Македонија

Вести и новости од Македонија.

Средба Заев-Димитриевски: Куманово се развива со засилено темпо

Средба Заев-Димитриевски: Куманово се развива со засилено темпо

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со заменик претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска во Куманово оствари средба со градоначалникот на општината, Максим Димитриевски. На средбата стана збор главно за инфраструктурните проекти коишто во следниов период ќе се реализираат во општината …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: По примерот на Дневниот центар, работиме на подобрување на условите за престој на сите ранливи категории

Јованоски: По примерот на Дневниот центар, работиме на подобрување на условите за престој на сите ранливи категории

По повод 25.Март, Светскиот ден на лицата со церебрална парализа, денеска во Дневниот центар за лица со церебрална парализа во Прилеп беше изведена пригодна програма, во која учествуваа и лица кои ги користат услугите на Дневниот центар. На одбележувањето на Светскиот ден присуствуваше и градоначалникот Илија Јованоски, кој го истакна …

Прочитајте повеќе »

Крушево: Започнува реконструкцијата на спортската сала

Крушево: Започнува реконструкцијата на спортската сала

Во канцеларијата на Проектот за регионална и локална конкурентност во Скопје, денеска градоначалникот на општина Крушево го потпиша Договорот за отпочнување со реконструкција на спортската сала „Војвода Ѓорѓи Стојанов“. Градоначалникот Христоски по потпишувањето на договорот изјави дека продолжува имплементацијата на проектот „Кругот на адреналинот – развој на авантуристички туризам во …

Прочитајте повеќе »

Османи: Имплементацијата на законот за јазици се одвива со задоволителна динамика

Османи: Имплементацијата на законот за јазици се одвива со задоволителна динамика

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи како дел од институционалните средби поврзани со процесот на надзор во спроведувањето на реформите од Плановите 3-6-9 и Планот 18 оствари средба со членовите на надлежната Меѓуресорска работна група, директорот на агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците, …

Прочитајте повеќе »

Тешко се наоѓаат наставници – сите бегаат од образованието

Тешко се наоѓаат наставници – сите бегаат од образованието

Кога ќе се испразни наставничко место по предметот физика или математика во некое основно или училиште за средно образование, тешко се наоѓа лице со соодветно образование за да ја одржува наставата. Проф. Ѓорѓи Маркоски, шефот на Институтот по математика при Природно-математичкиот факултет, за „Мета“ вели дека ова е така затоа …

Прочитајте повеќе »

Над сто средношколци на Иновативниот камп во Делчево

Над сто средношколци на Иновативниот камп во Делчево

Привршуваат подготовките околу организацијата на натпреварот за средношколци во бизнис –концепт во рамките на Иновативниот камп, проект за претприемничко образование, кој ќе се одржи в среда на 27 март во ресторан „Либеро“ во Делчево. На натпреварот ќе земат учество 21 среднo училиштe од 15 града од целата територија наземјата. Ќе се натпреваруват 100 …

Прочитајте повеќе »

Денеска сончево, утре наоблачување со локални врнежи од дожд

Денеска сончево, утре наоблачување со локални врнежи од дожд

Во нашата држава времето денеска ќе биде сончево и топло, со слаб до умерен ветер од западен правец. Температурата ќе се движи од 14 до 23 степени Целзиусови. Во текот на ноќта облачноста ќе се зголемува. Утре времето ќе биде променливо облачно, попладнето во западните делови ќе има локални врнежи …

Прочитајте повеќе »

Костадинов: Законот за Јавно обвинителство е за вистинска правна држава

Костадинов: Законот за Јавно обвинителство е за вистинска правна држава

Одговори на новинарски прашања на Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ и коалицијата: П1: Околу договорот за Законот за ЈО, односно за одредбите за Законот за СЈО со ВМРО ДПМНЕ – Од она што го слушнавме од работните групи дека нема никакво поместување во ставовите, знаете дека позицијата на …

Прочитајте повеќе »