Македонија

Вести и новости од Македонија.

Костадинов: Мицкоски фатен во нова лага, Енерготек во конзорциумот што добивал бизниси од владата на Груевски има 99% удел

Прес конференција на Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата: Почитувани граѓани, Излегoa на површина шемите на антизападниот пион Христијан Мицкоски со неговиот ментор, со носителот на криминалот и режимот,Никола Груевски. Конзорциумот „Минка – Енерготек“ во кој удел има Христијан Хидро Мицкоски од владата на носителот на криминалот Груевски добил …

Прочитајте повеќе »

Воздухот почна да нѐ труе, мерните станици отидоа на сервис

Граѓаните со месеци не можат реално да се информираат за нивото на загадување на воздухот во дел од најзагадените подрачја во земјава. Сензорите на повеќето мерни станици кои го прикажуваат најчестиот вид на загадување не испраќаат податоци до Министерството за животна средина. Во скопските населби Гази Баба и Лисиче мерните …

Прочитајте повеќе »

„Брилијант“ на Витаминка со поддршка за серијата „Преспав“

Поддршката од Витаминка за хумористичната серија Преспав продолжува и во третата сезона со вклучување на маслото за јадење Брилијант како еден од реквизитите во ситком-от. Брилијант како и другите производи од Светот на вкусовите на Витаминка стана дел од оваа хумористична екранизација на македонскиот живот и ќе се испреплети со …

Прочитајте повеќе »

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Цените на горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат од 1,5 до 3,5 денари. Цената на „еуросупер БС-98“ се намалува за 3,5 денари, „еуросупер БС-95“ се намалува за три денари, а дизелот и екстра-лесното масло за домаќинства за 1,5 денари за литар. Новата цена на „еуросупер БС-98“ ќе биде  73 …

Прочитајте повеќе »

Прогласени добитниците на наградите „3-ти Ноември“, за дуетот Селимова-Желчески награда за животно дело

Наградата за животно дело Златна плакета, која се доделува по повод 3-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Прилеп, годинава оди во рацете на дуетот Кевсер Селимова-Ѓорѓи Желчески. Наградата им се доделува за достигнувања во промоција на македонската музика во светот. Тоа е одлуката на Комисијата за одбележување празници и манифестации и доделување …

Прочитајте повеќе »

Прес на министрите Тевдовски и Фазлиу со градоначалниците на Битола, Тетово и Гевгелија

Денеска во Медија центарот на Владата на Република Македонија се одржа прес конференција на којашто се обратија Министерот за финансии, Драган Тевдовски, Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска, градоначалничката на општина Тетово, Теута Арифи и градоначалникот на општина Гевгелија, Сашо Поцков. Министрите и градоначалниците …

Прочитајте повеќе »

Компанијата на Мицкоски добила земјиште од Владата на Груевски кога тој му бил советник

Прес конференција на Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата: Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Денеска јавноста ќе дознае зошто антизападниот пион Христијан Мицкоски три дена се крие од јавноста и одбива да одговори за шемите со неговиот ментор, носителот на криминалот Никола Груевски. Антизападниот пион Христијан Мицкоски добил долготраен закуп …

Прочитајте повеќе »

Влада: Драстично намален бројот на донесени закони по скратена постапка

Соопштение на Владата на Република Македонија: Владата на Република Македонија се обврза своите политики, стратегии, предлог закони да ги креира инклузивно и во отворен и транспарентен процес. Како резултат на таа заложба, покрај зголемувањето на бројот на закони поставени на ЕНЕР, може да се забележи драстично намалување на бројот на закони …

Прочитајте повеќе »