Македонија

Вести и новости од Македонија.

Македонскиот „усташ“, Игор Југ и сопругата бараат поддршка од Хрватите

Македонскиот „усташ“, Игор Југ и сопругата бараат поддршка од Хрватите

Хрватскиот портал „7Дневно“ објави денеска статија за Игор Југ, објавувајќи и негова песна на хрватски јазик во која тој порачува дека е пред сè македонски а потоа и хрватски патриот и ја бранел Македонија. Како свои херои, во песната тој ги посочува Владо Черноземски, атентаторот на српскиот крал Александар Први Караѓорѓевиќ во …

Прочитајте повеќе »

Владата ќе ја одржи својата редовна 124 седница

Владата ќе ја одржи својата редовна 124 седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна 124 седница со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа за оваа година и од интерес на граѓаните. На оваа своја седница, на предлог на Министерство за транспорт и врски, ќе биде разгледан  Предлог – законот зa …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев-Рикер: Партнерството на РСМ и САД во НАТО е од огромно значење за просперитетот на земјата и за стабилноста на регионот (видео)

Средба Заев-Рикер: Партнерството на РСМ и САД во НАТО е од огромно значење за просперитетот на земјата и за стабилноста на регионот (видео)

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска оставри средба со амбасадорот Фили Рикер, кој како политички советник на командантот на Европската команда на Воените сили на Соединетите Американски Држави, учествуваше на регионалната конференција „Балкан 360“, која со поддршка на германско-американскиот Маршалов Фонд се одржа во Скопје. Премиерот …

Прочитајте повеќе »

Епидемија на морбили ќе има до лето

Епидемија на морбили ќе има до лето

Секој ден на Клиниката за инфективни болести се пријавуваат во просек од седум до 10 лица заболени од морбили, а тоа темпо укажува дека епидемијата ќе трае до летоска, проценуваат во Министерството за здравство. За да биде прогласен крај на епидемија, треба два пати по 12 дена да нема пријавено …

Прочитајте повеќе »

Врховниот суд им го укина притворот на Камчев, Панделески и Јосифовиќ

Врховниот суд им го укина притворот на Камчев, Панделески и Јосифовиќ

Врховниот суд одлучи и им го укине куќниот притвор на осомничените во случајот на СЈО „Империја“, Орце Камчев, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ. Пасошите на Камчев, Јосифовиќ и Панделески се во Основниот суд Скопје 1. За нив не одлучува Врховниот суд. Тие засега остануваат како мерки за обезбедување присуство, а …

Прочитајте повеќе »

Новите кинески локомотиви ова лето ќе почнат да возат по македонските пруги

Новите кинески локомотиви ова лето ќе почнат да возат по македонските пруги

Најдоцна до април ќе пристигне првата од четирите нови електрични локомотиви за Македонски железници – Транспорт, набавени од кинеската компанија ЦРРЦ Џуџоу. Од Министерството за транспорт и врски за „Мета“ информираат дека останатите локомотиви постепено ќе пристигнуваат во наредните месеци, а вкупната инвестиција во обновата на возниот парк на МЖ …

Прочитајте повеќе »

Битола: Посебно признание за хуманиот тренер кој работи со децата со посебни потреби

Битола: Посебно признание за хуманиот тренер кој работи со децата со посебни потреби

На годинешното доделување на наградите за најдобри спортисти за 2018 година, Сојузот на спортови му додели посебно признание на тренерот Мико Голубовиќ,  за одржување на тренинзи за кошарка на децата со посебни потреби. Децата посебно се израдуваа на ова признание за нивниот тренер и посакаа заеднички да го споделат успехот. …

Прочитајте повеќе »

Прилеп е подготвен за карневалот „Прочка“

Прилеп е подготвен за карневалот „Прочка“

Од петок до недела (08-10 март) Прилеп ќе биде домаќин на 18 по ред, традиционален карневал „Прочка“, на којшто ќе учествуваат бројни поединечни и групни маски од земјава и странство. „Сè е подготвено за спектакуларен почеток на карневалот, кој што одбележува полнолетство, но се одржува прв пат од формирањето на …

Прочитајте повеќе »