Македонија

Вести и новости од Македонија.

Заев: Успех е кристално чисти и фер избори, Пендаровски е идниот претседател

Заев: Успех е кристално чисти и фер избори, Пендаровски е идниот претседател

-На претстојните претседателски избори треба да покажеме демократска зрелост и одговорност пред државата, граѓаните да го искористат правото на глас, а изборите да бидат беспрекорно чисти – порача Заев од синоќешниот ТВ дуел со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски додавајќи дека за него успех е изборите да бидат кристално чисти …

Прочитајте повеќе »

Во 2021 година ќе се укине зимското и летното сметање на времето

Во 2021 година ќе се укине зимското и летното сметање на времето

Европскиот парламент денеска изгласа укинување на летното и зимското сметање на времето, односно промената на времето двапати годишно. Според одлуката, во 2021 година за последен пат ќе се случи корекција на времето, а потоа сите членки на ЕУ коишто планираат засекогаш да останат на летното сметање на времето, ќе треба …

Прочитајте повеќе »

127 седница на Владата: Се подготвува ИКТ стратегија за правосудството, „Младинска картичка“ за повеќе поволности

127 седница на Владата: Се подготвува ИКТ стратегија за правосудството, „Младинска картичка“ за повеќе поволности

Владата на Република Северна Македонија на денешната 127  седница ја разгледа и усвои Информацијата за подготовка на Стратегијата за информатичко – комуникациска технологија во правосудството 2019 – 2024, со Акциски план. Стратегијата за ИКТ во правосудството е во согласност со европските и меѓународните стандарди, со цел да се зголеми пристапноста, …

Прочитајте повеќе »

Исклучените од парно повеќе нема да плаќаат надоместок

Исклучените од парно повеќе нема да плаќаат надоместок

Крај на агонијата за голем број граѓани: со новите предлог-правила за снабдување со топлинска енергија се брише одредбата со која исклучените од парно греење со години плаќаа фиксен надоместок. Граѓаните кои се исклучeни од системот за парно греење повеќе нема да плаќаат надоместок. Како што дознава Дојче веле ова е …

Прочитајте повеќе »

Фејсбук избришал илјадници профили од Македонија, Косово, Русија и Иран

Фејсбук избришал илјадници профили од Македонија, Косово, Русија и Иран

Фејсбук денеска објави дека избришал илјадници профили од Македонија, Косово, Русија и Иран, кои покажувале „неавтентично координирано однесување“. Од социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм се избришани 2.632 профили, страници и групи, поради различни причини. Од вкупната бројка, 1.907 профили или страници биле од Русија, а 513 со Иран. Кога станува …

Прочитајте повеќе »

Царовска: Поделеното родителско отсуство е важно за родовата рамноправност

Царовска: Поделеното родителско отсуство е важно за родовата рамноправност

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска учествуваше на панел-дискусијата „Споделено родителско отсуство–Зошто е важно, најдобри практики и искуства“ организирана од граѓанската организација „Реактор“. Тема на дебатата беа унапредување на правата на родителите, родовата еднаквост, раниот детски развој и креирање Закон за работни односи во кој што породилното …

Прочитајте повеќе »

Битола: Од вчерашните 8 пожари, 6 се подметнати?

Битола: Од вчерашните 8 пожари, 6 се подметнати?

Во врска со вчерашните пожари кои избија на територијата на општина Битола, кризниот штаб информираше за превземените чекори во акцијата за нивно гаснење. Командирот на ТППЕ Битола Костадин Поповски истакна дека во текот на вчерашниот ден, на територијата на Општина Битола биле пријавени 8 пожари, случај кој не е евидентиран …

Прочитајте повеќе »

ОЈО Струга поведе постапка против три лица за сечење на трската на езерото

ОЈО Струга поведе постапка против три лица за сечење на трската на езерото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга започна постапка против двајца осомничени, заради постоење основано сомнение за сторено кривично дело – Оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости. На 16 март двете лица се забележани како уништуваат добро под привремена заштита, односно …

Прочитајте повеќе »