Македонија

Сончево време со температура до 26 Целзиусови степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Утринската температура се движеше од 2 до 9 Целзиусови  степени, а дневната ќе изнесува меѓу 16 и 26 степени. Во Скопје слично време, со температура до 24 Целзиусови степени. Во наредните денови ќе преовладува претежно стабилно и потопло време, …

Прочитајте повеќе »

Државниот инспекторат го „чешла“ ресторанот каде беа затруени пелистерци

Државниот санитарен и здравствен инспекторат започна да го „чешла“ велешкиот ресторан, каде пред два дена беа затруени дури 15 члена на фудбалскиот клуб Пелистер од Битола. Во саботата битолчани рано утрото заминаа за Скопје на првенствен натпревар против Шкупи, па првата пауза во Велес ја искористија за веќе претходно договорен …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ ја достави во Собранието интерпелацијата за Владата на Заев

ВМРО-ДПМНЕ достави до Собрание интерпелација за Владата на премиерот Зоран Заев. Ова за ТВ21 го потврди координаторот на партијата, Драган Данев. Интерпелацијата ја достави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ без да даде изјава за медиуми поради празникот Велигден. Лидерот на партијата, Христијан Мицкоски очекува во среда да се свика седница за да …

Прочитајте повеќе »

Германската полиција спречи напад врз Берлинскиот полумаратон

Германската полиција спречи терористички напад врз Берлинскиот полумаратон, објави електронското издание на весникот „Велт“. Органите на редот уапсиле четири лица, меѓу кои еден главен осомничен кој планирал напади со нож врз гледачи и учесници на спортскиот настан. Според информација на весникот, осомничениот бил близок познаник на Тунижанецот Анис Амри кој …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: Со соживот заснован врз демократски начела чекориме кон развиено демократско општество

Честитка од градоначалникот Илија Јованоски по повод Меѓународниот ден на Ромите: На сите мои сограѓани Роми, на сите граѓани Роми во Република Македонија им го честитам Меѓународниот ден на Ромите. Само со соживот заснован врз демократски начела,со остварување на елементарните човекови права, со искрени заложби во борбата против дискриминацијата, стереотипите …

Прочитајте повеќе »

Отворена манифестацијата „Демир Хисар-град на културата за 2018″

Со свечено дефиле и пригодна културно – уметничка програма на Велигденскиот фолклорен фестивал, Демир Хисар денеска официјално ја почна својата програма како носител на титулата „Град на културата за 2018 година“. Манифестацијата, како што соопшти Министерството за култура, ја отворија градоначалникот на општина Демир Хисар Марјанче Стојановски и министерот за …

Прочитајте повеќе »

Заев: Очекувам покана за членство во НАТО

Интервју на премиерот Зоран Заев за МИА: Г-дине премиер, веќе девет месеци сте на оваа позиција. Има многу критики, почнаа веднаш со првите 100 дена. Почнаа и не запираат. Едни велат дека сте некадарни, други велат лоши кадровски решенија, трети заглавени реформи… Кој е вашиот личен впечаток како лидер и …

Прочитајте повеќе »

Православните христијани го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а денеска се одржуваат воскресенски литургии. Овој празник е спој на верата …

Прочитајте повеќе »