Македонија

ВМРО-НП бара укинување на приватните пензиски фондови

ВМРО -Народна партија бара итно укинување на приватните пензиски фондови, односно откажување од т.н. втор столб и враќање кон единствен државно гарантиран пензиски систем. Ставот на партијата на Љубчо Георгиевски е во рамките на дискусиите за реформа на пензискиот систем, што се отвора деновиве, а која, според партијата, оти во …

Прочитајте повеќе »

Судењето за „Монструм“ одложено за 14 март, останува обвинението за „тероризам“

Обвинителот на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Наум Пановски, на почетокот на новиот судски процес за петкратното убиство кај Смиљковското езеро, истакна оти останува на првичниот обвинителен акт од пред пет години, односно дека шестмината обвинети сториле кривично дело тероризам. Сепак, денешното рочиште за случајот „Монструм“ …

Прочитајте повеќе »

Извлечени телата на двајцата планинари што ги загубија животите на Ниџе

Телата на двајцата планинари што загинаа на планината Ниџе, односно на Кајмакчалан, и беа пронајдени од грчките служби се пренесени во болницата во грчкиот град Јаница (Ениџе-Вардар), известуваат на социјалните мрежи планинари од Македонија. Смртта на 28 – годишната К.В. и 35 – годишниот А.М., ја потврдија и од грчката противпожарна …

Прочитајте повеќе »

Груби се сретнал со Нимиц во Њујорк, му рекол дека ДУИ сака достоинствено решение

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, денеска во Њујорк имал работен ручек со посредникот на Обединетите Нации за спорот со името, Метју Нимиц, соопшти кабинетот на собраниската Комисија за европски прашања. На средбата, Груби му ги пренел впечатоците од претходните средби во Вашингтон, а двајцата разговарале за процесот за спорот за …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп интензивно се подготвува за меѓународниот карневал „Прочка 2018“

Привршуваат подготовките за меѓународниот карневал „Прочка 2018“, којшто  годинава го има своето 17 издание. Околу 1.000 учесници и гости од повеќе држави ќе бидат дел од овој костимиран спектакл. Во официјалниот напреварувачки дел  ќе учествуваат групи од: Македонија, Будва, Бања Ковиљача, Врњачка Бања, Лесковац, Белград, Бол, Шабац, Бела Црква, Корча, …

Прочитајте повеќе »

„Победа“ повторно да се врати на патеките на триумфот

Зоран Милошески Сопственичката на компанијата „Комфи Ангел“, Ирена Јакимоска, избрана е за в.д. директор на ФК „Победа“ АД, откако бордот на директори на прилепскиот фудбалски клуб ја прифати оставката на досегашниот прв човек на клубот, Гоце Ингилизов. Јакимоска и досега беше дел од најтесното раководство на најпознатиот прилепски спортски бренд, …

Прочитајте повеќе »

Пратеничка и градоначалник од СДСМ повредени во сообраќајка кај Удово

Според неофицијалните информации на порталот Плусинфо, пратеничката на СДСМ Мери Лазарова и валандовскиот градоначалник Перо Костадинов, се повредените во сообраќајката што се случи синоќа на автопатот Демир Капија-Неготино. Пратеничката Лазарова била потешко повредена, заради што била пренесена на скопските клиники, додека Костадинов поминал со полесни повреди и бил пренесен во …

Прочитајте повеќе »

МВР: Се трага по маж и жена на планината Ниџе, не се знае во каква состојба се

Според тоа што е пријавено околу 3 часот утрово. на планината Ниџе од страна на Република Грција се губи трагата на двајца планинари, жена и маж, кои биле во поголема група. По дојавата, почната е постапка за нивно откривање, во која покрај македонската страна се вклучени и грчките погранични служби. …

Прочитајте повеќе »