Македонија

Вести и новости од Македонија.

Несреќата кај Ласкарци, петта по број на жртви во поновата историја на Македонија (инфографик)

Несреќата кај Ласкарци, петта по број на жртви во поновата историја на Македонија (инфографик)

Автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 14 лица е петта по бројот на жртви во поновата историја. На црната листа води скопскиот земјотрес со околу 1.100 загинати и 3.000 повредени. По него следат авионските несреќи кои навистина биле бројни и крвави, а најголемата се случи на 22.11.1993 година кога …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев на Комеморативна седница: Ќе сториме сé, да ги расветлиме причините за трагичната несреќа

Премиерот Заев на Комеморативна седница: Ќе сториме сé, да ги расветлиме причините за трагичната несреќа

Претседателот на Владата, Зоран Заев придружуван од вицепремиерите, Спасовски и Османи и министрите, Филипче и Фазлиу, денеска присуствуваше на Комеморативната седница организирана од градоначалникот на општина Гостивар, Арбер Таравари во сеќавање и чест на загинатите граѓани од овој град во страотната собраќајна несреќа во која до сега 14 луѓе го …

Прочитајте повеќе »

Истрагата на местото на несреќата продолжува, во тек е обдукција на загинатите (галерија)

Истрагата на местото на несреќата продолжува, во тек е обдукција на загинатите (галерија)

Билансот од вчерашната страотна сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово, до сега е 14 загинати и триесетина повредени од кои седуммина потешко. Истрагата на местото на несреќата продолжи и денеска, а во Институтот за судска медицина се врши обдукција на загинатите и нивна идентификација. Детали за несреќата од страна на Јавно обвинителство …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев со владини претставници во посета на повредените згрижени во „8.Септември“

Премиерот Заев со владини претставници во посета на повредените згрижени во „8.Септември“

Претседателот на Владата, Зоран Заев придружуван од заменик-претседателот на Владата Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче,  денеска, ги посетија повредените пациенти од сообраќајната несреќа, која се случи на 13.2.2019 година, на автопатот Скопје-Тетово, во близина на с. Ласкарци, а кои се згрижени во Градската општа болница „8 Септември“. …

Прочитајте повеќе »

Стариот охридски чинар ќе се ревитализира и заштити

Стариот охридски чинар ќе се ревитализира и заштити

За чинарот на плоштадот „Чинар“ кој е во лоша состојба, Општина Охрид побара и доби посебна дозвола од страна на Министерството за животна средина и просторно планирање ( МЖСПП) за имплементација на мерките за санација и ревитализација. За таа цел, во тек е тендерска постапка за избор на стручна фирма …

Прочитајте повеќе »

Работна средба на градоначалничката Петровска и министерот Бајрам

Работна средба на градоначалничката Петровска и министерот Бајрам

Министерот без ресор задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Република Македонија Музафер Бајрам, во придружба на пратеникот во Собранието на Република Македонија Самка Ибраимоски, одржаа работна средба со градоначалничката Наташа Петровска. На работната средба беа разгледани актуелните состојби со ромското население во Општина Битола. …

Прочитајте повеќе »

Кацин: Компромисот на Македонија и Грција во регионот треба внимателно да се проучува

Кацин: Компромисот на Македонија и Грција во регионот треба внимателно да се проучува

Без разрешување на сите билатерални спорови нема да има понатамошно проширување во Западниот Балкан, во изјава за „Јуропиан Вестерн Балканс“ порачува Јелко Кацин, постојан претставник на Словенија во НАТО и поранешен известувач во Европскиот парламент за Србија и Црна Гора. Одлуката Република Северна Македонија да го смени името е резултат на историски …

Прочитајте повеќе »

ААВМУ: Радиодифузерите да ја прилагодат програмата за деновите на жалост

ААВМУ: Радиодифузерите да ја прилагодат програмата за деновите на жалост

Поради деновите на жалост, денеска и утре, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ), упати препораки за радиодифузерите за соодветно емитување програма. „Емитувањето на забавните шоу програми, хумористичните емисии или играната програма од жанрот комедија да се одложи за други денови од седмицата. Доколку тоа го дозволуваат веќе склучените …

Прочитајте повеќе »