Македонија

Вести и новости од Македонија.

Општина Прилеп апелира до стопанските субјекти да ги пополнат формуларите за потребите на гасификацијата

Општина Прилеп во рамките на проектот „Гасификација на Прилеп“, веќе две недели на терен врши анкета на стопанските субјекти од градот, со цел правилна и точна проекција на трасата и капацитетот на секундарната гасоводна мрежа, која што треба да се гради на територија на општината. Надлежните истакнуваат дека одреден број …

Прочитајте повеќе »

Полицијата влезе во Фондот за иновации и технолошки развој

Во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој вчера влегла полицијата, по налог на Обвинителството за организиран криминал.  Се проверува документацијата поврзана поврзани со последната одлука на фондот за доделување неповратни средства за македонски компании. Од обвинителство велат дека бидејќи се работи за предистражна постапка, нема да даваат информации. …

Прочитајте повеќе »

Иванов ќе ги прими акредитивите од амбасадорите на Велика Британија и Саудиска Арабија

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во „Вила Билјана“ во Охрид ќе ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска и на Кралството Саудиска Арабија во Република Македонија. Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, акредитивните писма ќе ги прими од Рејчел Галовеј, новоименуван амбасадор …

Прочитајте повеќе »

Град со големина на орев убиваше патки и кокошки во Прилепско

Од прозорецот гледав како градот ги убива патките кои немаше каде да се засолнат. Настрадаа и многу кокошки. Страшно и жално беше да се гледа. Јас не паметам вакво невреме. Без помош на државата тешко ќе излеземе на крај со последиците од невремето – вели Кронислав Мантароски од Големо Коњари. …

Прочитајте повеќе »

Започнаа пристапните разговори за членство во НАТО

Во рамките на агендата на посетата на делегацијата на НАТО, предводена од Џејмс Мекеј, Директор на Евро-атлантско и глобално партнерство во одделот за политички и безбедносни прашања во штабот на НАТО во Брисел, денеска е одржана работна средба со работна група составена од експерти од Кабинетот на Претседателот на Владата …

Прочитајте повеќе »

Средба Заев – Стафансон: Шведска ја поддржува евро-атлантската иднина на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев попладнево имаше средба со Матс Стафансон, амбасадор на Кралството Шведска во Република Македонија. На средбата се разговараше за можноста за продлабочување на соработката помеѓу двете држави, на повеќе полиња од интерес на граѓаните на двете земји, како и за актуелни политички теми. …

Прочитајте повеќе »

Зекири: Милошоски го прекрши Кривичниот законик

Прес конференција на Мухамед Зекири, потпретседател и пратеник на СДСМ: Скандалозниот настап на пратеникот Антонио Милошоски на Комисијата за надворешни работи и однесувањето на претседателот Ѓорге Иванов  е директно на штета на интересите на државата и на нејзините граѓани. Милошоски, со тоа што изнесе детали од Извештај од лидерска средба, …

Прочитајте повеќе »

Заев: Нема да попуштиме пред притисокот, амнестијата е невозможна

Многу сме блиску до реализацијата на стратешките цели на Република Македонија – членството во ЕУ и НАТО, и нема да дозволиме процесот да го нарушат или да го доведат во ризик неодговорни ултиматуми. Остануваме посветени до крај да стигнеме до решенија кои ќе овозможат услови за фер референдум во интерес …

Прочитајте повеќе »