на новинарското здружение за член во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ). Од пет пријавени кандидати на отворениот повик, мнозинството на Управниот одбор одлучило да го предложи поранешниот претседател на ЗНМ, Насер …

Прочитајте повеќе »

Димитров на форум во Грција со Ципрас и Дачиќ

Димитров на форум во Грција со Ципрас и Дачиќ

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров ќе биде еден од учесниците на „Делфи економскиот форум“ во Грција, што започнува денеска, а ќе трае до 3 март. Димитров утревечер ќе има обраќање на пленарната сесија, а ќе говорат и грчкиот премиер Алексис Ципрас, шефот на кипарската дипломатија, Никос Христодулидис, вицепремиерката на …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Илиеска вработена во кабинетот на Иванов, нејзината ќерка во Агенција за разузнавање

Костадинов: Илиеска вработена во кабинетот на Иванов, нејзината ќерка во Агенција за разузнавање

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник: Партизацијата и злоупотребите на државните институции се симбoл на 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ кои донесоa пандемија на непотизам. Кабинетот на Ѓорѓе Иванов е уште една потврда дека во секоја државна институција која била раководена од кадри на ВМРО-ДПМНЕ има …

Прочитајте повеќе »